To tu ještě nebylo. Ropa ztratila hodnotu, prodávající musí platit

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 4. 2020 | 3 komentáře

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se propadla do záporných hodnot. Prodávající tak za ni nejenže nic nedostane, ale ještě musí kupujícímu zaplatit.

Ropa WTI – těžená a skladovaná v Americe – poprvé v historii ztratila za jediný den veškerou svou hodnotu, informuje agentura Reuters. Kontrakty na dodání v květnu (futures, tedy opce na) během pondělí klesly o 306 procent na minus 37,63 dolaru za barel.

Obchodníci se snažili ropy zbavit i za cenu ztrát, protože se obávali, že ji nebudou mít kde skladovat. Světová poptávka totiž kvůli velkému útlumu ekonomiky – v důsledku koronavirových omezení – v posledních týdnech prudce klesla. Nepomohla ani dohoda Saúdské Arábie a jejích spojenců (OPEC+) na snížení těžby.

Obchodníci tedy hráli o Černého Petra, aby jim objednanou ropu v květnu „nenavezli na zahradu“, pokud se skladovací kapacity zaplní. Raději někomu zaplatí, než aby museli původně nasmlouvanou komoditu převzít.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Od zítřka už bude cena zase normálně v plusu. S květnovým kontraktem se dnes totiž obchodovalo naposledy, zítra se jede už červnový,“ říká Lukáš Kovanda, analytik Czech Fund.

Větší vypovídající hodnotu tedy mají kontrakty na dodání ropy WTI v červnu – jejich ceny v pondělí klesly o 18 procent na (plus) 20,43 dolarů za barel. Červnový kontrakt ale nakonec může dopadnout ještě hůř – tedy v hlubším záporu – než ten květnový, dodává Kovanda.

Ropa typu Brent, těžená v evropském Severním moři, se do minusu nepropadla díky větším skladovacím kapacitám. Cena červnových dodávek klesla o zhruba osm procent na necelých 26 dolarů.

Na propad ceny ropy reagovaly i americké akcie. Index Dow Jones ztratil 2,4 procenta, S&P 500 odepsal 1,8 procenta a Nasdaq jedno procento.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

7. 8. 2023 | Jana Divinová

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

Cena kakaových bobů vzrostla na dvanáctileté maximum: čeká se, že v západní Africe se neurodí. Kontinent přitom zajišťuje dvě třetiny světových dodávek.

Zlato si koupila šestina Čechů, ukázal průzkum

28. 6. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zlato si koupila šestina Čechů, ukázal průzkum

Zhruba každý šestý dospělý Čech investoval do zlata a každý desátý má doma zlatou minci. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou mincovnu na reprezentativním vzorku 1746 lidí. celý článek

Ropa je nejlevnější za poslední rok a půl. Kdy to poznáme při tankování?

13. 6. 2023 | Tomáš Volf

Ropa je nejlevnější za poslední rok a půl. Kdy to poznáme při tankování?

Cena ropy se dnes dostala na hranici 72,30 amerických dolarů za barel a je tak nejlevnější od prosince roku 2021. Domácí čerpací stanice nejspíš zatím reagovat nebudou.

Věřitelé zázračného investora, hlaste se. Kde jsou miliardy z WCA?

17. 2. 2023 | Veronika Hejná | 3 komentáře

Věřitelé zázračného investora, hlaste se. Kde jsou miliardy z WCA?

Firma WCA International, která slibovala zázračné zhodnocení, míří k úpadku. Od investorů vybrala miliardy, na účtech má jen sto tisíc. Věřitelé můžou přihlašovat své pohledávky.

Zlato je senzační investice. Pro toho, kdo ho prodává

14. 2. 2023 | Petr Borkovec | 6 komentářů

Zlato je senzační investice. Pro toho, kdo ho prodává

Nechejme zlato spekulantům a centrálním bankám, píše ve svém komentáři Petr Borkovec. Výnosem se nevyrovná akciím, zato rizikem je překoná. Pro obyčejné lidi je podle něj investice... celý článek

Partners Financial Services