Komodity – bilancování roku 2012 a výhled na rok 2013

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 8. 1. 2013 | 6 komentářů
V uplynulém roce nejvíce zdražilo dřevo a obiloviny. Pro rok 2013 očekávám pokles ceny ropy a spekuluji na růst ceny kávy a kakaa.
Komodity – bilancování roku 2012 a výhled na rok 2013

Když porovnáme hodnoty komoditních indexů ze začátku a konce roku 2012, můžeme konstatovat, že komodity v roce 2012 investorům moc radosti nepřinesly. Hodnota indexu RICI (Rogers International Commodity Index) stoupla o dvě procenta, hodnota indexu CRB (Thomson Reuters/Jefferies CRB Commodity Index) naopak poklesla o 3,4 procenta. Index S&P GSCI zakončil rok 2012 prakticky beze změny.

Vývoj komoditních indexů v roce 2012

Zdroj: Bloomberg

Přesto je z prvního grafu patrné, že úplně nudný rok to pro spekulanty nebyl. Od března až do června poklesla cena ropy o 25 procent. Podobně reagovala většina cyklických komodit na zhoršující se ekonomickou situaci v Evropě a pokles průmyslové produkce v Číně. Cena mědi ve stejném období klesla o 13 procent, cena zinku o 12 a hliníku o 17 procent.

Zdroj: FINEZ Investment Management, OnVista, data v USD

Změna ceny komodit v roce 2012

Dřevo

43,7 %

Řepka

3,6 %

Cín

22,3 %

Benzin

3,5 %

Pšenice

19,6 %

Mléko

3,5 %

Sója

16,4 %

Kakao

3,5 %

Olovo

14,0 %

Hovězí na výkrm

3,5 %

Oves

12,5 %

Vepřové maso

2,4 %

Zemní plyn (Henry Hub USA)

12,4 %

Hliník

2,3 %

Zinek

12,4 %

Nafta

1,8 %

Platina

10,1 %

Rýže

1,7 %

Kukuřice

8,3 %

Ropa WTI

-7,5 %

Hovězí maso

8,2 %

Nikl

-7,9 %

Stříbro

8,0 %

Cukr

-15,9 %

Paladium

7,4 %

Bavlna

-17,5 %

Zlato

7,0 %

Rhodium

-20,7 %

Měď

5,2 %

Palmový olej

-24,4 %

Topný olej

3,8 %

Pomerančový koncentrát

-29,2 %

Ropa Brent

3,7 %

Káva

-36,4 %

Pak se ale trend obrátil, cena ropy i průmyslových kovů začala pozvolna růst a do toho se přidaly obiloviny. Suché počasí v USA vyhnalo cenu kukuřice během dvou měsíců z 5,5 dolarů za bušl až na osm dolarů (+ 45 %). Podobně americká pšenice zdražila z 6,5 dolarů za bušl na devět dolarů (+ 39 %). Od té doby ceny obilovin pozvolna klesají.

Vývoj ceny kukuřice v roce 2012 (US centy/bušl)

Zdroj: Peníze.cz

Dlouhodobě orientovaní investoři, kteří používají jako doplněk portfolia celokomoditní fond, v roce 2012 nevydělali, ale ani neprodělali. Také investoři držící zlato nebo stříbro v uplynulém roce moc nevydělali. Zajímavých zisků dosáhli pouze spekulanti, kteří v červnu nakoupili kontrakty na pšenici nebo kukuřici. Povedenou spekulací mohlo být ke konci roku také dřevo, jeho cena na burze v Chicagu stoupla od října do prosince o 36 procent.

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Ropa v roce 2013 zlevní o 25 procent

Mnoho lidí si stále myslí, že ropa je v dlouhodobém růstovém trendu a cena musí jít nahoru. Vždyť spotřeba ropy v Číně a Indii poroste, zásoby ropy jsou omezené, a tak jako tak cena musí stoupat, protože centrální banky tisknou nové a nové peníze.

Pozor abyste se nespálili. Poslední dva roky výrazně roste těžba ropy a plynu v USA díky novým technologiím horizontálních vrtů. Těžba roste rychleji než spotřeba ropy, rezervní zásobníky jsou plné. Jediný důvod, proč benzin zůstává tak drahý, jsou nedostatečné kapacity rafinérií, což se ale během dvou let změní.

Vývoj ceny ropy WTI (USD/barel)

Zdroj: Peníze.cz

Anketa

Bude brzy válka s Íránem?

