Akcie a trading: technická analýza milovaná i nenáviděná

Akcie a trading: technická analýza milovaná i nenáviděná
Víte, co je Up a Down trend, Swing Highs a Lows nebo Support a Rezist úrovně? Technickou analýzu, metodu, která s těmito pojmy pracuje, využívá obrovské množství obchodníků. Má ovšem nejen skálopevné zastánce, ale i zapřisáhlé odpůrce. Podívejme se, proč tomu tak je a jak technická analýza funguje. Máme pro vás i praktický "domácí úkol".

Dnes se v rámci našeho seriálu Akcie a trading, viz sloupek níže, dostáváme k praktičtější části, k jednomu z nejdiskutovanějších témat: trading a technická analýza (dále TA).

V přístupu k TA lze obchodníky rozdělit na dvě skupiny - její skálopevné zastánce na jedné straně a zapřisáhlé odpůrce na straně druhé. Na každý argument zastánců TA okamžitě skupina odpůrců vytáhne nějaký protiargument, a obráceně.

Na finančních trzích obchodníci obchodují diskreční či mechanické systémy (viz článek Akcie a trading: základní styly obchodování) postavené na technické analýze, nebo na fundamentální analýze, nebo na psychologické (sentiment) analýze, často ale na kombinaci všeho.

Při bližším zkoumání a proniknutí do světa praktického tradingu je však zřejmé, že převážná většina obchodníků ve své práci využívá technickou analýzu a jejich obchodní systémy jsou na ní také postaveny.


Co je technická analýza

Předmětem zkoumání technické analýzy jsou graficky znázorněné časové řady tržních cen, objemů obchodů a různých indexů. Technický analytik se pokouší rozpoznat v pohybu kursu například určitý tvar (formaci), která v minulosti měla větší pravděpodobnost určitého následného vývoje ceny. Při svém zkoumání používá jak jednoduché grafické metody (linie podpory a odporu, technické vzory), tak i technické indikátory (např. klouzavé průměry, oscilátory apd.). Technická analýza tedy vychází z historie, z cenového vývoje a chování obchodovaného aktiva v minulosti.

Základem využití TA je předpoklad, že se určité vzory chování ceny se opakují, určité cenové hladiny se testují a retestují, to vše může být podpořeno např. určitými změnami v objemech obchodů apod.
Ceny se pohybují v trendech, které se střídají s obdobími korekce, konsolidace či obdobími, kdy trh jde tzv. bokem. Rozpoznání a využití trendu pro provedení obchodu je nejlepší možnou strategií pro investice a obchodování s akciemi. Oblíbené a pravdivé pořekadlo na finančních a kapitálových trzích je "trend je tvůj přítel" (trend is your friend).

Podle Dow teorie je Up trend (tedy rostoucí trend) definován vytvářením nových a vyšších Swing Highs i Lows, Down trend (tedy klesající trend) opačně - série nižších Highs a Lows. K trendu patří jeho krátkodobé výchylky korigující předchozí přehnaný růst nebo výraznější pokles kurzu akcie - tzv. korekce.

Ukázka rostoucího trendu (s korekční fází ke konci trendu) - ideál pro trendové obchodníky

Ukázka klesajícího trendu akcie (s korekcí i s tzv. postranní fází trhu ke konci)

Je známou teorií, že TA funguje právě kvůli jejímu využívání obrovským množstvím obchodníků. Profesionální futures obchodníci používají ve svém obchodování v podstatě výhradně technickou analýzu, resp. jejich obchodní metody vycházejí v drtivé většině z TA či z nějaké její součásti (Pivot pointy, S/R levely, Fibonacci levely apd...)

Nejpoužívanější a nejzákladnější součásti TA jsou :

 • cenové technické patterny,
 • Support/Rezist úrovně,
 • trend linie,
 • klouzavé průměry,
 • objemy obchodů.

Další používané součásti jsou technické indikátory - momentové, trendové a oscilátory.


Proč tedy existují odpůrci TA ?

Seriál Akcie a trading
Článek je součástí seriálu o akciích a problematice obchodování.

Přečíst si můžete tyto díly:
Akcie a trading: když se řekne akcie
Akcie a trading: proč se zajímat o akcie
Akcie a trading: investiční konkurenti
Akcie a trading: na parketu světových burz
Akcie a trading: český kapitálový trh
Akcie a trading: jak obchodovat se zahraničními akciemi v ČR
Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost
Akcie a trading: základní styly obchodování

V dalších dnech si budete moci přečíst následující témata:
 • Akcie a fundamentální analýza
 • Psychologická analýza, sentiment na trzích
 • Trading, ukázka - příklad obchodního dne akciového daytradera, obchodní plán, příprava Trade Setupů apod.
Je totiž obrovský rozdíl v chápání a používání TA nezkušenými obchodníky a úspěšnými obchodníky. Jde o zcela rozdílné náhledy, a proto jen stěží mohou konstruktivně diskutovat zkušený aktivní obchodník s teoretikem či začínajícím obchodníkem, kteří nemají dlouhodobější praktické zkušenosti s obchodováním a především s reálným chováním trhu.

