To tu ještě nebylo. Ropa ztratila hodnotu, prodávající musí platit

| rubrika: Aktuality | 20. 4. 2020 23:00 | 3 komentáře

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se propadla do záporných hodnot. Prodávající tak za ni nejenže nic nedostane, ale ještě musí kupujícímu zaplatit.

Ropa WTI – těžená a skladovaná v Americe – poprvé v historii ztratila za jediný den veškerou svou hodnotu, informuje agentura Reuters. Kontrakty na dodání v květnu (futures, tedy opce na) během pondělí klesly o 306 procent na minus 37,63 dolaru za barel.

Obchodníci se snažili ropy zbavit i za cenu ztrát, protože se obávali, že ji nebudou mít kde skladovat. Světová poptávka totiž kvůli velkému útlumu ekonomiky – v důsledku koronavirových omezení – v posledních týdnech prudce klesla. Nepomohla ani dohoda Saúdské Arábie a jejích spojenců (OPEC+) na snížení těžby.

Obchodníci tedy hráli o Černého Petra, aby jim objednanou ropu v květnu „nenavezli na zahradu“, pokud se skladovací kapacity zaplní. Raději někomu zaplatí, než aby museli původně nasmlouvanou komoditu převzít.

„Od zítřka už bude cena zase normálně v plusu. S květnovým kontraktem se dnes totiž obchodovalo naposledy, zítra se jede už červnový,“ říká Lukáš Kovanda, analytik Czech Fund.

Větší vypovídající hodnotu tedy mají kontrakty na dodání ropy WTI v červnu – jejich ceny v pondělí klesly o 18 procent na (plus) 20,43 dolarů za barel. Červnový kontrakt ale nakonec může dopadnout ještě hůř – tedy v hlubším záporu – než ten květnový, dodává Kovanda.

Ropa typu Brent, těžená v evropském Severním moři, se do minusu nepropadla díky větším skladovacím kapacitám. Cena červnových dodávek klesla o zhruba osm procent na necelých 26 dolarů.

Na propad ceny ropy reagovaly i americké akcie. Index Dow Jones ztratil 2,4 procenta, S&P 500 odepsal 1,8 procenta a Nasdaq jedno procento.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.