Fondy: investoři stále ještě na dovolené

| 7. 8. 2006
Fondy: investoři stále ještě na dovolené
Čtvrt miliardy tam, čtvrt miliardy ven… tak asi vypadal i uplynulý týden. Ještě, že trvale fungují zajištěné fondy, protože jinak bychom se museli dlouhodobě učit odčítat, jak by se byznys propadal pod nulu.

Tentokrát nám sice chybí pro změnu údaj za ING, který by mohl vychýlit jazýček vah poněkud znatelněji. Tak se třeba stalo dodatečně v předminulém týdnu, kde černou nulu nakonec přebarvily více než 100miliónové odkupy z KBC Renta Czechrenta, když je nestačily vyvážit ani 93 milióny do KBC zajištěných.

Stálý odliv z fix income

Pokračuje vyzvedávání peněz jak z fondů peněžního trhu, tak z dluhopisových fondů. IKS musela oželet přes 100 miliónů, ISČS přes 50 miliónů a přes 30 miliónů odešlo z fondů ČSOB. Navíc však 50milionové odkupy postihly také smíšené fondy, takže čtvrtmiliarda inkasovaných korun se rýsuje jako červené na bílém.

Remíza s ostatními

Zajištěné fondy táhnou za jeden provaz a součet dají dohromady: 73 + 69 + 50 miliónů korun. První číslo dalo dohromady trio KBC vedené ČSOB Krátkodobého růstu 3, pěkně se činí i ESPA-ČS Zajištěný 17 a partu podporuje IKS Max 6.

To by ovšem na vyrovnání odlivů nestačilo, naštěstí se do boje o přízeň voličů opět zapojily akciové fondy. A právě jejich 46 miliónů vyrovnalo zbytek manka celkové bilance. Polovinu z toho zařídil ISČS Sporotrend (profil, názory), tentokrát zdánlivě neohrožovaný (neznámým) výsledkem ING Českého akciového. Za poslední týden Sporotrend sice 2 % ztratil, ale ročních 11,3 % stále ještě není k zahození. ING Český akciový (profil, názory, koupit) je na tom o procento lépe a Conseq Invest akciový má dokonce skoro o 3 % lepší roční skóre. To je jen důsledek risku sázky na Rusko a Turecko, ale není ještě zdaleka všem dnům konec. Docela bych si vsadil, kdo letošní přebory nakonec na Silvestra šampaňským oslaví.

Křišťálová koule mlčí

Kudy dál, ptá se sám sebe snad každý, jen to nerad říká nahlas. Minulý týden na naší burze byl toho krásný příklad. Úterý dolů; na středeční optimismus po aukci virtuální elektrárny, která od příštího roku stanovila růst velkoobchodních cen elektřiny o 17 % navázal čtvrteční propad trhu o skoro celé procento – to ovšem padla celá Evropa. Sazby zde míří vzhůru, což mnohé penízky láká… Pátek pak naštěstí odpoledne přinesl optimistické číslo americké nezaměstnanosti, takže nakonec týdenní červená nula. Že by tamní sazby už skutečně zabrzdily?

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.