Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou
7. 8. 2023 | Jana Divinová

Cena kakaových bobů vzrostla na dvanáctileté maximum: čeká se, že v západní Africe se neurodí. Kontinent přitom zajišťuje dvě třetiny světových dodávek.
Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se propadla do záporných hodnot. Prodávající tak za ni nejenže nic nedostane, ale ještě musí kupujícímu zaplatit.
Ropa WTI – těžená a skladovaná v Americe – poprvé v historii ztratila za jediný den veškerou svou hodnotu, informuje agentura Reuters. Kontrakty na dodání v květnu (futures, tedy opce na) během pondělí klesly o 306 procent na minus 37,63 dolaru za barel.
Obchodníci se snažili ropy zbavit i za cenu ztrát, protože se obávali, že ji nebudou mít kde skladovat. Světová poptávka totiž kvůli velkému útlumu ekonomiky – v důsledku koronavirových omezení – v posledních týdnech prudce klesla. Nepomohla ani dohoda Saúdské Arábie a jejích spojenců (OPEC+) na snížení těžby.
Obchodníci tedy hráli o Černého Petra, aby jim objednanou ropu v květnu „nenavezli na zahradu“, pokud se skladovací kapacity zaplní. Raději někomu zaplatí, než aby museli původně nasmlouvanou komoditu převzít.
Americká ropa WTI uzavřela dnešní obchodování na -37.63 dolarů za barel.
— Dominik Rusinko (@DominikRusinko) April 20, 2020
just wow, tohle je teda neuvěřitelná šílenost https://t.co/g6BgCq4s8K
„Od zítřka už bude cena zase normálně v plusu. S květnovým kontraktem se dnes totiž obchodovalo naposledy, zítra se jede už červnový,“ říká Lukáš Kovanda, analytik Czech Fund.
Větší vypovídající hodnotu tedy mají kontrakty na dodání ropy WTI v červnu – jejich ceny v pondělí klesly o 18 procent na (plus) 20,43 dolarů za barel. Červnový kontrakt ale nakonec může dopadnout ještě hůř – tedy v hlubším záporu – než ten květnový, dodává Kovanda.
Ropa typu Brent, těžená v evropském Severním moři, se do minusu nepropadla díky větším skladovacím kapacitám. Cena červnových dodávek klesla o zhruba osm procent na necelých 26 dolarů.
Na propad ceny ropy reagovaly i americké akcie. Index Dow Jones ztratil 2,4 procenta, S&P 500 odepsal 1,8 procenta a Nasdaq jedno procento.
Fialová křivka zachycuje rozpětí mezi cenou ropy WTI s dodáním příští měsíc a její cenou s dodáním přespříští měsíc. Ano, historické maximum. Ale od zítřka už bude cena zase normálně v plusu. S květnovým kontraktem se dnes totiž obchodovalo naposledy, zítra se jede už červnový. pic.twitter.com/ltrVbXKbeh
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) April 20, 2020
Sdílejte článek, než ho smažem