Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Aby investice vynášela

| rubrika: Komentář | 25. 3. 2019 | 6 komentářů
Leckdo ke své škodě zapomíná na zlaté zásady: investovat postupně, s dlouhodobým horizontem a nejlépe v době propadů trhů.

Před pár lety se na mě obrátili dlouholetí klienti s tím, že mají na účtech zhruba milion a půl korun a rádi by s nimi naložili tak, aby z nich neužírala inflace. Původně po mně chtěli, abych jim peníze „někam dal“ a po roce přišel alespoň s půl milionem korun výnosů. Upozornil jsem je, že takhle to nefunguje. A že pokud chtějí zhodnotit peníze za jediný rok, ať sáhnou po spořicím účtu nebo termínovaném vkladu.

Spočítal jsem jim, že jejich čistý výnos po odečtení daně bude 13 600 korun v případě termínovaného vkladu a milionové úložce. A ještě míň to bude u spořicího účtu. Čistý výnos z milionu vyjde na 4250 korun. Řekli mi, že to je nezajímá.

V takových případech odpovídám, že pro lepší zhodnocení bude potřeba jiný finanční nástroj a delší investice. Každý by měl podle mě část svých úspor zhodnocovat v dlouhodobém horizontu. To platí jak pro lidi ve středním věku, tak pro lidi, kteří se blíží důchodu. I šedesátník totiž bude podle statistiky žít ještě dvacet až třicet let – a čerpat ze svých úspor a majetku.

Nastavení investice

Zmínění manželé ve středním věku chtěli „zhodnotit peníze“. Snažil jsem se z nich vydobýt odpověď na otázku, jaké mají finanční plány a životní cíle. Nové auto, daleká cesta, vlastní bydlení, nebo podnikání, spoření na stáří, nebo spoření pro děti? Manželé by prý peníze, které teď nepotřebují, použili buď na penzi, anebo pro děti jako určité startovné. Případně by je znovu investovali.

Vladimír Weiss

Vladimír Weiss
Autor je investiční poradce Partners

Nejdřív jsme z toho milionu a půl vložili 200 tisíc na spořicí účet. To proto, aby měli manželé kdykoli k dispozici rezervu. Pak jsme investovali 900 tisíc korun do akciových podílových fondů zaměřených na rozvinutý svět, při předpokládaném investičním horizontu rozloženém na osm, třináct a osmnáct let – s ohledem na dobu dovršení plnoletosti dětí. Zbylých 400 tisíc korun jsme dali do fondu bonitních korporátních dluhopisů. Ne najednou, ale v několika pravidelných investicích. Manželé, kteří investují dlouhodobě, prozatím dosahují průměrného čistého zhodnocení ve výši 4 až 5 procent ročně.

Poučení investoři

Rád bych zdůraznil, že jsou mí klienti svým způsobem výjimeční v tom, že se o svou investici správně starají. Když loni v prosinci finanční trhy postihl propad, sami se na mě obrátili, jestli by neměli přikoupit další podílové listy. Uvažovali správně: korekce na přelomu roku na hlavních světových akciových trzích se jeví jako vhodná příležitost k nákupu nebo rebalancování portfolia. Velká část lidí se bohužel na své investice dívá opačně: nakupují jen ve chvíli, kdy jsou trhy nahoře, v době poklesu naopak v panice prodávají.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 4. 2019 10:45, kalich

Článek skutečně vyzněl jako reklama. V jedné věci,ale musím souhlasit,že se mají na investování využívat období kdy dochází k většímu poklesu a i dlouhodobost je na místě. V článku mi chybí nejnovější možnosti investování tj.přímo z domova přes internet.Osobně preferuji nákupy dividendových akcií případně i jedné růstové akcie každý rok,která přinese prodej větší zisk jak dividendy. Mít vlastní finanční portfolio považuji v současné době jako nejlepší řešení s cílem,aby roční výnosy byly vyšší než roční spotřeba za domácnost a tím pádem i dostatečné zabezpečení na důchod.Je to reálné zvláště když máte k dispozici větší obnos jako v článku nebo např.prodejem nemovitosti případně dědictvím!

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 3. 2019 10:47, K vaší pozornosti!

Podařilo se mi získat kredit mezi seriózní a spolehlivou osobou, kterou chci vypovídat. Podmínky úvěru jsou velmi výhodné i způsob splácení. Revidovaná úroková sazba. Doporučuji tento věřitel pro všechny! Jmenuje se Martins a zde je adresa vážného věřitele, který mi pomohl: pt.jmmb@gmail.com • e-mail: pt.jmmb@gmail.com

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

8. 4. 2019 | 15:21 | Marina

Urgentní půjčka za 48hodin Nabízím Vám jediný finanční úvěr od přímého investora 10 000 až 50 000 000 Kč. Tato nabídka platí pro celou Českou republiku a pro všechny občany. Splatnost tohoto úvěru může být stanovena na 460...více

5. 4. 2019 | 11:43 | john micheal

Dobrý den pane Půjčit peníze přímo bez ratingu (úvěr nyní levnější) od soukromého věřitele na adrese: jm2552338@gmail.com Doba trvání úvěru se pohybuje od 1 roku do 30 let. Výše úvěru se pohybuje od 50000 do 50000000 Euro...více

1. 4. 2019 | 10:45 | kalich

Článek skutečně vyzněl jako reklama. V jedné věci,ale musím souhlasit,že se mají na investování využívat období kdy dochází k většímu poklesu a i dlouhodobost je na místě. V článku mi chybí nejnovější možnosti investování...více

31. 3. 2019 | 10:47 | K vaší pozornosti!

Podařilo se mi získat kredit mezi seriózní a spolehlivou osobou, kterou chci vypovídat. Podmínky úvěru jsou velmi výhodné i způsob splácení. Revidovaná úroková sazba. Doporučuji tento věřitel pro všechny! Jmenuje se Martins...více

31. 3. 2019 | 9:34 | LO

Reklama. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK