Poslední epizoda: Jak investovat do podílových fondů

Poslední epizoda: Jak investovat do podílových fondů
Závěrečný kurz základů investování vás seznámí s riziky a příležitostmi, které byste měli zvažovat stejně zodpovědně, jako výši poplatků či slibované výnosy.

Ve dvou předchozích lekcích kurzu základů investování do podílových fondů jsme vás seznámili s filozofií investování a náklady, které na potenciálního investora číhají. Dnes seriál uzavřeme rozborem zbývajících parametrů, které jsou pro úspěch vaší investice stejně důležité.

Minulá výkonnost. Je to zvláštní, ale sotva nalezneme kromě investování jinou oblast, kde by stále přežívalo tolik různých chimér, a to i přesto, že jsou neustále vyvraceny. Jednou z nich je obecné povědomí, že investiční profesionálové jsou obdařeni nějakými nadpozemskými schopnostmi, které jim umožňují předem určit akcie "odsouzené" k úspěchu. To se týká jak akciových analytiků, tak i manažerů podílových fondů. Podobnou chimérou nebo posedlostí, chcete-li, je honba investorů za nejvýnosnějšími akciemi a potažmo i za nejvýnosnějšími fondy. Taková strategie neomylně vede k tomu, že investoři nakupují draze, aby levně prodali. Výzkumy přesvědčivě ukazují, že strategie honby za rekordními výnosy je cesta do pekel, pokud se zdržíme eufemismů a nazveme tak situaci, kdy investor platí "profesionálům" za to, aby dosahovali pouze podprůměrných výsledků. Studie dokonce prozrazují, že pokud byste si každoročně koupili nejvýkonnější fondy z předcházejícího roku, i tak byste zaostávali za pasivně řízeným indexem v té či oné kategorii. Nemluvě o tom, že byste se nedoplatili na poplatcích.

 • ignorujte všechny žebříčky výkonnosti fondů, protože se jedná o ex-post výsledky a dá se s téměř stoprocentní pravděpodobností očekávat, že výkonnost rekordního fondu se dříve či později vrátí k průměru nebo lépe řečeno k podprůměru!
 • výkonnost sama o sobě nemá valného významu, podstatný je kontext, a to nejen srovnání s konkurencí, ale i podstoupeným rizikem! Nestačí například porovnávat jenom akciové fondy s akciovými, protože není akciový fond jako akciový fond!!
 • nekupujte fondy kvůli výkonnosti, ale pro jejich strategii!

Riziko. To je odvrácená strana výnosů, se kterou se investoři potkávají především v dobách, kdy se výkonnost fondů zcela neshoduje s jejich očekáváním. Právě proto je dobré si uvědomit, že riziko je vždy přítomné, je to příležitost, která se jednou realizuje ve formě výnosů, podruhé ve formě ztráty. Investor si udělá jistý obrázek o riziku pohledem na variabilitu minulé výkonnosti (jejíž statistické vyjádření se nazývá směrodatná odchylka). Čím je tato variabilita vyšší, tím vyšší je i riziko potenciální ztráty investice. Ve skutečnosti je problematika rizika ve vztahu k výnosům komplikovanější, ale podrobnější vysvětlení by patrně přesáhlo ambice tohoto článku.

 • není výnosu bez rizika. Nelze dosahovat nadprůměrných výnosů bez podstoupení nadprůměrného rizika
 • stejně jako u výnosů i u rizika platí, že rizika fondů, které investují do podobných instrumentů, se mohou diametrálně lišit
 • dívejte se do dáli na váš investiční horizont, ne na vlnobití v nejbližší blízkosti, protože by vás mělo primárně zajímat dosažení vašeho investičního cíle. Nenechte se otrávit krátkodobými poklesy!

Investiční strategie. Podívejte se do statutu fondu, abyste zjistili, jakou investiční strategie fond vyznává. Zjistěte, zda je definice této strategie konkrétní nebo naopak vágní. Nejasná definice investiční strategie může vytvářet iluzi, že má manažer fondu volnou ruku k tomu, aby mohl umně manévrovat mezi sektory, regiony či dokonce různými aktivy, o čemž nás spousta českých fondů implicitně přesvědčuje. Takovou volnost ve skutečnosti manažeři fondů neumějí využít a nakonec se to obrátí proti investorům zvýšenými náklady, které překotné obchodování typu "kam vítr, tam plášť" vyvolává. Vyberte si strategii, o které jste přesvědčeni, že vás dovede nejlépe k vašemu investičnímu cíli. Jakmile máte přesnou představu o tom, jak se fond bude probíjet investičním světem, stále sledujte, jestli náhodou nedošlo ke změně této strategie, ať již aktivně například vzhledem k benevolentní definici této strategie ve statutu fondu nebo pasivně, k čemuž může dojít při změně manažera fondu. Pokud nějaká změna nastala, pořádně zvažte, jaký to bude mít vliv na vaši osobní investiční strategii, tedy váš investiční cíl.

