Nejvhodnější místo pro nákup nemovitostí? Praha...

Nejvhodnější místo pro nákup nemovitostí? Praha...
Trh nemovitostí v Evropě by měl tento rok velmi dobře prosperovat. Výhodné jsou investice do nemovitostí v hlavních městech Střední Evropy, Aténách, Helsinkách a Dublinu. Jak se daří pražským nemovitostem?

Investoři do evropských nemovitostí jsou přesvědčeni, že v roce 2005 dosáhne toto odvětví dobrých výnosů, vyplynulo z nového vydání studie společností PricewaterhouseCoopers a Urban Land Institut (ULI) nazvané "Evropské nemovitosti: Trendy v roce 2005". Celkem 87 % z 250 dotázaných předních osobností působících v odvětví nemovitostí se domnívá, že růst zisků v tomto sektoru by během letošního roku mohl být "poměrně dobrý" až "výborný" a že investice do nemovitostí budou výhodnější než nákup dluhopisů a akcií.

Ze studie dále vyplynulo, že Paříž je z hlediska celkových investičních výnosů nejjistějším realitním trhem z 27 sledovaných měst. Milán v této kategorii obsadil druhé místo, ale je první z hlediska ziskovosti investic do maloobchodních prostor – celkem 67 % respondentů doporučuje uskutečnit takový nákup právě zde. Milán je navíc považován za slibný trh pro developery. Třetí v kategorii celkové výnosnosti investic se umístil Londýn. Z průzkumu však nevyplynulo, že by byl nyní výhodný pro nákup nějakého konkrétního typu nemovitostí.

Praha je považována za nejvýhodnější místo pro nákup nemovitostí

Mezi města, kde je v současnosti nejvýhodnější nakupovat nemovitosti, patří podle studie Helsinky, Praha, Varšava a Budapešť. Atény a Dublin byly označeny jako města, kde se nemovitosti dobře prodávají. Praha je považována za nejvýhodnější pro nákup kancelářských prostor i průmyslových nemovitostí a za druhé nejlepší místo pro nákup maloobchodních prostor. Za největší rizika pro investice v Praze jsou považovány skutečnosti, že přibližování výnosů na úroveň nejvýznamnějších trhů s nemovitostmi v EU probíhá příliš rychle, a také daňové prostředí v ČR, které je stále méně stabilní než ve "starých" členských státech EU. I přes tato rizika jsou téměř všechny maloobchodní a průmyslové prostory v tomto městě pronajaty.

Glen Lonie, partner a vedoucí skupiny PricewaterhouseCoopers pro nemovitosti v České republice a Střední a Východní Evropě, k tomu uvedl:

 

"Z hlediska investic dosáhl pražský trh s nemovitostmi obrovského pokroku. Ještě před pěti lety nezaznamenal téměř žádné investiční transakce, naopak dnes patří mezi nejžádanější realitní trhy. Postavení Prahy a obdobně velká popularita Budapešti a Varšavy dokládají, že investoři do nemovitostí považují střední Evropu za velmi důvěryhodný trh.

 

Současná úroveň poptávky po nemovitostech na trhu vytváří dostatečný tlak na tvorbu nových developerských projektů. Struktura poptávky rovněž zajišťuje širokou paletu investičních příležitostí z pohledu geografického umístění jednotlivých projektů, což má za následek vysokou úroveň poptávky napříč celým spektrem trhu s nemovitostmi.

V důsledku rostoucí poptávky ve střední a východní Evropě se pozornost investorů přesouvá více na východ, zejména do Ruska, Bulharska a Rumunska. Do budoucna očekávám velmi dynamický vývoj tohoto odvětví."

Hlavní trendy na evropském trhu s nemovitostmi

Očekávání developerských společností pro rok 2005 jsou lepší než vloni, a to zejména pokud jde o smíšené projekty (moderní, vysoce kvalitní administrativní prostory, maloobchodní prostory a stavby určené k bydlení). Investoři předpokládají, že nejvyšších výnosů mohou dosáhnout v roce 2005 nákupní centra, následovaná maloobchodními projekty a residenční výstavbou. Z hlediska výstavby označili respondenti jako nejvýhodnější residenční projekty, dále obchodní centra a skladovací a distribuční prostory.

Jaké jsou vyhlídky:

  • Administrativní budovy: Vyhlídky kancelářských prostor v centrech měst v roce 2005 považují respondenti za "celkem dobré", velká administrativní centra a projekty na okrajích měst si zřejmě nepovedou tak dobře.
  • Maloobchodní centra: Nákupní parky a maloobchodní centra by se měly ze všech typů nemovitostí vyvíjet nejlépe. Ovšem celkově se rozvoj maloobchodních projektů letos spíše zpomalí.
  • Průmyslový sektor: V sektoru průmyslových staveb se letos očekává značný růst.
  • Hotely: Rostoucí poptávka po hotelech by měla vést k jejich zvýšenému prodeji a k naplnění optimistických předpovědí o rekordní míře transakcí s evropskými hotelovými objekty.
  • Residenční čtvrti: Demografické změny – nárůst počtu domácností a stárnutí populace – budou mít vliv na trh s bydlením. Pro využití dobrých příležitostí bude klíčová dobrá znalost místního trhu a poznání vhodné fáze demografického cyklu v místním, regionálním i celostátním měřítku.

Výtah ze studie poskytla společnost PricewaterhouseCoopers

Co si myslíte vy o letošním vývoji na trhu nemovitostí? Souhlasíte s většinou, nebo máte alternativní názory?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-99
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Fondy: Praha - módní salón investorů

21. 2. 2005 | Petr Fejtek

Fondy: Praha - módní salón investorů

Čistý prodej kolem miliardy a čtvrt se letos stává již týdenním standardem. Struktura sice není nijak převratná, ale 240 milionů dluhopisových, 135 mil. smíšených a 180 mil. akciových... celý článek

Investování po česku: pasivní a neefektivní

18. 2. 2005 | Simona Ely Plischke

Investování po česku: pasivní a neefektivní

Nejvíce peněz ukládáme na stavební spoření, životní pojištění a penzijní připojištění. Finanční odborníci o nás říkají, že využíváme investiční produkty rozhodně pasivněji a méně efektivně,... celý článek

Prohlubuje jednotná politika nejednotnost ekonomik?

17. 2. 2005 | Simona Ely Plischke

Prohlubuje jednotná politika nejednotnost ekonomik?

Mezi tempem hospodářského růstu a mírou inflace jednotlivých zemí Eurozóny jsou stále výrazné rozdíly. Bylo zavedení jednotné měny v ekonomickém sbližování zúčastněných zemí úspěšné?... celý článek

Českým podnikům se daří držet si dobrou pověst

9. 2. 2005 | redakce Peníze.CZ

Českým podnikům se daří držet si dobrou pověst

Česká republika získala od největší světové úvěrové pojišťovny Coface rating A2, tedy druhou nejvyšší možnou známku, která nás řadí mezi státy s vysokou platební schopností. Co tento... celý článek

Partners Financial Services