Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: Masový útěk do bezpečí

| 18. 11. 2003 | 5 komentářů
Fondy: Masový útěk do bezpečí
Celkové týdenní statistiky už ani nepřekvapují, jako bychom se dostali o rok či o dva zpět: dluhopisovým fondům hrají investoři pochod padlých revolucionářů, dirigují fondy peněžního trhu, druhé housle patří zajištěným, akciové alespoň nespí.

Dalších víc než 330 milionů korun vzalo do zaječích z dluhopisových fondů: 123 z ISČS Sporobondu (profil, názory), 106 z IKS Dluhopisového (profil, názory), 64 z rodiny ČSOB KBC Renta Czechrenta (profil, názory) a Bond Mix (profil, názory) a 37 milionů korun z ŽB obligačního (profil, názory). Masový pogrom zmírňuje alespoň chabými 11 miliony jen ČPI OPF korporátních dluhopisů (profil, názory, koupit).
Průměrná roční výkonnost kategorie dluhopisových fondů jistě vystraší každého, kdo spatří 0,60 %, kdežto u fondů peněžního trhu vidí alespoň 1,82 %. A to ani nehovořit o šestiměsíčním výnosu, tedy ztrátě, kde již svítí červených –1,54 %. Jen zřejmě otrlejší investoři těch konvergenčních zatím prokazují obdivuhodnou statečnost. Při roční ztrátě 2,6 a 4,5 % neprchají alespoň houfně. Ztrátovější ISČS Trendbond (profil, názory) dokonce zaznamenal kladný prodej, i když jen 9 tisíc korun. Možná to však zařídil jinak velmi informovaný, racionální a kritický Antonín Bouček, jak naznačil v zajímavé diskusi kolem vývoje dluhopisových trhů.

Peněžáky válcují

Fondy peněžního trhu vítězí na plné čáře s více než miliardou korun, i po odečtení tří čtvrtin institucionálů, zejména 660 milionů ČSOB výnosového (profil, názory) zbývá na ISČS Sporoinvest (profil, názory) 190, KBC Multi Cash ČSOB CZK (profil, názory) přes 100 a IKS Peněžního trhu (profil, názory) přes 80 milionů korun, ŽB Sporokonto (profil, názory) přikuluje 10 milionů korun.
Zajištěné fondy mají díky tvůrčí dílně KBC-ČSOB standardní úlovek přes 120 milionů korun. Alespoň potěšit může jen příliv 50 milionů korun do akciových fondů pod vedením ISČS Sporotrendu (profil, názory) s 22 miliony korun. Roční výnos 30 % jistě láká a podobně jako 20 % IKS Balancovaného (profil, názory) se také řada dalších fondů již nemusí stydět za slušné zhodnocení přes 10 %.

Po několikaletých přípravách (odborníci vědí své) odešly konečně z vlády do parlamentu návrhy klíčových zákonů o kapitálovém trhu: zákon o kolektivním investování nahradí dosavadní zákon o investičních společnostech a investičních fondech, ale přichází i zcela nový zákon o podnikání na kapitálovém trhu. Odborníci jsou návrhy zděšeni, pragmatici tvrdí, že lepší něco než nic a bude se prý (jako u nás obvykle) průběžně novelizovat. Podstatné je: zavádí se evropský pas; zavádějí se speciální fondy, ale naopak se nezavádějí fondy s variabilním kapitálem (SICAV). Lobbování v parlamentu a tvořivost poslanců má tedy před sebou pole neorané.

AKAT zkompletuje čtvrtletní statistiku dohromady až tento týden, ale i tam se musíme připravit na pokles majetku, protože kvůli naší novele zákona o DPH musely také z některých zahraničních fondů institucionální peníze odletět do off-shorů.
Statistika UNIS za říjen je také pěkně schizofrenní: sice celkem majetek klesl skoro o miliardu, ale kdybychom nepočítali 2,6 mld. institucionálů z IKS Dluhopisového, tak v retailových fondech stoupl o 1,7 miliardy korun. Jen retailové fondy peněžního trhu přitom zaznamenaly kladné prodeje 2,1 miliardy korun. Je to jasné? Letošní fondový rok tedy s nárůstem několika miliard nedopadne nijak slavně ani v objemu, ani co do rozvoje totálně konzervativní struktury. Medaile obdrží jen skupina ČSOB-KBC (profil, názory), která již majetkem ve správě překonává 16 miliard korun a ČS-Erste (profil, názory) s 11 miliardami korun. Komu asi ty miliardy "vyfoukly"?

Tak, a abych nakonec ty, kdo dočetli až sem, řádně vyděsil – víte, jaké portfolio doporučuje třináctka investičních společností a bank (ovšem amerických)? A dokonce v průměru, aby si nikdo nemyslel, že vybírám nějakého šílence: 68 % akcie, 25 % dluhopisy, 7 % hotovost (peněžní trh). A to je většina doporučení ještě drsnějších, protože Merrill Lynch se drží hodně "při zdi" (45, 45, 10).

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jak myslíte, že bude ještě dlouho trvat odliv investic z dluhopisových fondů? A je podle vás pokles jejich výkonnosti již u konce nebo bude ještě pokračovat, anebo dokonce budou prohlubovat ztráty?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-55
Ano
Ne

Diskuze

20. 11. 2003 | 8:56 | Honzajs

Máte pravdu, pohybují se tak dluhopisy i akcie více

20. 11. 2003 | 8:11 | Boucek Antonin

Ceske (ale napriklad i nemecke) dluhopisy se ted hodne vyviji podle toho, jak jdou americke dluhopisy. Pokud sly americke dluhopisy vzhuru, sly nasledujici den vzhuru i ceske. Pokud sly americke dolu, sly dolu i ceske. Zadnou...více

19. 11. 2003 | 15:22 | Honzajs

Tipnul bych si, že v případě dluhopisů jde o koreckci. Za posledních několik měsíců jsou totiž americké dluhopisy (zejména dlouhodobé) v minusu. Pokud bude Fed tlačen ke zvýšení úroků, dluhopisy se ještě propadnou.
...
více

19. 11. 2003 | 14:35 | TGP

A znamená to něco pro člověka, který má peníze v českých dluhopisech? více

19. 11. 2003 | 14:13 | Boucek Antonin

S mou racionalnosti, kritikou a informovanosti jste mne pobavil, s temi deviti tisici korunami prirustku rovnez (nepopiram, ze za ne mohu take ja). Jinak k dluhopisum - deji se v USA divne veci, v posledni dobe pri pro hospodarstvi...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK