Aby investice vynášela

Vladimír Weiss | rubrika: Komentář | 25. 3. 2019 | 2 komentáře
Leckdo ke své škodě zapomíná na zlaté zásady: investovat postupně, s dlouhodobým horizontem a nejlépe v době propadů trhů.
Aby investice vynášela

Před pár lety se na mě obrátili dlouholetí klienti s tím, že mají na účtech zhruba milion a půl korun a rádi by s nimi naložili tak, aby z nich neužírala inflace. Původně po mně chtěli, abych jim peníze „někam dal“ a po roce přišel alespoň s půl milionem korun výnosů. Upozornil jsem je, že takhle to nefunguje. A že pokud chtějí zhodnotit peníze za jediný rok, ať sáhnou po spořicím účtu nebo termínovaném vkladu.

Spočítal jsem jim, že jejich čistý výnos po odečtení daně bude 13 600 korun v případě termínovaného vkladu a milionové úložce. A ještě míň to bude u spořicího účtu. Čistý výnos z milionu vyjde na 4250 korun. Řekli mi, že to je nezajímá.

V takových případech odpovídám, že pro lepší zhodnocení bude potřeba jiný finanční nástroj a delší investice. Každý by měl podle mě část svých úspor zhodnocovat v dlouhodobém horizontu. To platí jak pro lidi ve středním věku, tak pro lidi, kteří se blíží důchodu. I šedesátník totiž bude podle statistiky žít ještě dvacet až třicet let – a čerpat ze svých úspor a majetku.

Nastavení investice

Zmínění manželé ve středním věku chtěli „zhodnotit peníze“. Snažil jsem se z nich vydobýt odpověď na otázku, jaké mají finanční plány a životní cíle. Nové auto, daleká cesta, vlastní bydlení, nebo podnikání, spoření na stáří, nebo spoření pro děti? Manželé by prý peníze, které teď nepotřebují, použili buď na penzi, anebo pro děti jako určité startovné. Případně by je znovu investovali.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Vladimír Weiss

Vladimír Weiss
Autor je investiční poradce Partners

Nejdřív jsme z toho milionu a půl vložili 200 tisíc na spořicí účet. To proto, aby měli manželé kdykoli k dispozici rezervu. Pak jsme investovali 900 tisíc korun do akciových podílových fondů zaměřených na rozvinutý svět, při předpokládaném investičním horizontu rozloženém na osm, třináct a osmnáct let – s ohledem na dobu dovršení plnoletosti dětí. Zbylých 400 tisíc korun jsme dali do fondu bonitních korporátních dluhopisů. Ne najednou, ale v několika pravidelných investicích. Manželé, kteří investují dlouhodobě, prozatím dosahují průměrného čistého zhodnocení ve výši 4 až 5 procent ročně.

Poučení investoři

Rád bych zdůraznil, že jsou mí klienti svým způsobem výjimeční v tom, že se o svou investici správně starají. Když loni v prosinci finanční trhy postihl propad, sami se na mě obrátili, jestli by neměli přikoupit další podílové listy. Uvažovali správně: korekce na přelomu roku na hlavních světových akciových trzích se jeví jako vhodná příležitost k nákupu nebo rebalancování portfolia. Velká část lidí se bohužel na své investice dívá opačně: nakupují jen ve chvíli, kdy jsou trhy nahoře, v době poklesu naopak v panice prodávají.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services