Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: pomůže snížení daní?

Fondy: pomůže snížení daní?
České investiční společnosti konečně dosáhly snížení daní fondů, ale ani to možná nezabrání odchodu většiny z nich do zahraničí. HVB představila strukturovaný dluhopis a HSBC zahajuje další tranši zajištěných fondů.

Hlavní zprávou minulého týdne je jistě snížení zdanění českých fondů z 15 na 5 procent, které ve čtvrtek schválila sněmovna. Typicky českým způsobem ovšem změna zůstala na půl cesty a s úplným zrušením zdanění fondů se počítá až v roce 2006. "Je otázkou, proč nedošlo rovnou k úplnému zrušení této daně. Příjem pro státní rozpočet je totiž beztak mizivý a nulové zdanění by vedlo k okamžitému srovnání podmínek s jinými státy vyspělé Evropy," připomněl Josef Beneš, generální ředitel ČSOB Asset Management (profil, názory).

Je také otázkou, zdali se snížení zdanění fondů stane opravdu tou kotvou, která udrží fondy v Čechách. Všechny významné investiční společnosti jsou totiž součástí zahraničních skupin, pro které je jednodušší nové fondy zakládat v zahraničí. Místo složitých a zdlouhavých jednání s Komisí pro cenné papíry je jednodušší fond prostě založit v zahraničí.

Zajištěná jistota

Asi nejlepším příkladem jsou zajištěné fondy, které se u nás pokoušely ISČS (profil, názory) a IKS KB (profil, názory) založit již před dvěma lety - ale dodnes neuspěly. ISČS proto představila alespoň jakýsi polozajištěný Fond řízených výnosů (profil, názory), zatímco IKS snahu o představení zajištěného produktu vzdala úplně. Trh se tak otevřel pro ČSOB (ISOBI), jejíž mateřská KBC má s přípravou a nabízením zajištěných fondů bohaté zkušenosti.

V pátek skončilo upisovací období dvou posledních zajištěných fondů ČSOB Světový Click+ 4 a ČSOB Reverzní Click, které dokázaly dohromady získat téměř miliardu korun. K úspěchu jistě přispěl Klíčový plán ČSOB, ale i tak jde o trojnásobek investic do předchozích zajištěných fondů ČSOB. Banka proto již dnes přichází se dvěma dalšími zajištěnými fondy, ČSOB Světový Click+ 5 a ČSOB Světového růstu 1. První fond je postaven na 4 roky a 4 měsíce a nabízí minimální zajištěný výnos 8 %, maximální výnos je omezen na 22,8 %. Druhý fond garantuje po 5 letech vyplacení 100 % investované částky, zatímco výnos není nijak omezen.

Strukturovaná jistota

Velmi úspěšně se v ČR se zajištěnými fondy prosazuje také HSBC, její nevýhodou ovšem je, že nabízí investice pouze v eurech, dolarech či librách. Sofistikovanější investory, kteří ale chtějí investovat v korunách, zkouší nově oslovit také HVB Bank (profil, názory). Na trh přichází s novinkou - strukturovaným dluhopisem. Podobně jako zajištěné fondy nabízí strukturovaný dluhopis HVB garanci vrácení investované částky. Dále má investor na výběr mezi dvěma variantami - buďto vsadí na jistotu a vybere si dluhopis s minimálním garantovaným výnosem 6 % nebo vsadí na vyšší růst akciových trhů. Strukturovaný dluhopis má splatnost 5 let, minimální investice činí 50 000 Kč a upisovací období končí 10. prosince.

Co týden dal

Plusem minulého týdne je příliv nových peněz dosahující 280 milionů korun a týdenní výkonnost akciových fondů a fondů fondů přesahující 1,7 %. Více než tři procenta podílníkům přinesly IKS fond světových indexů (profil, názory), IKS fond fondů (profil, názory) a ISČS Eurotrend (profil, názory).

Tím ale dobré zprávy víceméně končí. Pro dluhopisové fondy byl minulý týden velmi špatný. Již jsme si zvykli na často klesající výkonnost těchto fondů a také minulý týden dluhopisové fondy v průměru ztratily 0,4 %. Dvojnásobek během týdne ztratily IKS Dluhopisový (profil, názory) a ISČS Trendbond (profil, názory), nedařilo se ale ani dalším dluhopisovým fondům.

Z pohledu čistých prodejů se minulý týden nejlépe dařilo KBC MultiCash ČSOB CZK (profil, názory), který získal 181 milionů korun. O 102 milionů méně získal IKS Peněžní trh (profil, názory), KBC Dividendový MultiCash ČSOB CZK (profil, názory) přilákal 55 milionů a ISČS Sporoinvest (profil, názory) získal 49 milionů. Připadá vám to trochu jako déja vu? Máte pravdu, fondy peněžního trhu kdysi nepokrytě dominovaly prodejním statistikám a propady dluhopisových fondů se postaraly o návrat fondů peněžního trhu na výsluní.

Nejvíce peněz odteklo z IKS Dluhopisového (profil, názory) a KBC Renta Czechrenta (profil, názory). Velké odlivy zaznamenaly také ČSOB bond mix (profil, názory) a ISČS Sporobond (profil, názory), přes deset milionů ztratil také 1.IN fond bohatství (profil, názory).

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-10
Ano
Ne

Diskuze

3. 11. 2003 | 9:50 | TGP

Snížení daní je stejně k ničemu, české fondy tady zůstanou jen ty nejzákladnější kvůli oslovení nejnižší skupiny investorů a jinak se stejně vše přesune do zahraničí. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK