Technologie vládly propadům

David Petráček | 27. 5. 2002
Technologie vládly propadům
Vývoj obchodování na kapitálových trzích ve dnech 20. – 24. 5. 2002 V uplynulém týdnu došlo opět k propadům technologií díky prohlášení analytiků, že pozice získané před týdnem nemají reálný základ.

Spojené státy

V pondělí došlo na trzích k propadům, které se více dotkly technologií. Důvodem pro tento fakt bylo doporučení analytiků společnosti Merrill Lynch prodat akcie technologických firem. Oznámili, že růst zisků technologických společností bude velice pomalý a pozice, které technologické tituly získaly minulý týden, byly přehnaně pozitivní. Propad vedly akcie Microsoftu a Intelu, hlavní strůjci pozitivního obchodování v minulém týdnu. Další komentář, který rozhodně na trhu nenastolil optimismus, byl od Bryana Jordana z Bank One. Ten naznačil negativní dopad růstu nezaměstnanosti na spotřebitelskou důvěru, a tím na růst amerického HDP. Jordan předpokládá spíše mírné postupné oživení.

I v úterý pokračoval propad na amerických trzích a opět s technologiemi v čele. Pokles zájmu investoru se však nevyhnul ani maloobchodnímu sektoru. Home Depot, jeden z největších prodejců nářadí a vybavení pro kutily, sice ohlásil hospodářské výsledky, které předčily očekávání, ovšem výprodejní vlna stáhla i tuto společnost. Investoři totiž očekávají zpomalení růstu zisku Home Depot. Z technologií propadly Microsoft, Intel a Cisco Systems. Oživení naopak zaznamenal finanční sektor s Merrill Lynch i jinými finančními institucemi.

Přestože se ve středu obchodovalo téměř po celý den v záporném teritoriu, skončily indexy Nasdaq a DJIA v plusových hodnotách. Poklesy byly způsobeny obavami investorů před dalšími teroristickými útoky. Propady společnosti Home Depot a General Electric byly ještě umocněny nejistotou ve vývoji jejich firemních zisků. Oslabení se nevyhnulo ani společnosti Citigroup. Na Nasdaqu zaznamenaly největší propady opět tituly softwarových firem. Jde už o třetí pokles za sebou. Ani průzkum, který provedla společnost Goldman Sachs mezi firmami v sektoru informačních technologií, nepřinesl nic pozitivního. Vyplývá z něj, že technologické firmy nejsou schopny provádět kapitálové investice.

Ve čtvrtek začalo obchodování mírným růstem díky pozitivním makroekonomickým informacím. Mezi ně můžeme zahrnout především hodnotu objednávek pro zboží dlouhodobé spotřeby, která za měsíc duben vzrostla o 1,1 % (očekával se růst o 0,5 %). Avšak záhy poté začaly hlavní indexy klesat. Mezi tituly s negativním pohybem opět patřily akcie společnosti Home Depot. Klesající trend také podpořila obava investorů ze stagnace kapitálových investic telekomunikačních a technologických firem. V druhé polovině obchodování nastal zvrat a trh zasáhla nákupní vlna. Mezi společnosti, o jejichž akcie panoval největší zájem, patřily Microsoft a General Electric.

V pátek byla zveřejněna zpráva o růstu U.S. ekonomiky za první čtvrtletí, která překonala očekávání. Bylo totiž oznámeno, že vzrostla o šest procent. Tento den byla také zveřejněna hodnota nových prodaných domů, která by měla vzrůst o 0,8 % na 885.000 z březnových 878.000.

Evropa

Také v Evropě se obchodovalo spíše v záporném teritoriu. Vývoj byl samozřejmě ovlivněn situací, která panovala na amerických kapitálových trzích. Nedařilo se hlavně softwarovému a telekomunikačnímu sektoru. Společnost Deutsche Telekom, která ve čtvrtek dosáhla na trhu svého historického minima, musela omezit objem nabízených dluhopisů díky sníženému ratingu. DT také ohlásil své hospodářské výsledky, ze kterých vyplývá, že společnost obchodovala s větší ztrátou než se očekávalo. V úterý byla zveřejněna hodnota německého HDP, ze kterého vyplývá, že oživení největší evropské ekonomiky se zatím ještě nechystá. Čtvrtletní hodnota sice zaznamenala růst o 0,25 %, avšak v meziročním srovnání došlo k poklesu. Tento vývoj je způsoben vysokou nezaměstnaností, a také slabou domácí poptávkou, která zdaleka nedosahuje takových rozměrů jako v USA. Z toho také vyplývá, že úrokové sazby ECB zůstanou ještě nějaký čas na současné výši.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.


Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services