Za málo peněz málo muziky

Za málo peněz málo muziky
Rozhodnutí vedení havířovského ČSAD odstranit kvůli platbám za šíření hudební produkce ze všech vozů rozhlasové přijímače znovu podnítilo debaty o smyslu a spravedlnosti těchto poplatků. Znamená naplňování autorského zákona, že se země ponoří do ticha, kde ani ptáček nezazpívá?

Je skutečností, že autorský zákon ukládá všem uživatelům chráněných hudebních děl opatřit si předem souhlas k užití a zaplatit autorskou odměnu. Vztahuje se tedy i na šíření reprodukované hudby v obchodních domech, restauracích, halách, fitcentrech, společenských místnostech a také zmiňovaných autobusech. Placení legálně ujdou pouze ty vozy, v nichž je řidič oddělen uzavřenou kabinkou, a poslouchá tak rozhlas jen pro sebe.

V praxi zprostředkovává smluvní vztahy s autory Ochranný svaz autorský (OSA), jenž poplatky inkasuje a rovněž stanovuje jejich výši. Rozhlasový přijímač určený k veřejnému šíření hudební produkce přijde měsíčně na 50 Kč, televizor na 90 Kč a hifi věž na 100 Kč. Za přítomnost televizoru v hotelovém pokoji získá OSA 50 Kč, za rozhlas 30 Kč.

Provozovatelé koncertů, plesů, diskoték a obdobných akcí musí dokonce s předstihem předložit repertoárový list všech skladeb, které zazní, a uvést cenu vstupenky a kapacitu sálu. Z posledních dvou údajů se vypočte poplatek podle tabulky:

Průměrné vstupné * kapacita   Výše poplatku (%)  
do 1000   10 %  
1001 - 5000   7,5 % + 5 Kč  
nad 5000

5 % + 130 Kč

Zvláštní sazba je vytvořena rovněž u některých speciálních případů užití hudby:

Druh akce  Výše poplatku 
Velkoplošná stěna   500 Kč / měsíc  
Výstavy a veletrhy se vstupným mezinárodní   4000 Kč / den  
Výstavy a veletrhy se vstupným nad 1000 vystavovatelů 2400 Kč / den  
Výstavy a veletrhy se vstupným se 100 – 1000 vystavovatelů 1400 Kč / den 
Výstavy a veletrhy se vstupným s méně než 100 vystavovatelů 500 Kč / den  
Výstavy a veletrhy bez vstupného   50 % sleva z uvedených částek  
Kasina do 200 m2   2400 Kč / měsíc  
Kasina nad 200 m2 1200 Kč / měsíc  
Aerobic a jiná cvičení   10 Kč / cvičební hodina  
Pouťové atrakce   400 Kč / měsíc  
Letadlo   1300 Kč / měsíc  
Pouliční hudební produkce   80 Kč / den  
Místní rozhlas   35 Kč / ústředna / měsíc,
5 Kč / reproduktor / měsíc  
Jukebox   750 Kč/měsíc  
Sportovní akce  2 % ze vstupného
nebo 1 Kč / divák  

Padesátiprocentní slevou z autorské odměny je pamatováno na provozovatele koncertů vážné hudby a tanečních kursů. Stejně tak se OSA snaží motivovat provozovatele k řádnému plnění svých povinností slevami odstupňovanými podle velikosti obce. V obcích do 1000 obyvatel zaplatí vzorný provozovatel o 20 %, v obcích do 10 000 obyvatel o 15 % a ve městech do 100 000 obyvatel o 10 % méně.

Nastíněné sazebníky ukazují, že v neúměrné výši poplatků potíž až tolik nespočívá. Mnohem větší rozpaky totiž vyvolávají některé jiné skutečnosti:

  • Poplatek Ochrannému svazu autorskému se v případě produkcí s živou hudbou a diskoték vypočítává z celkové kapacity sálu nebo prostranství. Kolik míst je naplněno reálně, se vůbec nezohledňuje. Průměrné vstupné se také počítá podle velmi zjednodu-šeného vzorce součet cen / počet druhů vstupenek, takže není brán v úvahu podíl jed-notlivých druhů. Je-li v prodeji 95 % vstupenek za 20 Kč a 5 % vstupenek za 100 Kč, je průměrné vstupné stanoveno na 60 Kč a tečka. 
  • Odevzdání repertoárového listu v předstihu znemožňuje odchýlit se od stanoveného programu. Kdo by chtěl potěšit návštěvníky sérií písniček na přání, dopouští se přestupku. 
  • V repertoárovém listu je nutno udat všechny uváděné skladby, tedy i těch autorů, kteří nejsou sdruženi v OSA. Chce-li však autor participovat na ziscích z poplatků, prakticky mu nezbývá nic jiného než do OSA vstoupit.

Potíže současné úpravy tak víc než v čemkoliv jiném spočívají v monopolizaci šíření hudby a komplikaci života provozovatelům, drobným autorům i návštěvníkům.

Co si myslíte o vysílání reprodukované hudby na veřejných místech? Vadí vám hudba z rádia v tuzemských restauracích? Co si myslíte o monopolu OSA? Podělte se s námi o své názory!

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 45 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 4. 2002 10:53, Katerinka

Hudba v telefonní ústředně

Za tu chvilku hudby, co slyšíte při přepojení hovoru, musí provozovatel ústředy zaplatit 300,- Kč měsíčně, a to i když je sebemenší.

+18
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 4. 2002 10:41, Katerinka

Lepsi reseni
kdyby podnikatele misto davani penez vybercim je dali ukrajincum jit vybercim a kontrolorum polamat nohy ,prestala by tahle stupidni diskuze zda li nekdo ma pusteny radio u holice.


-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (45 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

18. 2. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

ING se stáhne z osobního bankovnictví v Česku. Exkluzivní právo oslovit její klienty se svou nabídkou získala Raiffeisenbank, přímo je ale nepřevezme.

Podvodníci už míří i na občanky. Slibují bitcoiny

17. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci už míří i na občanky. Slibují bitcoiny

S pokračující investiční horečkou kolem bitcoinu a dalších kryptoměn dál roste aktivita podvodníků. Zneužívají známé tváře nebo značky a snaží se dostat k osobním datům i penězům. Třeba... celý článek

Bitcoin překonal 50 tisíc dolarů

16. 2. 2021 | Petr Kučera

Bitcoin překonal 50 tisíc dolarů

Cena bitcoinu dnes poprvé překonala hranici 50 tisíc dolarů. Zatím jenom na krátkou dobu, poté zamířila zpátky k 49 tisícům. Vyplývá to z údajů kryptoměnových burz, například... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.