Za málo peněz málo muziky

Za málo peněz málo muziky
Rozhodnutí vedení havířovského ČSAD odstranit kvůli platbám za šíření hudební produkce ze všech vozů rozhlasové přijímače znovu podnítilo debaty o smyslu a spravedlnosti těchto poplatků. Znamená naplňování autorského zákona, že se země ponoří do ticha, kde ani ptáček nezazpívá?

Je skutečností, že autorský zákon ukládá všem uživatelům chráněných hudebních děl opatřit si předem souhlas k užití a zaplatit autorskou odměnu. Vztahuje se tedy i na šíření reprodukované hudby v obchodních domech, restauracích, halách, fitcentrech, společenských místnostech a také zmiňovaných autobusech. Placení legálně ujdou pouze ty vozy, v nichž je řidič oddělen uzavřenou kabinkou, a poslouchá tak rozhlas jen pro sebe.

V praxi zprostředkovává smluvní vztahy s autory Ochranný svaz autorský (OSA), jenž poplatky inkasuje a rovněž stanovuje jejich výši. Rozhlasový přijímač určený k veřejnému šíření hudební produkce přijde měsíčně na 50 Kč, televizor na 90 Kč a hifi věž na 100 Kč. Za přítomnost televizoru v hotelovém pokoji získá OSA 50 Kč, za rozhlas 30 Kč.

Provozovatelé koncertů, plesů, diskoték a obdobných akcí musí dokonce s předstihem předložit repertoárový list všech skladeb, které zazní, a uvést cenu vstupenky a kapacitu sálu. Z posledních dvou údajů se vypočte poplatek podle tabulky:

Průměrné vstupné * kapacita   Výše poplatku (%)  
do 1000   10 %  
1001 - 5000   7,5 % + 5 Kč  
nad 5000

5 % + 130 Kč

Zvláštní sazba je vytvořena rovněž u některých speciálních případů užití hudby:

Druh akce  Výše poplatku 
Velkoplošná stěna   500 Kč / měsíc  
Výstavy a veletrhy se vstupným mezinárodní   4000 Kč / den  
Výstavy a veletrhy se vstupným nad 1000 vystavovatelů 2400 Kč / den  
Výstavy a veletrhy se vstupným se 100 – 1000 vystavovatelů 1400 Kč / den 
Výstavy a veletrhy se vstupným s méně než 100 vystavovatelů 500 Kč / den  
Výstavy a veletrhy bez vstupného   50 % sleva z uvedených částek  
Kasina do 200 m2   2400 Kč / měsíc  
Kasina nad 200 m2 1200 Kč / měsíc  
Aerobic a jiná cvičení   10 Kč / cvičební hodina  
Pouťové atrakce   400 Kč / měsíc  
Letadlo   1300 Kč / měsíc  
Pouliční hudební produkce   80 Kč / den  
Místní rozhlas   35 Kč / ústředna / měsíc,
5 Kč / reproduktor / měsíc  
Jukebox   750 Kč/měsíc  
Sportovní akce  2 % ze vstupného
nebo 1 Kč / divák  

Padesátiprocentní slevou z autorské odměny je pamatováno na provozovatele koncertů vážné hudby a tanečních kursů. Stejně tak se OSA snaží motivovat provozovatele k řádnému plnění svých povinností slevami odstupňovanými podle velikosti obce. V obcích do 1000 obyvatel zaplatí vzorný provozovatel o 20 %, v obcích do 10 000 obyvatel o 15 % a ve městech do 100 000 obyvatel o 10 % méně.

Nastíněné sazebníky ukazují, že v neúměrné výši poplatků potíž až tolik nespočívá. Mnohem větší rozpaky totiž vyvolávají některé jiné skutečnosti:

  • Poplatek Ochrannému svazu autorskému se v případě produkcí s živou hudbou a diskoték vypočítává z celkové kapacity sálu nebo prostranství. Kolik míst je naplněno reálně, se vůbec nezohledňuje. Průměrné vstupné se také počítá podle velmi zjednodu-šeného vzorce součet cen / počet druhů vstupenek, takže není brán v úvahu podíl jed-notlivých druhů. Je-li v prodeji 95 % vstupenek za 20 Kč a 5 % vstupenek za 100 Kč, je průměrné vstupné stanoveno na 60 Kč a tečka. 
  • Odevzdání repertoárového listu v předstihu znemožňuje odchýlit se od stanoveného programu. Kdo by chtěl potěšit návštěvníky sérií písniček na přání, dopouští se přestupku. 
  • V repertoárovém listu je nutno udat všechny uváděné skladby, tedy i těch autorů, kteří nejsou sdruženi v OSA. Chce-li však autor participovat na ziscích z poplatků, prakticky mu nezbývá nic jiného než do OSA vstoupit.

Potíže současné úpravy tak víc než v čemkoliv jiném spočívají v monopolizaci šíření hudby a komplikaci života provozovatelům, drobným autorům i návštěvníkům.

Co si myslíte o vysílání reprodukované hudby na veřejných místech? Vadí vám hudba z rádia v tuzemských restauracích? Co si myslíte o monopolu OSA? Podělte se s námi o své názory!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 45 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 4. 2002 10:53, Katerinka

Hudba v telefonní ústředně

Za tu chvilku hudby, co slyšíte při přepojení hovoru, musí provozovatel ústředy zaplatit 300,- Kč měsíčně, a to i když je sebemenší.

+18
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 4. 2002 10:41, Katerinka

Lepsi reseni
kdyby podnikatele misto davani penez vybercim je dali ukrajincum jit vybercim a kontrolorum polamat nohy ,prestala by tahle stupidni diskuze zda li nekdo ma pusteny radio u holice.


-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (45 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

9. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

Bitcoin pořídíte za milion, policie stíhá lidi z XIXOIO, ve Švýcarsku zaplatíte bitcoinem i daně, pokrytci z JPMorgan si nevidí do pusy a Do Kwon bude vydán do USA. Je tu další Týden... celý článek

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka | 1 komentář

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Partners Financial Services