Technologie vládly propadům

David Petráček | 27. 5. 2002
Technologie vládly propadům
Vývoj obchodování na kapitálových trzích ve dnech 20. – 24. 5. 2002 V uplynulém týdnu došlo opět k propadům technologií díky prohlášení analytiků, že pozice získané před týdnem nemají reálný základ.

Spojené státy

V pondělí došlo na trzích k propadům, které se více dotkly technologií. Důvodem pro tento fakt bylo doporučení analytiků společnosti Merrill Lynch prodat akcie technologických firem. Oznámili, že růst zisků technologických společností bude velice pomalý a pozice, které technologické tituly získaly minulý týden, byly přehnaně pozitivní. Propad vedly akcie Microsoftu a Intelu, hlavní strůjci pozitivního obchodování v minulém týdnu. Další komentář, který rozhodně na trhu nenastolil optimismus, byl od Bryana Jordana z Bank One. Ten naznačil negativní dopad růstu nezaměstnanosti na spotřebitelskou důvěru, a tím na růst amerického HDP. Jordan předpokládá spíše mírné postupné oživení.

I v úterý pokračoval propad na amerických trzích a opět s technologiemi v čele. Pokles zájmu investoru se však nevyhnul ani maloobchodnímu sektoru. Home Depot, jeden z největších prodejců nářadí a vybavení pro kutily, sice ohlásil hospodářské výsledky, které předčily očekávání, ovšem výprodejní vlna stáhla i tuto společnost. Investoři totiž očekávají zpomalení růstu zisku Home Depot. Z technologií propadly Microsoft, Intel a Cisco Systems. Oživení naopak zaznamenal finanční sektor s Merrill Lynch i jinými finančními institucemi.

Přestože se ve středu obchodovalo téměř po celý den v záporném teritoriu, skončily indexy Nasdaq a DJIA v plusových hodnotách. Poklesy byly způsobeny obavami investorů před dalšími teroristickými útoky. Propady společnosti Home Depot a General Electric byly ještě umocněny nejistotou ve vývoji jejich firemních zisků. Oslabení se nevyhnulo ani společnosti Citigroup. Na Nasdaqu zaznamenaly největší propady opět tituly softwarových firem. Jde už o třetí pokles za sebou. Ani průzkum, který provedla společnost Goldman Sachs mezi firmami v sektoru informačních technologií, nepřinesl nic pozitivního. Vyplývá z něj, že technologické firmy nejsou schopny provádět kapitálové investice.

Ve čtvrtek začalo obchodování mírným růstem díky pozitivním makroekonomickým informacím. Mezi ně můžeme zahrnout především hodnotu objednávek pro zboží dlouhodobé spotřeby, která za měsíc duben vzrostla o 1,1 % (očekával se růst o 0,5 %). Avšak záhy poté začaly hlavní indexy klesat. Mezi tituly s negativním pohybem opět patřily akcie společnosti Home Depot. Klesající trend také podpořila obava investorů ze stagnace kapitálových investic telekomunikačních a technologických firem. V druhé polovině obchodování nastal zvrat a trh zasáhla nákupní vlna. Mezi společnosti, o jejichž akcie panoval největší zájem, patřily Microsoft a General Electric.

V pátek byla zveřejněna zpráva o růstu U.S. ekonomiky za první čtvrtletí, která překonala očekávání. Bylo totiž oznámeno, že vzrostla o šest procent. Tento den byla také zveřejněna hodnota nových prodaných domů, která by měla vzrůst o 0,8 % na 885.000 z březnových 878.000.

Evropa

Také v Evropě se obchodovalo spíše v záporném teritoriu. Vývoj byl samozřejmě ovlivněn situací, která panovala na amerických kapitálových trzích. Nedařilo se hlavně softwarovému a telekomunikačnímu sektoru. Společnost Deutsche Telekom, která ve čtvrtek dosáhla na trhu svého historického minima, musela omezit objem nabízených dluhopisů díky sníženému ratingu. DT také ohlásil své hospodářské výsledky, ze kterých vyplývá, že společnost obchodovala s větší ztrátou než se očekávalo. V úterý byla zveřejněna hodnota německého HDP, ze kterého vyplývá, že oživení největší evropské ekonomiky se zatím ještě nechystá. Čtvrtletní hodnota sice zaznamenala růst o 0,25 %, avšak v meziročním srovnání došlo k poklesu. Tento vývoj je způsoben vysokou nezaměstnaností, a také slabou domácí poptávkou, která zdaleka nedosahuje takových rozměrů jako v USA. Z toho také vyplývá, že úrokové sazby ECB zůstanou ještě nějaký čas na současné výši.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.


Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak ochránit peníze před inflací? Umění!

21. 3. 2023 | Petr Fischer

Jak ochránit peníze před inflací? Umění!

Covid změnil všechno. I to, zda a jak lidé nakupují umění. Vlastnit pěkný kousek, který se za několik let dobře zhodnotí, nemusí nutně znamenat útratu v řádech statisíců korun. „Kvalitní... celý článek

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

20. 3. 2023 | Jana Divinová

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

Problémovou banku Credit Suisse převezme v rámci záchranné operace její konkurent, banka UBS. Rozkolísané trhy se později odpoledne uklidnily, koruna mírně posílila.

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

Po pádu amerických bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate prudce vzrostl zájem o nejstarší a nejvýznamnější kryptoměnu.

Partners Financial Services