Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy na rozcestí

| 10. 11. 2003 | 12 komentářů
Fondy na rozcestí
Jen za minulý týden zmizelo z dluhopisových fondů 350 milionů korun. Jako velká voda se přelévají zejména do fondů peněžního trhu. Aby ne, na roční výkonnosti mají "peněžáky" 2,5krát lepší výnos, na šestiměsíční dluhopisové prodělávají 1,22 %. S takovou anomálií se náš nezkušený investor neumí vyrovnat.

Dluhopisové fondy skutečně připomínají spíš Waterloo, jen zlomek investorů si přitom dodal odvahu, aby peníze přesunul do akciových nebo alespoň smíšených fondů. Stovky milionů se přitom cestou přesunů jakoby ztratily. Navíc odplynulo dalších půl miliardy institucionálních korun z ČSOB Výnosového(profil, názory), takže statistika se jenjen červená hanbou.

Neradostny, truchlivy

…jsou ty fondů kraje? Kdopak mezi nimi prim dnes asi hraje? Že by peníze znovu zapadávaly do slamníků? Opět vyvstává v plné síle tuzemský zásadní problém rozdílného pojetí úspor a investic: úspory chce náš drobný střádal-investor mít "jisté", i když nevydělávají, naopak investice považuje v principu za nejisté. Kam se tedy poděla téměř čtvrtmiliarda korun?
Hypotéza praví, že roli vysavače převzala skupina ČSOB(profil, názory). Trhu jednoznačně dominuje tím, že se jí podařilo jen za poslední měsíc přivést do svých KBC fondů dvě miliardy korun. Přestože se musela KBC Renta Czechrenta(profil, názory) také vyrovnat se značným únikem celkem 145 milionů korun, dokázaly zejména varianty peněžního MultiCash a zajištěných fondů uspokojit desetitisíce klientů.
Bezpochyby je mocným pomocníkem Klíčový plán, jehož využilo již více než 30 000 zájemců. Kromě investic do podílových fondů má značný úspěch i penzijní připojištění, když se v rámci poradenství Klíčového plánu uzavřelo více než 4500 nových smluv.
V ka(ba)retní soutěži minulý týden sice naše největší a nejdynamičtější banka nezískala ani jeden z titulů, ale čísla za celý rok nepochybně rozhodnou jinak. 

Zajištěné "táhnou"

Po miliardovém říjnovém úspěchu vystartovalo další listopadové duo ČSOB Světový růst 1 a ČSOB Světový Click +5. K jejich týdenním 158 milionům se pak přidává i 26 milionů korun čtveřice profilových fondů (Konzervativní, Vyvážený, Růstový a Dynamický vyrovnaně po 6,5 milionech).
Jen pomalu získávají přízeň KBC indexové fondy (Euroland, USA, World) skrovnými 5,5 miliony. Úspěch indexových certifikátů tedy možná čeká na  Českou spořitelnu (profil, názory), jejíž brokerjet právě spustil své tryskové motory: "Rychlejší jsou již jen vaše obchody". Uvidíme, jakými produkty se pokusí odlepit naše spořílky od země. Jisté je jedno – měly by být denominované v českých korunách.

Přehled největších změn

Sedláci u dluhopisového Chlumce: ISČS Sporobond(profil, názory) a IKS Dluhopisový(profil, názory) přišly každý o 117 milionů a další dva, ČSOB Bond Mix(profil, názory) a ŽB-obligační(profil, názory), zhubly celkem o 55 milionů. Dalších 50 milionů odepsal KBC Renta Czechrenta(profil, názory). Smíšené fondy se navíc červenají 40 miliardami.
Mezi retailovými fondy peněžního trhu porazil svými 175 miliony korun o třídu zbytek světa KBC MultiCash ČSOB CZK(profil, názory když ISČS Sporoinvest(profil, názory) získal 78 milionů a IKS Peněžní trh(profil, názory) chabých 33 milionů korun.
Do akciových fondů včetně již zmíněných fondů KBC a fondů fondů přibylo přes 80 milionů korun. ISČS Sporotrend(profil, názory) s 13 miliony tentokrát byl již o milion poražen ČSOB Akciovým mixem a pseudosmíšený IKS Balancovaný(profil, názory) získal jen 8 milionů korun.

 

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaký je váš názor na potenci jednotlivých finančních skupin u nás a co si myslíte o nabídce jejich investičních, nebo alespoň "spořicích" produktů?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 11. 2003 14:30, viktora

A jaký je z tohoto pohledu rozdíl mezi investicí do fondu a do konkrétního dluhopisu??? Snad jen ten, že u přímé investice se s blížící se splatností durace dluhopisu přirozeně zkracuje (klesá úrokové riziko), u fondu je obvykle durace víceméně pevná (de facto nekonečný horizont, splatnost se stále posouvá směrem do budoucnosti - "osel a mrkev":-)) A proto jsou nějaké doporučené horizonty a pokud je dodržím, mohu se spolehnout na dobrý výnos. Závěr: k horizontu klient úrokové riziko nenese minimálně (nebo jen nepatrně - dle toho, jak manažer pracuje s durací). Nezapomeňte také, růst sazeb znamená pokles ceny (u fondu vidíte krátký zub dolů) a po tomto poklesu pak podílník inkasuje vyšší "úrok" - prudší růst vzhůru). Jenže nepoučený laik po poklesu prodá a analogii s přímou investicí ke své škodě nevidí. A novináři píší: "éra dluhopisů končí" a podobně. Je to hloupost. Nemění se nic. Dodržte svůj horizont a respektujte svůj profil a investujte dle toho. opakuji, že na 2 - 3 roky je optimální nějaký konzervativní dluhopisový fond (nechci žádný konkrétní jmenovat). Pak budete spokojeni.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honzajs 11. 11. 2003 11:49)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

12. 11. 2003 | 14:31 | PavelQ

dekuji, uz jsem myslel, ze mi nikdo neodpovi :-) znovu diky za srozumitelnou odpoved více

12. 11. 2003 | 8:59 | Boucek Antonin

Ne, muzete v prumeru ocekavat dve procenta (3 procenta minus jedno procento) - obe sazby jsou prepoctene na rocni bazi. Neznamena to vsak, ze Vase ocekavani bude splneno - jednak vynos do doby splatnosti pocita s reinvesticemi...více

11. 11. 2003 | 18:39 | PavelQ

nerozumím přesně, znamená to že když je výnos do splatnosti sdtátního dluhopisu třeba 3% a fond si každý rok účtuje 1% tak mám čekat nulu?? více

11. 11. 2003 | 15:13 | Honzajs

Právě v té nekonečném horizontu fondu je skryto ono riziko. Proto s fondem nikdy nemůžu přesně znát svůj budoucí výnos jako při investici do konkrétního dluhopisu (pomíjím možnost nesplacení - to je úplně jiná kapitola, stejně...více

11. 11. 2003 | 14:35 | viktora

Nevím, jaký je výnos do splatnosti u IKS´. Ale mohu si zjistit, jak vypadá česká výnosová křivka (státní papíry) a výnos portflolia fondu do splatnost od ní odvodit (fond má něaké náklady, na druhou stranu neiinvestuje jen...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK