Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie budou nadhodnocené kvůli vládním stimulům

| rubrika: Analýza | 9. 10. 2009
Akcie budou nadhodnocené kvůli vládním stimulům
Investiční banka Saxo Bank pro poslední čtvrtletí 2009 očekává mírné zotavení západních ekonomik vyvolané doplňováním zásob a vládními stimuly. Ty ale těžko povzbudí český export, na němž je Česká republika závislá, a proto nedojde k oživení české ekonomiky.

Západní ekonomiky čeká na konci roku mírné zotavení. Česko a Slovensko v té době zažijí dno recese, po němž bude následovat pomalé zotavování. Podle analýzy Saxo Bank bude poptávku v západních ekonomikách tlumit splácení spotřebitelských úvěrů, které bude trvat roky. Měnové stimuly západních vlád budou pokračovat, což pravděpodobně způsobí tzv. „japonizaci“ finanční trhů. Neboli situaci, kdy se v devadesátých letech minulého století pohyboval ukazatel P/E (cena ku zisku na akcii) japonských akcií na úrovni 73, což je úroveň srovnatelná s technologickou bublinou v roce 2000. Příčina vysokého ocenění byla založena na státních zásazích s cílem nenechat padnout velké společnosti, vysokém podílu sledovaných úvěrů, deflaci a negativním demografickém vývoji.

Hlavní ekonom Saxo Bank David Karsbøl k tomu říká: „Vzhledem k tomu, že západní ekonomiky jsou flexibilnější a jsou schopné provést potřebné změny, nemyslíme si, že nastanou stejné problémy jako v Japonsku. Přesto je však stále patrnější, že se aktuální vývoj v západních ekonomikách nápadně podobá Japonsku po roce 1990. Zdá se, že jsme přešli do nového režimu, v němž každý předpokládá, že vláda bude i nadále zachraňovat velké společnosti. To znamená, že riziko možného nesplácení závazků není započítáno v ceně akcií, což vede k vyšším hodnotám P/E a nižším výnosům dluhopisů.“

V druhé polovině roku 2009 začne v USA opět růst HDP. Saxo Bank očekává růst o 3 procenta. Banka však varuje, že udržitelnost tohoto růstu není jistá a ve velké míře závisí na vládních výdajích a doplňování zásob. Nezaměstnanost bude v USA v nejbližších měsících stoupat a bude stále ohrožovat splácení dluhů a spotřebu.

David Karsbøl je přesvědčen, že krátká pozice USD je zvednutou rukou pro globální oživení, a stává se tak „novějším a lepším“ carry trade obchodem. „Velice nízké výnosy dolaru a potřeba externího financování spolu s klesající ochotou Číny nakupovat dolarová aktiva vytváří toxický koktejl, který může v blízkém budoucnu tuto měnu ještě více oslabit,“ říká Karsbol.

S blížícím se koncem roku naznačuje tržní dynamika ústup letošního zotavení akciových trhů. V porovnání s březnovými minimy vzrostly světové akciové trhy o 59 procent. Tato dynamika spíše svědčí o přechodu k mikrotrendům a růstu či zhodnocení v konkrétních sektorech.

David Karsbøl dodává: „Většina ukazatelů ekonomické aktivity se stabilizuje, ale na velmi nízkých úrovních. Podle našeho názoru by investoři měli i nadále přistupovat na cyklické riziko prostřednictvím regionálních alokací a soustředit se spíše na rozvíjející se trhy než na Evropu a USA, kde bude obtížné udržet či zvyšovat růst.“

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK