Nástroje pro ukládání peněz

| rubrika: Rady a tipy | 14. 8. 2003
Pro koho Jak dlouho Riziko Výkonnost Likvidita
děti,
aktivní příspvěk,
důchodci
několik týdnů až let nízké nízká střední

V prvním čtvrtletí roku 2002 měly domácnosti na termínovaných účtech u bank uloženo 602 miliard korun a dalších téměř 148 miliard korun v cizích měnách. Tento fakt svědčí o oblíbenosti termínovaných vkladů mezi Čechy, zvláště porovnáme-li jej s "pouhými" 80 miliardami v otevřených podílových fondech. Důvodem pro tento nepoměr je, že povědomí o produktech, které jsou vhodnější a zajímavější než termínované vklady, není příliš dobré.

Při současných klesajících úrokových sazbách ztrácejí termínované vklady na své atraktivitě. Zaplacený úrok mnohdy ani nezohledňuje ztrátu možnosti s penězi libovolně nakládat. Většina bank při předčasném výběru strhává pokuty znamenající ztrátu části úroků a někdy též vkladu.

Přes výše uvedené argumenty mají termínované vklady smysl, především jako nástroj pro velmi krátkodobé několikatýdenní až měsíční uložení peněz. Vklady tak přinesou alespoň malý výnos, což je zajímavější, než jejich uložení doma pod matrací. Termínované vklady jsou ze zákona pojištěné.

Pro krátkodobé (okolo šesti měsíců) a flexibilnější uložení peněz jsou vhodnější otevřené podílové fondy peněžního trhu. Peníze z nich lze vybrat kdykoliv.

Při spoření v horizontu okolo pěti let se nabízí jako alternativa termínovaných vkladů stavební spoření. Je téměř bezrizikové a nabízí zajímavé výnosy. Jeho nevýhodou je omezená možnost vybírat peníze před uplynutím pětiletého cyklu.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.