Proto pravidelně dochází při diskusích na různých fórech, webových stránkách o burze, akciích, tradingu apod. k rozporům mezi zastánci a odpůrci TA.

 • Nezkušení obchodníci na základě TA vstupují do obchodů, stavějí různé obchodní systémy založené jen na křížení klouzavých průměrů či na vždy zpožděných indikátorech apod.
 • Úspěšní obchodníci pomocí TA odhadují chování a akci ostatních obchodníků a tržních účastníků a až následně rozhodují o vstupu do obchodu - do připraveného obchodu s jasnými pravidly Risk a Moneymanagementu. Úspěšní a zkušení obchodníci vědí, kde a na základě čeho obchodují nezkušení obchodníci i institucionální investoři. Svůj předpoklad dále potvrzují pokročilejšími formami TA jako Market Breadth ukazatele apd..

Úspěšným obchodníkům dává TA obrázek větší pravděpodobností dalšího vývoje a napoví jim správné nastavení obchodů, správný level k otevření obchodu s nejlepším R/R ratiem, správné nastavení risk managementu.


Ukázky použití TA

Podívejme se na práci s TA z praktického hlediska:

 1. Zbytečně složité užití - často užívané začátečníky hledajícími zázračný systém 2. Jeden z profesionálních přístupů k TA


Dnešní díl uzavřeme "domácím úkolem". Jak byste analyzovali následující graf?
Jaké obchodní nastavení byste předpokládali?

Řešení "domácího úkolu" si příště přečtete příště.

Co si o technické analýze myslíte vy? Jste spíše její zastánce, nebo odpůrce? Máte s ní vlastní zkušenosti?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 8. 2006 11:05, Honza

Kdybys chtěl tradovat větší sumy, musel bys jít do FX či bondů.

Zobrazit celé vlákno

+90
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 8. 2006 14:54, Jahoda Frantisek

A co byste si konkretne pral? Treba tohle: http://www.amazon.com/gp/product/0887309704/sr=8-2/qid=1156164234/ref=pd_bbs_2/102-5560499-9471308?ie=UTF8 (Money masters of our Time od Johna Traina)? Nebo nekterou z knih od Petra Lynche? Nebo Intelligent Investor od Benjamina Grahama (s prilohou a vyctem Value investors od Warrena Buffetta)?

Zobrazit celé vlákno

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Mezinárodní diverzifikace portfolia přestává být účinná: co s tím?

11. 8. 2006 | Pavel Kohout

Mezinárodní diverzifikace portfolia přestává být účinná: co s tím?

Z čistě teoretického hlediska je geografická diverzifikace pravým požehnáním. Očekávaný výnos bude představovat solidní globální průměr, zatímco riziko může poklesnout až téměř k nule.... celý článek

Akcie a trading: základní styly obchodování

3. 8. 2006 | Josef Lukáč

Akcie a trading: základní styly obchodování

Podívejme se na rozdělení obchodních systémů a na přehled obchodních stylů, které jsou obchodníky nejvíce využívány. Co je jejich podstatou? Jaké jsou jejich výhody, nevýhody a rizika?... celý článek

Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost

27. 7. 2006 | Josef Lukáč

Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost

Podílové fondy dosahují většinou poměrně "nízkých" ročních zisků. O portfoliomanažerech a správcích fondů je známo, že řídí svá portfolia a investice extrémně konzervativně. Co je k... celý článek

Akcie a trading: jak obchodovat se zahraničními akciemi v ČR

20. 7. 2006 | Josef Lukáč

Akcie a trading: jak obchodovat se zahraničními akciemi v ČR

V minulém dílu seriálu jsme se seznámili s historií české burzy a možnostmi obchodování na ní. Víme, že otevření obchodního účtu u brokerské společnosti a vlastní obchodování na trhu... celý článek

Jak obchodují na burze profesionálové

18. 7. 2006 | Petr Vykoukal

Jak obchodují na burze profesionálové

Zúčastnili jsme se semináře o daytradingu s předním světovým spekulantem Andy Jordanem, abychom vám přiblížili, jak takové obchodování vypadá v praxi. Zajímá vás, jak se mu dařilo při... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.