Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Když něco děláte, musíte vědět proč

Když něco děláte, musíte vědět proč
Investování je činnost, která je lehčí, než si mnoho lidí myslí, ale k tomu, aby investor byl úspěšný, je potřeba, aby měl tři základní vlastnosti. Disciplínu, trpělivost a sebedůvěru. Na prvním místě stojí určitě disciplína.

Disciplína, která má dvě podoby. První, která znamená najít si svůj cíl, ujasnit a napsat si ho a ta druhá, která vyžaduje držet se toho, co jste si předsevzali. Neměli byste se pouštět do investic, aniž byste si předem ujasnili, proč chcete investovat a jakých výsledků chcete dosáhnout. Musíte mít jasný, nejlépe psaný plán. Písemná forma je velmi důležitá, protože vám slouží jako budoucí reference a taky vás při jejím psaní donutí věci si pořádně rozmyslet a formulovat. Nestačí mít jen nějaké vágní povědomí o tom, jak chcete investovat. Musí to být všechno černé na bílém. Každý investor je během času vystaven nesčetným vlivům, datům a faktům o trzích, jednotlivých společnostech, celých hospodářstvích, politickým událostem. K tomu všemu ještě přistupují nálady davů a emoce, a podobné druhy pokušení a je velmi lehké zapomenout na své původní předsevzetí a cíle. Je snadné sejít z cesty a začít vědomě či nevědomě bloudit a tápat. Na výsledky investic to má potom často katastrofální dopad. Disciplína je pro úspěšného investora naprosto klíčová.

Těsně v závěsu za disciplínou stojí trpělivost. Kdo vidí za kapitálovými trhy rychlé zbohatnutí, ten je předurčen k neúspěchu. Investicemi je možné rychle zbohatnout, ale taky rychle zchudnout. Kdo sází na štěstí, spekuluje a snaží se rychle dobrat k penězům, ten toho bude brzy litovat. Při investování si musíte vždy uvědomit, co víte, co jste schopni s uspokojivou mírou pravděpodobnosti a přesnosti odhadnout a co naopak jsou jen čisté domněnky. Hodně investorů, kteří dosáhli dílčích úspěchů, má tendenci propadnout mylnému dojmu o svých vlastních výjimečných schopnostech a zapomíná na základní investiční pravidla a svá předsevzetí. Přestávají být opatrní, čím dál tím více riskují a je téměř pravidlem, že takové počínání končí velkými ztrátami.

Vždy se držte jen toho, co víte a čemu rozumíte, nikdy neinvestujte jen na základě něčího tipu, používejte selský rozum, myslete dlouhodobě, nenechte se strhnout davem a věřte svému vlastnímu úsudku. Jen tak si budete postupně budovat vlastní sebedůvěru. Ta vám umožní jít svou vlastní cestou a nenechat se zmítat mezi náladami trhů.

Nebojte se vlastních chyb. Každý člověk je dělá a budete je dělat i vy. Snažte se ze svých chyb poučit. Když se nějaké chyby dopustíte, dobře si proberte, o jakou chybu jde a proč jste ji udělali. Když si to zapíšete, pomůže vám to efektivně s chybami nakládat, poučit se z nich, vyhýbat se jim. Hlavně se nesmíte vlastních chyb bát. Jediný způsob, jak se občasným investičním chybám vyhnout je neinvestovat vůbec, což je ta největší chyba ze všech.

Autor je generálním ředitelem ABN AMRO Asset Management. Článek je vybrán z jeho audioknihy Průvodce moudrého investora. Autor vycházel z údajů z ledna 2002.


HSBC Zajištěné fondy

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

11. 12. 2002 | 21:42 | Katerinka

Pane G.
Napiste nam radeji kolik by me stalo investovat 100k do dobreho podniku. Nechci fondy, chci podily. Seznamte nas s tou investicni dzungli. Dekuji
více

11. 12. 2002 | 21:41 | Katerinka

Gladisu
Ty jsi taky jeden z tech profesionalnich "lemmings" co se rano probudi a komputer jim rekne AOL je dole a vyhled na pristi rok je nulovy, tak prodas Internet stock?. To so pises platilo pred deseti lety, ted...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK