Investice do dluhopisů pro začátečníky

Vladimír Pikora | rubrika: FINEXPO | 22. 5. 2023
Množí se nám dotazy, jak investovat do dluhopisů, když člověk začíná a nechce naletět. To se může zdát jako jednoduchá otázka, ale opak je pravdou. Trh dluhopisů je velmi široký a nepřehledný. Dá se zde narazit na kde co. Chybí přitom nějaký záchytný bod, kde by na jednom místě byly všechny informace.
Investice do dluhopisů pro začátečníky

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Myslím, že nejlepší je začít u srovnávače od Dluhopisomatu. A to z toho důvodu, že tým ze srovnávače si uvědomuje nedostatek informací o dluhopisech, a proto se je pokouší agregovat na jednom místě. Takto zmonitorovaný trh pravděpodobně nikdo jiný nemá.

Aktuální data přitom říkají, že letos každý měsíc přibude v průměru 83 nových emisí. To znamená, že kdyby někdo chtěl nakupovat dluhopisy a prohlédnout si trh, musel by každý den prozkoumat několik nových emisí. Na to nikdo nemá sílu.

Srovnávač to však udělá za něj. První věcí, o kterou se asi každý zajímá, je výnos dluhopisu. Ten v čase roste. Zatímco v dubnu roku 2022 činil vážený průměr, kde váhou je velikost emise, 6,56 %, letos v dubnu to bylo 8,27 %. S vyšší inflací máme i vyšší výnosy.

Vladimír Pikora

Zdroj: Dluhopisomat

Makroekonom, analytik finančních trhů a publicista, hlavní ekonom investiční skupiny CFG. Doktorát získal na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nejprve působil jako hlavní ekonom Volksbank CZ, pak spoluzaložil analytický dům Next Finance a později vlastní Pikora Invest.

Z výše uvedeného je evidentní, že je z čeho vybírat. Průměrný výnos nám říká, že pokud někdo nabízí třeba 20 %, je asi něco divně. Většina slušných emisí končí kolem 11,5 %. Pokud bych měl investovat do vyššího výnosu, chtěl bych, aby mi emitent vysvětlil, jak bude schopen splácet úroky. S tímto bych si byl totiž nejistý.

Jak řídit riziko

Čím vyšší výnos emise, tím je emise rizikovější. Investor by si proto měl prohlédnout, jak je dluhopis zajištěn pro případ, že by emitent přestal splácet. Nejlepší je, pokud je dluhopis zajištěn nemovitostí. Takových dluhopisů je však málo. Je ale více možností zajištění. Může to být různý hmotný i nehmotný majetek, pohledávky, ručitelské prohlášení apod.

Další věc, která by měla investora zajímat, je délka splatnosti. Ta se v průměru pohybuje lehce pod 4 roky. To je rozumná délka investice. Tam se dá dohlédnout. Při delší investici můžeme těžko odhadnout, co bude za deset let a zda jsou pro nás podmínky emise nastavené výhodně, proto jsou dlouhé emise nepopulární. Naopak krátká splatnost nedává emitentovi moc šancí peníze rozmnožit. Tři až čtyři roky jsou rozumným investičním horizontem.

Partner článku

Partnerem článku je Dluhopisomat, uživateli nejlépe hodnocený dluhopisový portál v České republice. Poskytuje služby emitentům vydávajícím dluhopisy a investory informuje o bezpečnějších emisích. Je součástí investiční skupiny CFG, která na českém finančním trhu působí přes deset let.

Když investor vidí, co se na trhu nabízí, měl by se zamyslet a rozhodnout, co vlastně chce. Může si dovolit nesáhnout na peníze 4 roky? Je si vědom, že s dluhopisy se pojí vyšší riziko než třeba s vkladem peněz do banky?

Preferuje menší nebo větší riziko? Pokud upřednostňuje menší riziko, měl by se dívat po dluhopisech s výnosem kolem 8 %. Pokud je ochoten podstoupit větší riziko, zaměřil bych se na dluhopisy s výnosem kolem 10 %. Pokud má větší rizikový apetit, může se dívat i na 11 %. Dál už bych byl opatrný.

Pokud se potkají riziko s výnosem, zajímal bych se o zajištění. I zde je výběr složitý, proto bych si nechal poradit od srovnávače. Dluhopisy bych seřadil podle výnosu a tady si našel segment trhu, který mě zajímá a ten dále třídil podle zajištění. Rychle a přehledně člověk zjistí, co se nabízí. Tady si člověk vybere.

Vladimír Pikora

Makroekonom, analytik finančních trhů a publicista, hlavní ekonom investiční skupiny CFG, která mimo jiné provozuje projekt Dluhopisomat. Doktorát získal na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nejprve působil jako hlavní ekonom... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Hračičkové rozbili bitcoin. Jeho cenu halving nechal v klidu. Týden v kryptu

27. 4. 2024 | Tomáš Krause

Hračičkové rozbili bitcoin. Jeho cenu halving nechal v klidu. Týden v kryptu

Halving cenu bitcoinu nezvedl, ale jak zdražily transakce! Autoři peněženky Samourai Wallet byli zatčeni, MMF chválí bitcoin, Švýcaři (někteří) ho chtějí zapsat do ústavy a zakladatel... celý článek

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Partners Financial Services