Samozřejmě že v případě válečného konfliktu s Íránem by cena ropy raketově stoupla kvůli výpadkům dodávek ropy z Perského zálivu. Tento rizikový scénář by silně postihl zejména Evropu a zcela katastrofické důsledky by měl pro Čínu a Japonsko, jejichž ekonomika je na arabské ropě životně závislá. (Na tomto základě je postavena i konspirační teorie, že případná válka s Íránem má skrytý účel zabrzdit Čínu v jejím rozmachu.)

Ovšem nebude-li válka, nebude ani drahá ropa. Naopak stávající rychlý růst těžby ropy nahrává poklesu cen. Osobně očekávám, že americká ropa WTI v roce 2013 zlevní zhruba o 25 procent na 70 dolarů za barel. Ropa severomořská Brent, arabská i ruská asi paradoxně i přes nižší kvalitu zůstane o něco dražší než americká ropa WTI, ale i zde by ceny měly klesat.

Spekulativní tip na rok 2013 – káva a kakao

Které komodity zaznamenají největší růst v roce 2013? To je samozřejmě ve hvězdách, můžeme pouze tipovat. S některými rizikověji nastavenými klienty budeme spekulovat na růst cen kávy a kakaa. Tyto dvě komodity měly v loňském roce velmi dobrou úrodu. Dík tomu je jejich cena na několikaletém minimu.

Vývoj ceny kávy (US centy/libra)

Zdroj: Peníze.cz

Bude-li i v roce 2013 sklizeň kávy a kakaa dobrá, cena může ještě trochu klesnout, ale ne mnoho. I tak bychom ale prodělali na rolování kontraktů, u kávy kolem desíti, u kakaa kolem pěti procent, protože kontrakty s pozdějším dodáním mají vyšší cenu. Pokud by ale letošní úroda byla špatná, pak by tyto komodity zaznamenaly podobný cenový skok jako v uplynulém roce pšenice s kukuřicí. Ziskový potenciál je zde velmi zajímavý. Podobně zajímavou spekulací může být i pomerančový koncentrát.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 1. 2013 18:20, Ludva

To máte, Helmute, jako s podnikateli. Stejně jako neplatí, že každý, kdo má živnosťák by nějak podnikal, nebo dokonce podnikal na plný úvazek — kdo by pak asi byl zaměstnaný? – tak také neplatí, že každý koho v uplynulých x letech ČNB zapsala do svého registru, skutečně poradcuje. „Úmrtnost“ je v tomhle oboru vysokanánská.

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 1. 2013 13:24, Vodník Česílko

Traxlerovy rady si vždycky pečlivě přečtu, a pak udělám přesný opak

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Do čeho investovat v roce 2013

2. 1. 2013 | Jan Traxler | 3 komentáře

Do čeho investovat v roce 2013

Dnes navážeme na předvčerejší bilancování a podíváme se, které investice by mohly přinést zajímavý výnos v roce 2013.

Fondy, které za to stojí: Templeton Frontier Markets

4. 12. 2012 | Martin Tománek | 9 komentářů

Fondy, které za to stojí: Templeton Frontier Markets

Čínské, indické nebo brazilské akcie dnes vlastní kdejaký fond. Emerging markets se staly investicí hlavního proudu. Někteří manažeři podílových fondů jdou ale dál a pátrají po příležitostech... celý článek

Kam investovat volné peníze?

21. 11. 2012 | Jan Traxler | 28 komentářů

Kam investovat volné peníze?

Jak zhodnotit volné peníze? Mám je uložit na termíňák? Vyplatí se koupit akcie, nebo raději dluhopisy? A co zlato, komodity nebo nemovitost? Vše záleží na délce investičního horizontu... celý článek

Fondy, které za to stojí: Mutual Global Discovery Fund

30. 10. 2012 | Martin Tománek | 1 komentář

Fondy, které za to stojí: Mutual Global Discovery Fund

V předchozím dílu seriálu věnovaného zajímavým podílovým fondům jsme představili fond orientovaný na evropské akcie, dnes dojde na globální akciový fond, který se díky své investiční... celý článek

Malé peníze: Investuj do stříbra, brácho! Ale proč?

27. 6. 2012 | Jan Müller | 19 komentářů

Malé peníze: Investuj do stříbra, brácho! Ale proč?

Možná se vám to už stalo taky. Někdo vás lákal, abyste uložili peníze tam či onam. Je to zaručené! Tak například, hit poslední doby: investice do stříbra. Našemu čtenáři je doporučují... celý článek

Partners Financial Services