Kapitálové trhy v týdnu od 8. do 14. 12. 2001

David Petráček | 14. 12. 2001
Kapitálové trhy v týdnu od 8. do 14. 12. 2001
Přinášíme vám přehled toho, co se stalo v uplynulém týdnu na kapitálových trzích.

Spojené státy

V uplynulém týdnu byl vývoj indexu Dow Jones ve znamení značných poklesů. Pouze ve středu zakončil obchodování mírně nad nulou, a to 0,07 procenta. Mohli bychom ovšem říct, že index Nasdaq Composite na tom byl ještě hůře. Po optimistickém vývoji z minulého týdne, kdy po dlouhém období atakoval hranici 2000 bodů, nastala stagnace a následný včerejší propad o neuvěřitelných 3,23 procenta.

Obchodování bylo v uplynulém týdnu jistě ovlivněno rozhodnutím Fedu, které snížilo podle očekávání úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Toto ohlášení a více méně pozitivní nálada na trhu vedly v úterý k tomu, že trhy částečně posilovaly. Ve stanovisku ke stavu americké ekonomiky, které Fed předložil, se stále ještě uvádí slabší ekonomická aktivita s inflací na spodní hranici relativně úměrných hodnot žádoucího stavu ekonomiky. Slabší poptávka je pak, ve stavu mírného zlepšení, ale jde o podněty, které jsou prozatím předběžné a prozatímní.

Středeční obchodování bylo zpočátku ještě pod vlivem snížení úrokových sazeb. Ovšem v průběhu dne došlo k obratu a americké trhy začaly ztrácet. Naštěstí nešlo o nějak markantní propad. Důvodem byly důležité informace několika firem. Jednou z nich byl například American Express, který ztrácí v důsledků oznámení, že zisk nebude očekávaných 40 centů na akcii, ale pouze 34 až 36 centů. Dalším důvodem bylo jeho plánované propouštění zaměstnanců.

Když se ohlédneme zpět a budeme sledovat, jaký účinek přineslo snížení úrokových sazeb v tomto týdnu, nelze podle mého odpovědět jinak, než že ne moc valný. V tomto roce došlo ke snížení již jedenáctkrát. Alan Greenspan jistě může snižovat ještě dále, ale má to vůbec smysl? Pokud by došlo k nějaké reakci ekonomiky na snižování sazeb, musela by se jistě už projevit !? Šéf Fedu spíš očekává účinek až v delším horizontu. Vážným problémem, který nyní trápí US ekonomiku je nezaměstnanost. V listopadu dosáhla míra nezaměstnanosti hodnoty 5,7 procenta, což je maximum posledních šesti let. O práci přišlo v posledních dvou měsících 800.000 Američanů. To bude mít jistě následky na určité procento obyvatel, a to hlavně na jejich životní úroveň, která se následně projeví v jejich osobní spotřebě. Ovšem, jak již bylo zmíněno, její snižování by mělo být už u konce.

Evropa

Také hlavní evropské indexy FTSE 100 a DAX 30 celý týden převážně klesaly. Jen v úterý zakončil index DAX v kladných hodnotách, a to v důsledku oznámení výrobce mobilních telefonů Nokia, že překročí hodnotu příjmů plánované pro čtvrté čtvrtletí. To mělo samozřejmě vliv na ceny akcií i dalších firem zabývajících se bezdrátovou komunikací. Ovšem asi nejdůležitějším momentem minulého týdne bylo ohlášení ECB o snížení výhledu růstu HDP pro rok 2002 v Eurozóně, a to tím, že rozšířila rozpětí z původního 1,0-1,8 % na současné 0,7-1,7 %. Došlo také ke změně inflačního výhledu z 1,2-2,0 % na 1,1-2,1 %. Asi nejvíce ovlivňovaly vývoj technologické tituly, které po předchozím růstu začaly oslabovat, a to díky názoru, že jejich růst nebyl podepřen příjmovými výhledy.

David Petráček, ABN AMRO Portfolio Management

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

4. 3. 2021 | Jaroslav Šura

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

Jaroslav Šura patří na Twitteru k nejvýraznějším tvářím mezi českými investory. Ve svém nadšení pro akcie Pilulky nemá konkurenci. Kdo ho v říjnu poslechl a nakoupil za 424 Kč, mohl... celý článek

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

4. 3. 2021 | Renata Lichtenegerová

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

Odměna až z toho, co dokážeme vysoudit. Ve sporech, které za své klienty vede společnost LitFin, se právě teď hraje o víc než miliardu. Eur.

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 28 komentářů

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

Jak zhodnotit úspory, které vám na bankovních vkladech požírá inflace? Zkuste se naučit investovat. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to můžete vzít jako hru. Vysvětlíme její... celý článek

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

1. 3. 2021 | Radim Zelený | 13 komentářů

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

Raketový růst ceny bitcoinu přináší pozornost kryptoměnovým a blockchainovým projektům z celého světa. Jedna z tuzemských technologických firem, která se chce prosadit, je Platon Finance... celý článek

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.