 • zjistěte si, jakou strategii fond aplikuje, v žádném případě se nespokojte s tvrzením, že například investuje do podhodnocených akcií s obrovským růstovým potenciálem - vás by mělo především zajímat, jak chce naplnění této strategie fond docílit
 • volně definovaná investiční strategie se vždy obrátí proti vám
 • pozorně sledujte, zda se fond drží inzerované strategie. Odklon může znamenat nebezpečí na vaší cestě ke zvolenému investičnímu cíli

Manažer fondu. Toto je často podceňovaný faktor. Manažer fondu je ovšem člověk, který drží prst na tepu vaší investice. Tu a tam trochu přitlačí a může vás vmanévrovat někam, kam jste se původně ani dostat vůbec nechtěli. Sledujte, zdali nedošlo ke změně manažera fondu, protože to může - ale nemusí - znamenat i změnu investiční strategie, k čemuž může samozřejmě dojít i při respektování definovaných pravidel. Ve statutu se můžete dočíst o tom, že fond bude investovat tolik a tolik procent prostředků do akcií v tom či onom regionu, ale nikdy se nedočtete, jakou alchymii při výběru fond použije. Pokud můžete, pokuste se zjistit, jak si manažer fondu, do kterého se chystáte investovat, vedl v minulosti, jak se vypořádal s podobnými úkoly. Přikládejte velkou pozornost tomu, jak dlouho trvala průměrná investorova štace, zda nepřebíhá od jednoho fondu ke druhému.

 • sledujte, kdo je manažer fondu a jaké měl předchozí výsledky
 • když už sledujete manažera, pozorujte, co dělá, ne to, co říká...
 • u akciových fondů platí výše uvedené zásady dvojnásob

Poslední epizoda

Doufám, že vám přecházející teze budou alespoň trochu oporou při vašem investičním rozhodování. Jak jsem několikrát zdůraznil, investování je vysoce subjektivní záležitost, proto by vaším primárním cílem mělo být jasné určení toho, co od investování očekáváte. Jakmile už víte, co chcete a vyberete konkrétní fond, stále ještě není dobojováno. Především by bylo krajně nezodpovědné nechat vaše investice svému osudu. Své investice pravidelně sledujte, dávejte si především pozor na změny manažera fondu, investiční strategie, poplatků a podobně. Příliš se neupínejte k vývoji kurzu podílového listu, a to obzvláště tehdy, pokud máte sklony propadnout panice a podílové listy okamžitě prodat. Krom toho se také snažte vzdělávat, sledujte odborné diskuse v tisku i na tomto serveru, ale berte skutečně s velkou rezervou jakákoliv konkrétní investiční doporučení.

Pomohl vám náš třídílný kurz v něčem? Nebo jste nějaké informace postrádali? A jaké? Neváhejte a napište nám.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 5. 2001 23:01, ajka

Souhlasím s Vámi, že opakování je matkou moudrosti...obzvláště když jde o peníze. A o ty jde až v první řadě:). I když tato série článků byla určena výhradně pro INVESTORY a ne spekulanty, tak jsem rád, že se najde i spekulant, který uznává v článcích zmíněné zásady. Proto se odvážím tvrdit, že uvědomělý spekulant je lepší neuvědomělého investora:-).
Tomáš Janča, Peníze.cz

Zobrazit celé vlákno

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 5. 2001 22:35

...no, tak hlavne, aby zase nesli nekam jinam

Zobrazit celé vlákno

-15
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

17. 6. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

Nižší limit pro náhradu z garančního fondu se vztahuje jen na zainvestované peníze, říká jeden z největších obchodníků. Na takzvanou volnou hotovost klientů, kterou obchodník uloží... celý článek

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

16. 6. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 23 komentářů

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.