Fondy: hurá do akcií a na dovolenou

Fondy: hurá do akcií a na dovolenou
Investoři opět minulý týden přisypali peníze do dlouhodobých investic – akcií a fondů fondů. Naopak ty krátkodobější, především peněžního trhu, ztrácely, pravděpodobně i kvůli vybírání peněz na dovolené.

Blížící prázdniny přiměly "střádaly" vybírat část peněz uložených v podílových fondech a tyto výběry ani zdaleka nevyvážily investice do akcií. Fondová bilance minulého týdne je tak silně záporná – mínus 139,4 miliónů korun. Výsledek minulého čtvrtletí však zůstává stále kladný ve výši 1,45 miliardy.

Akcie, nová láska českých střádalů

Nejvíce peněz, 84,8 miliónu, přiteklo do akciových fondů. Fond s největším individuálním přírůstkem vkladů (+68,4 miliónu) byl Sporotrend (profil, názory), kterému se navíc podařilo stát se i fondem s nejvyšším růstem hodnoty podílového listu. Obrat na trzích v Turecku, Rusku a východní Evropě, kde je investována většina portfolia, totiž přinesl zhodnocení o více než 7 %. Ani ostatním fondům se nedařilo špatně, výrazného zhodnocení dosáhly ČPI Ropného a energetického průmyslu (profil, názory, koupit) o 3,8 % a Akro akciový fond nových ekonomik (profil, názory) o 3,4 %. I přes dobré týdenní výsledky, zůstavají akciové fondy z pohledu uplynulého čtvrtletí ve ztrátě.

Druhou skupinou, která peníze investorů získávala byly fondy fondů. Z přírůstku 76,4 miliónů korun získal téměř polovinu IKS – MAX 6 Světový garantovaný (profil, názory), dalšími, které zaznamenly příchod nově investovaných peněz byly Fénix Smíšený (profil, názory) a ISČS Konzervativní mix (profil, názory). Na straně odchodů byly k fondům fondů investoři milostiví a odešlo jen 0,8 miliónu, především z IKS MAX 1 (profil, názory). O peníze investorů se fondy z této kategorie staraly relativně dobře, jen dva zaznamenaly ztrátu, spíše nepatrnou, ostatní byly v plusu, nejlepší byl IKS Fénix Dynamický (profil, názory) s růstem o 1,45 %.

Poslední skupinou s kladným přírůstkem byly smíšené fondy. Z 25 miliónů, které do nich přitekly, skončila většina v IKS Balancovaném (profil, názory), kam přišlo 16 miliónů korun. Nejvíce, necelých 6 miliónů, ztratil ISČS Výnosový (profil, názory). Opět z pohledu zhodnocení byl minulý týden pro smíšené fondy příznivý, většina fondů skončila s plusem. Nejvíce 4,3 % vydělal svým investorům IKS Balancovaný (profil, názory), za zmínku také stojí +3,2 % ČSOB Středoevropského (profil, názory).

Dluhopisy s trvalým mínusem

Jak je již tradicí, opět velmi silně ztrácely dluhopisové fondy, které investoři opouštějí kvůli jejich špatným výsledkům a obavám z dalšího vývoje úrokových sazeb, celkově tak "střádalové" vybrali z těchto fondů 152,4 miliónů korun. Nejvíce postiženým fondem byl Sporobond (profil, názory), z kterého odešlo 80,3 miliónů korun. Dobře nedopadly ani fondy Trendbond (profil, názory) a IKS Dluhopisový (profil, názory), které oba ztratily více než 15 miliónů. Ani výsledky dluhopisových fondů na poli zhodnocení investovaných peněz nebyly nijak zářivé. Jediným fondem s kladným zhodnocením byl ČSOB Bond mix (profil, názory), všechny ostatní peníze prodělávaly. Problematická je i dlouhodobá bilance, dluhopisové fondy jsou v mínusu, ať se podíváme zpět měsíc, půl roku nebo rok...

Konečně prázdniny

Začínající prázdniny jsou nejvíce vidět na fondech peněžního trhu. Ty totiž v tomto týdnu ve ztrátách překonaly fondy dluhopisové, když z nich odešlo 173,5 miliónu korun. Narozdíl od minulého týdne, kdy to vypadalo, že na prázdniny jedou jen klienti Komerční banky (profil, názory), tento týden oba největší fondy zaznamenaly masívní odkupy. IKS Peněžní trh (profil, názory) opět větší, mínus 120,6 miliónu, Sporoinvest (profil, názory) pak "jen" 51,2 miliónu.

Akcie – po půstu růst

Zatímco předminulý týden byl k akciím nepříznivý a většina vyspělých i rozvíjejících trhů klesala především v obavě z rozhodnutí FEDu ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb, minulý týden přišel obrat. Zlomový byl především čtvrtek. Po oznámení FEDu o zvýšení sazeb o 0,25 %, což už trh očekával, se zraky investorů soustředily na doprovodný komentář, který většinou ukazuje další směr politiky americké centrální banky. Když si trh slova o "zklidňující se inflaci" vyložil jako, že si FED bere přestávku před dalším zvyšováním, rostly trhy velmi bouřlivě. Celkově pak za týden přidaly hlavní americké indexy mezi 1,5 až 2,5 procenty, mnohem rychleji ale rostl index malých společností Russell 2000, který posílil přesně o 5 procent.

Ostatní světové trhy v reakci na jasnější představu o dalším směřování amerických sazeb také rostly. Zatímco celotýdenní přírůstky většiny západoevropských burz se pohybovaly spíše v nízkých jednotkách procent, rozvíjející se trhy rostly mnohem více. Burzy v Moskvě, Buenos Aires, Sao Paolu, Varšavě, Budapešti či Záhřebu, které si připsaly mezi 8 a 10%. O sedm procent vyrostla minulý týden i Praha.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.