Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Širé obzory dlouhých peněz

Širé obzory dlouhých peněz
Jakmile máme nějaké peníze, které chceme nebo můžeme uložit na delší dobu, nemusíme se již ohlížet na likviditu. Volíme pak už jen na stupnici výnosu a kolísání: vyšší výnos za cenu kolísání, bez něj dostaneme méně.

V předchozích dílech seriálu jsme řešili, jaké možnosti máme pro uložení peněz na krátkou dobu, ale i jak se rozhodovat o penězích, které můžeme investovat na několik let. Dnes se podíváme na situaci, kdy nás čas netlačí.

Pětiletka

Pět let je obvykle limit, o němž se hovoří jako o dlouhodobém investičním horizontu. Při pohledu dopředu je to opravdu nedohledně "daleko", ale řekněte sami – že jste byli překvapeni, jak rychle "utekl" cyklus stavebního spoření? Ovšem zejména: ani celá pětiletka stále ještě nestačí ke smazání všech rizik. Proto ani na tuto dobu nelze odmítat dluhopisové fondy. Ostatně ne nadarmo jsou většinou i zajištěné fondy konstruovány na pětileté období.
Nechme stranou nejen evidentně výnosné stavební spoření, ale směle pomiňme i nejrůznější typy pojištění: riziková složka je u nich "jiná káva" a o té rezervotvorné (spořicí, kapitálové či investiční) části platí totéž, co u všech investic.
Standardně se tedy dostáváme k tzv. strukturované investici, kde jde v principu o členění na akciovou a dluhopisovou (fix income) část. Z principu žádoucí diverzifikace (odstranění nesystematického rizika) je vhodné využívat fondy, ale jak to bývá, nikdo není dokonalý.

Investiční svět

Dluhopisová část stojí pevně na zemi, sice vydělá jen cca 2 až 3 % nad inflaci, ale nepadne. Hodnota akciového podílu naopak lítá od zdi ke zdi (od krize k recesi), ale v dlouhodobém průměru vynáší (přesněji zatím vždy vynášela) kolem 8 % nad inflaci. Nedávno to velmi drsně vyjádřil generální ředitel společnosti ČSOB Asset Management Josef Beneš: "Akciový trh má stále velký potenciál čistě z principu trhu jako takového, protože kdybychom popřeli tento základní prorůstový potenciál, znamenalo by to, že svět zanikne." Fyzikům i historikům (o farářích nemluvě) se jistě zježí vlasy hrůzou nad takovým výrokem, ale kdybychom vložili před pojem svět slůvko "západní", myslím, že by i většina z nich pochopila. Západní vesmír by se změnil z dynamického v to, čemu fyzikové říkali steady state.

Jakou mám odvahu

Základní volbou tedy určuji podíl obou složek. Nejjednodušší je pravidlo, že desetiletí věku investora vynásobené koeficientem 1,5 by mělo určit podíl dluhopisů, tedy:

30letý 45 % dluhopisů + 55 % akcií
40letý 60 % dluhopisů + 40 % akcií 
50letý 75 % dluhopisů + 25 % akcií

 
Zdá se vám to příliš konzervativní? Ale zkušení investiční poradci nesmějí být žádní pubertální jupíci (byli, a jak to dopadlo). Historie pamatuje i dvacetileté vlny a ani Japonsko není tak daleko. Největším nepřítelem investora je zásadně jeho vlastní chamtivost (touha vydělat rychle).

Dogma modelových portfolií je však vždy jen prázdná slupka. Jde o to jakou míru rizika "strávím", jakou si mohu dovolit. A málokdo na to má nervy, povahu… Paradoxně ti nejbohatší se u nás v této oblasti chovají jako největší sedláci (chcete-li burani). Podle průzkumu Cap Gemini Ernst &Young je u nás deset tisíc 30timilionářů (milionářů v dolarech). A ti se prakticky neangažují na akciových trzích, ale hlavně ve vkladech a hotovosti, nejvýš v nemovitostech.

