Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze kvetou v každém věku

| rubrika: Když se řekne | 15. 7. 2003 | 5 komentářů
Peníze kvetou v každém věku
V různých obdobích života máme různé potřeby, zájmy a cíle. To se samozřejmě projevuje v našem finančním rozhodování. Připravili jsme pro vás seriál o výhodách a nevýhodách toho či onoho finančního produktu v jednotlivých etapách lidského života.
Televizní seriál o světovém ekonomickém vývoji konce 80. a počátku 90. let se vysílal pod názvem "Silnější než láska", protože byl vlastně o penězích. A tak jako láska údajně kvete v každém věku, proč by nemohly i peníze? Nehledě na to, že většinou beztak hospodaříme jako rodina.

Hospodaříme také samozřejmě v každém věku jinak, navíc volba konkrétního produktu a konkrétní finanční instituce je značně náhodná a závisí na mnoha faktorech. Nelze tedy udat bližší obecně platný přehled, protože potřeby každého člověka a každé rodiny jsou různé, stejně jako jejich finanční situace. Obecná doporučení nabourávají také některé empirické výzkumy ukazující, že dokonce starší lidé spoří větší část svého příjmu než mladí, zatímco jejich spotřeba klesá.

U nás pak zejména v posledních třech letech dochází k citelnému poklesu sklonu k úsporám. Čím je to dáno, je všeobecně známo: velmi rychle přijímáme konzumní model chování a téměř necítíme zodpovědnost ke svému stáří. Ale zejména neumíme své úspory zhodnocovat. Spoření považujeme za ztrátové a nejen že nemáme motivaci k šetření, ale dokonce to spíš ponouká k utrácení. Dokud úspory nevydělávají, je spoření skutečně nepříliš racionální.

Jak nakládat s penězi

V průběhu života se mění jak potřeby, tak cíle a zájmy. Každá životní etapa a často i situace bývá spojena s nějakým finančním rozhodováním. A jde o to, zvolit ne-li optimální, alespoň ne špatnou možnost. Hlavní je totiž neudělat chybu a nepřivolat na svou hlavu problémy, z nich plynou většinou ztráty.

Jediný produkt, s nímž nelze chybovat, je stavební spoření. Kdo nemá stavební spoření, nemá rozum. Unikátní nerizikový výnos, návazná možnost výhodného úvěru, v případě krajní nouze (ač musíme oželet státní podporu) lze vypovědět. Takový produkt na světě nenajdete, nemějme tedy jeho omezení vládě za zlé. A nikoli náhodou je zatím letošní rok rekordní – přestože smlouvy má uzavřeno přes 5,5 milionu lidí, ještě se najdou i někteří "opozdilci".

Ale co s ostatními finančními produkty? Které se hodí v mládí či studentům a které na dohled důchodovému věku? Ani zde neplatí jednoznačné knížecí rady. Nejprve je nutné si ujasnit své potřeby a cíle a teprve potom jim "na míru" vyhodnotit možnosti volby vhodných finančních produktů.

Zkusme si tedy vytipovat výhody i nebezpečí toho či onoho finančního produktu v obdobích jednotlivých etap lidského života.


1. období – Studium: 15 – 19 (26) let

Více informací najdete v sekci Studentská konta.

V této první životní etapě člověk teprve začíná rozhodovat o svých osobních financích. Je zpravidla ještě plně finančně závislý na rodičích, ale díky různým příležitostným výdělkům i kapesnému už přece jen většinou o svých penězích rozhoduje. Navíc si dnes většina vysokoškoláků přivydělává pravidelně.

Vhodné

Studenty, zejména vysokoškolské, si banky doslova předcházejí (budou z nich výborní klienti) a nabízejí jim studentské běžné účty s kontokorentním úvěrem. Těm schopnějším a zodpovědnějším lze doporučit i kreditní kartu, kde navíc mohou využívat výhodné bezúročné období. V mnohých situacích může být vhodný i nákup na splátky. Stavební spoření bývá zřízeno za zvýhodněných podmínek a nemít ho je hřích, byť třeba "jen" ve spolupráci s rodiči. Uvažovat by se mělo i o určitém rizikovém (úrazovém) pojištění.

Nevhodné

Z důvodů nízkých a často nepravidelných příjmů hrozí zadlužení a nesplácení úvěrů a splátek. Zcela nevýhodné jsou dlouhodobé spořící produkty typu penzijního připojištění a kapitálového životního pojištění. Ani pokoušení kapitálových trhů se nedoporučuje.

Nezapomněli jsme na něco? Máte jinou zkušenost či jiný nápad? Třeba někomu pomůžete při těžké volbě, podělte se s ostatními o své názory!

Dalším životním obdobím se budeme věnovat příště.

Zajímavé informace najdete 
také v naší Univerzitě.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-34
Ano
Ne

Diskuze

17. 7. 2003 | 8:23

V tomto období je potřebné již myslet na období následující, kde budu bydlet.Znamená to začít si připravovat prostředky i když samozřejmě z velké míry ještě za pomoci rodičů.Pokud tato příprava není zahájena včas zpravidla...více

17. 7. 2003 | 8:23

V tomto období je potřebné již myslet na období následující, kde budu bydlet.Znamená to začít si připravovat prostředky i když samozřejmě z velké míry ještě za pomoci rodičů.Pokud tato příprava není zahájena včas zpravidla...více

16. 7. 2003 | 12:26 | RM

V podstate souhlasim, ale:
1) Dosud lze sjednat tzv. vysluhovou penzi, tzn. k polovine penez (vcetne statnich prispevku) se da dostat jiz po 15 letech 2) Zhodnoceni takove investice neni jen statni prispevek, nybrz...
více

15. 7. 2003 | 12:10 | FejtekP

Částečně jste si již odpověděl sám. Jde o to "alespoň v prvních letech", protože tyto výnosy nelze inkasovat. Při cca 35tileté době vázanosti se pak efekt státní podpory "naředí" na řád desetin procenta. Jiná věc jsou i v...více

15. 7. 2003 | 8:10 | RM

Nemohu souhlasit s tvrzením, že pro mladé lidi do 26 let je absolutně nevhodné penzijní připojištění. Jde sice o vázání peněz na dlouhou trať, nicméně 100-korunovou úložku měsíčně zvládne snad každý a tato úložka je díky...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK