Fondy: peněz jako želez

| 23. 1. 2006
Fondy: peněz jako želez
Přes 600 miliónů přišlo u nás za uplynulý týden do části fondů. Ještě stále totiž nedostáváme statistiku fondů KBC. Celkový příliv tedy jistě přesáhl tři čtvrtě miliardy korun.

Peněžní trh je již asi setrvale na okraji zájmu. Zájem vykazuje jen IKS Peněžní trh (profil, názory, koupit), který získal 75 miliónů korun, protože souběžní Maxové ve skupině zatím jsou jen v eurech a dolarech. ISČS Sporoinvest (profil, názory) se musel s 24 milióny rozloučit a pod vodu stáhl segment ČSOB Výnosový, který musel odkoupit 100 miliónů korun. Protože však šlo o institucionální peníze, ani bychom je neměli do retailového přehledu započítávat. Že bychom tak směřovali v celku až k miliardě?

Smíšené království

Dluhopisové fondy si sice v uplynulých týdnech díky oživení trhu trochu pomohly, ale zájem investorů je stále jen okrajový. Celkových 25 miliónů korun nestojí vlastně ani za řeč. Aby taky, když probírání se jejich výkonnostmi je spíše již jen smutné čtení. Připomeňme tedy rady časopisu Fond Shop: podvážit jak dluhopisy, tak akcie ve všech strategiích ve prospěch peněžního trhu.

Jak se prodávají zajištěnky, můžeme bez dat dominátora KBC jen odhadovat. Ve spořitelně celkem dobře, když z celkem téměř 90 miliónů vykazuje vyšší oblibu ten zajištěnější (garantuje 5% zhodnocení za cenu nižšího maxima zhodnocení).
Co se však prodává o sto šest, jsou smíšené fondy. Jen ty naše "známé firmy" sesbíraly přes 360 miliónů korun. Jako obvykle s polovinou prodejů kralují profilové FF v České spořitelně, ale tentokrát se snažili i v Komerční bance: přes 50 miliónů Fénixů, přes 40 IKS Balancovaného (profil, názory, koupit) atd. Ostatní jen paběrkují.

Akciový sen

Přes 175 miliónů do akciových fondů je také velmi pěkný výsledek. Jako bychom se z roku na rok přenesli mávnutím kouzelného proutku do úplně jiné země. ISČS Sporotrend (profil, názory) 40 miliónů, ING Český akciový (profil, názory, koupit) 35 miliónů, IKS Světových indexů 19 miliónů a ČSOB Akciový mix 18 miliónů. A tak dál – jen ING Invest Japan a ING Invest Emerging Markets mají po dalších 10 miliónech. Třeba takový ING český akciový překonal již ve spravovaném majetku 8,5 mld. Kč, tedy objem všech tuzemských akciových fondů (ISČS Sporotrend má 4,6 mld. Kč). A celkový objem svěřených prostředků ING Investment Management vzrostl v roce 2005 o téměř 37 % na více než 69 miliard korun. Jen tak dál!

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.