Je-li člověk mladý, dynamický, nebojácný, kvalifikovaný, jistě si koeficient v uvedené tabulce upraví, třeba na 1,2. Na druhou stranu 100 % svých aktiv do akcií vloží jen nezdolný hazardér (nespisovně řečeno blázen)…

Krátká zkušenost

Nezkušený i konzervativní člověk vidí hlavně kolísání, že by mu jeho penízky mohly tratit. Spokojí se proto i se směšným úrokem, protože je předem daný a jeho investice "neklesá" (inflaci beztak obvykle nerozumí). Klasické je přirovnání burzovního investování k plavbě na lodi saúdského prince a proslulého investora Al-Valída bin Talála: "Nesmíte se dívat na vlny kolem, ale na obzor, jinak se vám udělá špatně." Jaké vydržíte houpání? Chcete dobře spát, anebo dobře žít? Podívejte se do naší Univerzity a zkuste si otestovat svou odolnost vůči riziku!
Druhý problém je nejrozšířenější chyba většiny drobných (nezkušených) investorů na celém světě. Ti totiž investují podle minulých výsledků či "loňských sněhů" – tedy až tehdy, když kurzy už delší dobu rostou (jsou nahoře). Tam ovšem obvykle dochází ke korekcím. Oslní je výnos minulého období, které je ale zase příliš krátké na to, abychom podle něj mohli zevšeobecňovat.

Inspirujme se tedy dostatečně "delší" zkušeností:

Myslíte, že bychom se už konečně už měli začít chovat jako investoři ve většině vyspělého světa? Podělte se o své názory!

Více infomací o tématu najdete v naší Univerzitě, v sekci Akcie či Fondy.

 

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-48
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 6. 2003 11:16

Před jedním nebo dvěma týdny se tato studie o počtu bohatých lidí objevila v jedněch novinách a pak dalších. Zajímavé je, že všude říkají něco jiného, je to zřejmě dáno kvalitou jejich překladu zase z nějakých jiných zahraničních zdrojů.
Obecně ale platí, že nemovitosti se do toho majetku nezapočítávají (určitě ne nemovitost, ve které daná osoba bydlí). "K bohatým, tedy k osobám s "vysokou čistou majetkovou hodnotou", se počítají vlastníci finančního majetku v hodnotě nejméně jednoho milionu dolarů, do níž se nezapočítávají nemovitosti." Pak je tedy definice použitá v tomto článku značně nepřesná. Ostatně domnívám se, že nepřesný je i počet 10000 $milionářů v našem státě. Myslím, že je jich více, jinak by ta koncentrace majetku u nás byla ohromná.

Reagovat

 

+13
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 6. 2003 11:27, TGP

Já bych řekl, že ten odhad poměrně odpovídá. Opravdu si myslíte, že je tady více než 10,000 lidí s majetkem nad 30 milionů korun? Určitě by do této kategorie spadlo o hodně víc lidí, kdyby se započítaly jejich superdrahé nemovitosti nebo cena jimi (spolu)vlastněných firem. Ale pokud se podíváte na jejich finanční majetek, tak jich možná až zas tolik nebude.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 20. 06. 2003 11:16)

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

1. 7. 2003 | 9:22 | Boucek Antonin

Nemyslim si, ze je pravda, ze akcie dlouhodobe vynasi osm procent nad akcii. Pokud vim, plati podobne cislo jen pro Spojene staty a jen pri pohledu smerem dozadu. Skutecnost smerem dopredu muze byt samozrejme uplne jiny -...více

23. 6. 2003 | 10:13 | TGP

Je třeba dodat, že většina průšvihů v Americe i v Anglii vznikla v zaměstnavatelských penzijních fondech, které mají mnoho důvodů (nebo podléhají tlaku, jak chcete) investovat co nejvíce do akcií vlastního zaměstnavatele....více

23. 6. 2003 | 10:06 | TGP

No a právě proto je potřeba vědět, že s růstem věku je nutné snižovat podíl akcií přesně tak (nebo ještě rychleji), jak je naznačeno v článku. Američani prostě zapomněli, že what comes up must come down a mysleli si, že trh...více

23. 6. 2003 | 9:34

Já si myslím, že u penzijního systému nelze hned přemýšlet o investování. Nebude totiž co investovat. Základem reformy penzijního systému totiž bude to, že peníze stávajících pojistníků (pracujících) budou použity k vyplácení...více

23. 6. 2003 | 9:20 | FejtekP

Máte pravdu, ale skutečně jde jen o první obecný nástřel, bez zkoumání averze k riziku ani skladby inv. horizontů, jak podotýkáte. Jinak k té dlouhodobé "konzervativnosti" - jsem velmi zvědav, jak Slováci nastaví ve svém...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK