Realitní držák. Nemovitostní fondy po roce s covidem

Tomáš Trčka | rubrika: FINMARKET | 28. 4. 2021
S covidem přišla na realitní trh nejistota. Co přinesl koronavirový rok nemovitostním fondům a jejich zákazníkům?
Realitní držák. Nemovitostní fondy po roce s covidem
Beton je věčný
Zdroj: Shutterstock

Když minulý březen zavřely některé obchody a prakticky zmizel turistický ruch, nebyl asi nikdo, kdo by si nekladl otázku, jak to bude dál s nemovitostmi. Většinu investičních aktivit zastavila nejistota. Celkově nakonec investice loni klesly proti roku 2019 asi o 30 procent.

Ne všechny typy nemovitostí ale byly postiženy stejně. Nejhůř na tom byly hotely a high street retail, které jsou už z definice závislé na cestovním ruchu. Na opačném pólu se ale značnému zájmu těšily industriální a logistické areály, jejichž ceny dokonce rostly. Co si z toho mají odnést lidé, kteří investují do nemovitostních fondů?

Kancelář žije

Většina tuzemských retailových fondů se zaměřuje na tři základní typy nemovitostí: kancelářské budovy, nákupní centra a logistické stavby. Relativně významně zdražila logistika. Paradoxně tak dnes můžete koupit dráž plechovou halu u Plzně než kancelářskou budovu na Václavském náměstí v Praze.

O autorovi

Tomáš TrčkaZdroj: Trigea

Tomáš Trčka je zakladatel a generální ředitel nemovitostního fondu Trigea.

Média teď ráda spekulují, jestli vůbec budeme v budoucnu potřebovat kanceláře. Vždyť vidíme, že práce na home office funguje a je populární. Nenechejte se ale mýlit, kancelářské budovy budou mít i nadále místo na slunci jisté. Ceny kancelářských budov zůstávají na předkrizových úrovních. Sami vidíme, že například kancelářská budova Galerie Louvre z portfolia našeho fondu nemá vůči nájemníkům žádné pohledávky po splatnosti. Žádný výpadek příjmů v souvislosti s pandemií.

Kanceláře se ovšem budou muset adaptovat na nový standard. Už dnes existují doporučení, aby se 20 procent kancelářských ploch změnilo a aby se zaměstnancům vytvářel prostor a lepší podmínky pro vzájemnou kooperaci a setkávání.

Obchody se drží

Asi nejvíc z typů nemovitostí, do kterých investují fondy, byl dopad covidu vidět u obchodních center a retail parků. Jednoznačně pozitivně hodnotím vládní programy COVID Nájemné, které v podstatě vyřešily pat mezi nájemci a majiteli center. Byla to přímo cílená, jasně definovaná a relativně rychle doručená pomoc nájemníkům.

Přesto ale zavírání obchodů dopadlo na každého. Všichni jsme se pokoušeli najít logiku v opatřeních a dopátrat se, proč je možné koupit střelivo a květiny, ale dětské boty a oblečení nikoli. Je třeba vyzdvihnout, s jakým elánem majitelé obchodů ne úplně srozumitelným nařízením čelí. Co se týče ocenění, podobně jako kancelářské nemovitosti ani retailová centra nezaznamenala pokles hodnoty oproti předkrizovým hodnotám.

Kdybych tedy měl shrnout situaci, tuzemské nemovitostní fondy si vedou dobře a není důvod čekat, že to tak nebude i nadále. Logistika roste, retail se drží, kanceláře s dlouhou dobou pronájmu jsou pořád žádané zboží. Náš fond je teď v pokročilé fázi jednání o koupi kancelářské budovy v Praze a dvou retail parků na Moravě. Zároveň jsme podali nabídku na koupi velkého logistického areálu. Kdyby se podařilo koupit všechny tyhle nemovitosti, bylo by portfolio našeho fondu ideálně diverzifikované.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Tomáš Trčka

 Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Investice pro začátečníky. Jak fungují podílové fondy a jak si vybrat

19. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Investice pro začátečníky. Jak fungují podílové fondy a jak si vybrat

Jestli už vás nebaví spoření v bance za úrok hluboko pod inflací, můžete začít snadno investovat jako profesionál. I když investicím nerozumíte. Dejte nám 10 minut, vysvětlíme vám to. celý článek

Nejmenší byty v Česku. Podívejte se, co je na prodej

15. 4. 2021 | Renata Lichtenegerová | 5 komentářů

Nejmenší byty v Česku. Podívejte se, co je na prodej

Ceny bytů raketově rostou a spolu s nimi i poptávka po těch miniaturních. Pokud ho tvoří jediná místnost, musí mít aspoň 16 metrů čtverečních. Menší jsou proto často kolaudovány jako... celý článek

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

14. 4. 2021 | Petr Kučera | 20 komentářů

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

Čtvrtina Čechů se vůbec nesnaží chránit své úspory před inflací. Za nejvhodnější způsob ukládání peněz totiž považují hotovost nebo běžný účet, ukázal březnový průzkum Generali Investments... celý článek

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 12 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

8. 4. 2021 | Jan Traxler | 5 komentářů

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

Šestnáct z osmnácti sledovaných nemovitostních fondů v roce 2020 porazilo inflaci. Ale až na jednu výjimku jejich výnosy oproti roku 2019 mírně poklesly. Letošní rok bude podobný.

Partners Financial Services