Neopakovatelný předmět
Nakupujete slitky, šperky, mince nebo hodinky? Ve všech případech moc dobře víte, že ani zdaleka nejste jediný člověk, který vlastní daný kus. Chcete si tentokrát dopřát vážně jedinečný předmět? Pak se spolehněte na 23,66karátový dukát s hmotností 3,49 gramu. V čem je jiný než běžná mince?
Odpověď je prostá – jeho přední stranu zdobí vaše jméno a zadní zase příjmení. Díky tomu máte jistotu, že jste vážně jediný majitel konkrétního nápadu.
Jak už jsme u podobných produktů zvyklí, samozřejmě vám přijde zabalený v ochranném průhledném obalu. Zvláštností je spíše elegantní dárková krabička, jež se bude vyjímat ve vitríně. O českém puncu a certifikátu pravosti snad ani nemusíme mluvit.
A nyní to nejdůležitější – samotný vzhled medaile. Jak bude vypadat vaše jméno a příjmení na kusu zlata? To se dozvíte po rozkliknutí webových stránek pod výše vloženým odkazem. V jejich prostředí najdete své jméno/příjmení a volbu potvrdíte. Ihned si budete moci prohlédnout grafický návrh vzhledu dukátu. Stejně tak uvidíte cenu a další důležité informace.
Výhodná investice
Jak tomu už u zlata bývá, všechny zakoupené kusy postupem let zvyšují svou cenu. Stejná situace se samozřejmě vztahuje i na dukát s vaším jménem. Přece jen se bavíme o ryzím drahém kovu.
Nemáte představu, jaké asi může být potenciální zhodnocení do budoucna? Pak se podívejte na historická data. Minulé výnosy samozřejmě nezaručují budoucí výkon, ale i přesto dokážou předat hrubou vizi.
Za posledních dvanáct měsíců si zlato připsalo 14,5 %.
Za posledních pět let si připsalo 61 %.
Za posledních sedm let si připsalo 80 %.
Za posledních osmnáct let si připsalo 400 %.
Odborníci se poměrně výrazně shodují na tom, že v dalších letech i desetiletích budou výnosy žlutého kovu ještě silnější. Přece jen pomalu ubývá, zatímco poptávka spíše roste. Nakupují jej průmyslová odvětví, banky, státy i miliony investorů po celém světě.
Šikovné vyvážení zbytku portfolia
Pokud rádi nakupujete zlato, pravděpodobně si nenecháváte ujít ani další způsoby zhodnocování peněz. Klasické portfolio konzervativních investorů sestává z akciových ETF a dluhopisů.
Když se trhům daří, tyto dvě složky poměrně pěkně vydělávají. Když naopak přijde jakákoliv krize, začnou se propadat do červených čísel. V mnoha případech klesne jejich cena klidně o 30, 40 a někdy i bolestných 50 %.
Z toho důvodu nesmí ve vaší dlouhodobé strategii chybět drahé kovy. Jejich výhodou je fakt, že se v dobách krizí chovají přesně opačně než výše zmíněné složky. Prostě kouzlo diverzifikace.
Budou-li tedy vaše ETF a dluhopisy v hlubokém propadu, zlato bude na vrcholu. V osmi z deseti případů jeho cena v časech krizí raketově stoupá. Nevěříte? Mrkněte se na dostupné internetové grafy a vyhledejte si problémová období v minulosti. Pouze v tomto tisíciletí jich byla spousta.
Přesně proto odborníci doporučují, aby asi 15 % investičního majetku tvořilo právě zlato. Díky jeho schopnostem totiž podstatně snížíte dopad krizí na své úspory.
To se hodí zejména v situaci, kdy budete mít smůlu a krize přijde přesně v dobu, kdy budete chtít vybrat své finance a odejít do důchodu. S pomocí žlutého kovu si zajistíte alespoň nějaké finance, takže bude čekání na narovnání trhů (většinou trvá jednotky let) mnohem příjemnější.
Sdílejte článek, než ho smažem