Fondy: za mrazů se více šetří

Petr Fejtek | 7. 2. 2005 | 1 komentář
Fondy: za mrazů se více šetří
Miliarda a čtvrt za týden, to tu dlouho nebylo! Že by lidé za kamna vlezli a počítali zlaťáky? Anebo je už slamníky začaly tlačit? Tak či onak UNIS zvítězil nad AKAT 3 : 2 a dokazuje, že minulé sněhy nejsou zárukou sněhů budoucích.

Tak jak jsme zvyklí, navrch mají jasně fondy peněžního trhu. Samy dva největší tentokrát zvládly víc než půl miliardy. ISČS Sporoinvest (profil, názory) jako by si řekl, že přeskočí laťku konkurenta z minulého týdne, a tak zdolal 275 miliónů, zatímco IKS Peněžního trhu (profil, názory) o pár miliónů tento svůj rekord "nedoskočil". 140 miliónů přidává KBC Multi Cash, z toho třetina zamířila do slovenských korun.
Ani dluhopisy nedopadly špatně, protože 200 miliónů znamená určitý návrat důvěry. 62 miliónů ISČS Sporobondu (profil, názory) však dostalo nečekanou 75miliónovou pomoc od ING českého fondu obligací (profil, názory, koupit) – že by institucionální peníze?
Také smíšené fondy jedou v tradičních kolejích, když nejvíc bodují ty nejvýkonnější: IKS Balancovaný (profil, názory) s 47 milióny a ČSOB Středoevropský (profil, názory) s 37 milióny korun.
Na téměř již tradice jsme již zvyklí i v akciích – ISČS Sporotrend (profil, názory) získal 53 miliónů a do ING českého akciového (profil, názory, koupit) zamířilo 46 miliónů. Za zmínku již dál stojí pouze ISČS Globaltend FF (profil, názory) s 13 milióny, ale celkových 110 miliónů do akcií stojí za pochvalu před nastoupenými investory.
Nezapomeneme samozřejmě ani na fondy zajištěné, ti odevzdali do KBC série přes 140 miliónů korun.

A jak dopadla inventura loňského roku?

Nakonec díky poslednímu čtvrtletí celkem optimisticky. Do fondů loni přišlo 18 miliard (12% nárůst), ale započteme-li odkupy za cca 7 miliard institucionálů, pak na retailové investory připadá vlastně skoro 25 miliard korun – tedy 16% nárůst, ovšem včetně vnitřního zhodnocení aktiv.
Přesto však zahraniční fondy loni s nárůstem o 14 miliard zvítězily, zatímco tuzemské přibraly jen 4 miliardy (i když sám "velký Sporoinvest" nabral 11,5 miliardy). Ani zohlednění úbytku institucionálů z postkuponových k vysvětlení salda nestačí, takže musíme odhalit ještě citelný úbytek téměř 5 miliard z fondů dluhopisových.
Celková struktura se nijak převratně nezměnila, tendence jsou stále poněkud rozporuplné, dalo by se diplomaticky říci. Relativně se nejvíc "zahoupaly" ty nejmenší položky: zajištěné (+110 %) a fondy fondů (–51 %), což je přirozené.
Přirozené jistě není, že podíl pseudoinvestic (MM a zajištěných) bují, celkový podíl konzervativních (vč. fix income) dosahuje již 90 %, ale na druhou stranu je alespoň o téměř 3 miliardy korun více v akciových (vč. FF). Jsme zkrátka ještě stále jen v jeslích investičních miminek.

Majetek fondů v ČR na konci roku 2004 v mld. Kč a jejich podíl na celku v %

Fondy peněžního trhu 85,8 = 50,7 %
Fondy dluhopisové 34,2 = 20,2 %
Fondy smíšené 22,7 = 13,4 %
Fondy akciové 14,5 = 8,6 %
Fondy zajištěné 11 = 6,5 %
Fondy fondů 1 = 0,6 %
Celkem 169,2 = 100 %

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jsou vyšší přílivy do fondů výjimkou, začátek trvalé změny trendu, anebo jen důsledek jevu – až se léto (a dovolená) zeptá, co jsi dělal v zimě?

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Fondy: velmi pěkný týden

31. 1. 2005 | Petr Fejtek

Fondy: velmi pěkný týden

850 miliónů jistě není špatný výsledek. UNIS si nepochybně potřebuje šplhnout před vysvědčením za minulý rok, které zveřejní v úterý, takže nabrala 600 miliónů, zatímco na AKAT zbyla... celý článek

Fondy: minulé výnosy akciových táhnou

24. 1. 2005 | Petr Fejtek

Fondy: minulé výnosy akciových táhnou

Statistiky byly opět neúplné, lednový efekt se nerýsuje, ale novinek je dost. Peněžní fondy sice stále v oblibě s přehledem vítězí, ale i akciové vystrkují růžky.

Fondy: snad již poslední velký odkup

17. 1. 2005 | Petr Fejtek

Fondy: snad již poslední velký odkup

Fondbyznys roku 2005 se rozeběhl, ale institucionální odkupy opět statistiku snížily o víc než miliardu korun. Přesto se, i díky technické přestávce v 1. týdnu, podařilo tyto odkupy... celý článek

Fondy: a zase znovu

10. 1. 2005 | Petr Fejtek

Fondy: a zase znovu

Rok 2005 je teprve v plenkách, takže na nějakou tu dětskou nemoc se musíme připravit. Jednu již stačila přinést statistika UNIS: neobsahuje žádná data. Prolistujme tedy alespoň zahraniční... celý článek

Fondy: inventura

3. 1. 2005 | Petr Fejtek

Fondy: inventura

K přesným ročním statistikám fondů se dostaneme časem, jedno je však jasné: v oblibě loni bodoval peněžní trh zejména díky ISČS Sporoinvestu, který narostl o 12 miliard korun a zajištěné... celý článek

Partners Financial Services