Ten správný čas na SPAC?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 11. 4. 2022
Koncept SPAC vstupuje na pražskou burzu. Jde o zajímavou alternativu, jak si může firma i v nestabilních časech přijít pro peníze na kapitálový trh. Jaké výhody přináší nejen firmám, ale i investorům?
Ten správný čas na SPAC?
Minimální částka úpisu WOOD SPAC One je pro investory stanovena na 250 200 Kč.
Zdroj: WOOD & Company

Komerční spolupráce

Do regionu střední Evropy, a dokonce i na pražský burzovní parket aktuálně proniká fenomén takzvaných SPAC společností. SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je společnost, která vzniká za účelem rychlejšího a jednoduššího vstupu na burzu cenných papírů. V čase vzniku se jedná o prázdnou schránku bez konkrétní činnosti. Po jejím uvedení na burzu se stává úložištěm peněz, které čekají na vhodnou akviziční příležitost.

Poslední dva roky zažívají SPAC obrovský boom zejména v USA – od investorů vybraly stovky miliard dolarů a uzavřely transakce se stovkami firem, které do té doby stály mimo veřejné trhy. Evropa je v těchto emisích daleko za Spojenými státy, byť i na starém kontinentu byla loni v této oblasti značná aktivita. Loňský rok na evropské burzy vstoupilo téměř 40 nových SPACů o celkové velikosti 8,5 miliardy dolarů. Nejaktivnější v tomto směru byla burza v Amsterdamu následována Londýnem. První SPAC v blízké době oživí také pražskou burzu a pod názvem WOOD SPAC One jej připravuje investiční skupina WOOD & Company.

Upisovací období WOOD SPAC One začalo v únoru a aktuálně je prodlouženo do 29. dubna. „Do prázdné schránky WOOD SPAC One už byly vybrány stovky milionů korun. Aktuální období korekce na kapitálových trzích může trochu paradoxně SPACu nahrávat, jelikož nabízí prostor pro realizaci akvizice při nižším ocenění potenciálních cílových společností,“ říká Oliver Polyák, manažer v oddělení investičního bankovnictví WOOD & Company. „Po zhruba dvou měsících hodnotíme úpis pozitivně. Zájem především retailových investorů je velký, už nyní se podařilo upsat částku převyšující velmi úspěšné IPO Pilulky. Rádi bychom využili apetitu investorů a navýšili objem získaných prostředků,“ doplňuje Polyák. 

Pro investory přináší tento typ emise příležitost svým profilem a potenciálním zhodnocením podobnou „private equity“ typu investice s tím rozdílem, že akcie SPACu budou od okamžiku IPO obchodovány na burze, čímž bude podpořena i likvidita investice.

Pro cílové společnosti se jedná o rychlejší a jistější cestu, jak si přijít pro peníze na kapitálový trh. V době transakčních jednání s cílovou společností má totiž SPAC prostředky z úpisu k dispozici a proces uvedení společnosti na burzu tak není ovlivněn náhlou změnou nálady na trhu, jakou třeba zažíváme i aktuálně. Právě to jsou situace, kdy SPAC může být vhodnou alternativou k tradičnímu IPO, pro které v turbulentních časech není ideální doba.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes zahájil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů chce získat peníze na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření závodu... celý článek

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.