Ten správný čas na SPAC?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 11. 4. 2022
Koncept SPAC vstupuje na pražskou burzu. Jde o zajímavou alternativu, jak si může firma i v nestabilních časech přijít pro peníze na kapitálový trh. Jaké výhody přináší nejen firmám, ale i investorům?
Ten správný čas na SPAC?
Minimální částka úpisu WOOD SPAC One je pro investory stanovena na 250 200 Kč.
Zdroj: WOOD & Company

Komerční spolupráce

Do regionu střední Evropy, a dokonce i na pražský burzovní parket aktuálně proniká fenomén takzvaných SPAC společností. SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je společnost, která vzniká za účelem rychlejšího a jednoduššího vstupu na burzu cenných papírů. V čase vzniku se jedná o prázdnou schránku bez konkrétní činnosti. Po jejím uvedení na burzu se stává úložištěm peněz, které čekají na vhodnou akviziční příležitost.

Poslední dva roky zažívají SPAC obrovský boom zejména v USA – od investorů vybraly stovky miliard dolarů a uzavřely transakce se stovkami firem, které do té doby stály mimo veřejné trhy. Evropa je v těchto emisích daleko za Spojenými státy, byť i na starém kontinentu byla loni v této oblasti značná aktivita. Loňský rok na evropské burzy vstoupilo téměř 40 nových SPACů o celkové velikosti 8,5 miliardy dolarů. Nejaktivnější v tomto směru byla burza v Amsterdamu následována Londýnem. První SPAC v blízké době oživí také pražskou burzu a pod názvem WOOD SPAC One jej připravuje investiční skupina WOOD & Company.

Upisovací období WOOD SPAC One začalo v únoru a aktuálně je prodlouženo do 29. dubna. „Do prázdné schránky WOOD SPAC One už byly vybrány stovky milionů korun. Aktuální období korekce na kapitálových trzích může trochu paradoxně SPACu nahrávat, jelikož nabízí prostor pro realizaci akvizice při nižším ocenění potenciálních cílových společností,“ říká Oliver Polyák, manažer v oddělení investičního bankovnictví WOOD & Company. „Po zhruba dvou měsících hodnotíme úpis pozitivně. Zájem především retailových investorů je velký, už nyní se podařilo upsat částku převyšující velmi úspěšné IPO Pilulky. Rádi bychom využili apetitu investorů a navýšili objem získaných prostředků,“ doplňuje Polyák. 

Pro investory přináší tento typ emise příležitost svým profilem a potenciálním zhodnocením podobnou „private equity“ typu investice s tím rozdílem, že akcie SPACu budou od okamžiku IPO obchodovány na burze, čímž bude podpořena i likvidita investice.

Pro cílové společnosti se jedná o rychlejší a jistější cestu, jak si přijít pro peníze na kapitálový trh. V době transakčních jednání s cílovou společností má totiž SPAC prostředky z úpisu k dispozici a proces uvedení společnosti na burzu tak není ovlivněn náhlou změnou nálady na trhu, jakou třeba zažíváme i aktuálně. Právě to jsou situace, kdy SPAC může být vhodnou alternativou k tradičnímu IPO, pro které v turbulentních časech není ideální doba.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services