Depozitní certifikáty, přežijete?

Depozitní certifikáty, přežijete?
Poté, co nabídku depozitních certifikátů Československá obchodní banka, včetně své divize IPB, zrušila a ostatní velké banky na ně také zanevřely, by se mohlo zdát, že plamínek tohoto zajímavého bankovního produktu vyhasl. Není tomu tak. Plzeňská banka a Raiffeisenbank stále plápolají, druhá jmenovaná banka navíc počátkem března přiložila do ohně novou emisí v objemu 250 milionů korun. Proč a k čemu vůbec depozitní certifikát?
Depozitní certifikát je zajímavou alternativou termínovaného vkladu. Vyšší výnosnost je pro řadu investorů důvodem, proč do tohoto bankovního cenného papíru vložit peníze. Který produkt je tedy lepší? Pojďme si zahrát malý turnaj.

Depozitní certifikát - nebo termínovaný vklad?
parametr produktu depozitní certifikát termínovaný vklad
výnosy a zdanění *
(vyšší úroková sazba, po půl roce nepodléhá dani z příjmů)
likvidita *
(je vyšší, vklad lze vypovědět)
administrace nákupu *
(bez prokazování totožnosti)
případná ztráta *
(bez problémů)
pojištění vkladů *
(dle zákona o bankách)

Výnosy a daně - 1:0 pro certifikáty

Pro klienta je nejpříjemnější rozdíl ve výnosnosti - depozitní certifikáty jsou úročeny vyšší úrokovou sazbou. A to není vše. Pokud je doba držení certifikátu - jakožto cenného papíru -, delší než půl roku, neplatí se z jeho výnosu daň z příjmu. Řečí čísel: úroková sazba u termínovaného vkladu deseti tisíc korun na šest měsíců se v současné době pohybuje okolo 3,3 procent ročně (například v Union bance), po srážce daně z příjmu se dostáváme na 2,8 procenta. Naproti tomu čistý výnos z depozitního certifikátu u Raiffeisenbank je 4,2 procenta, u Plzeňské banky potom 4,4 procenta. Silný argument a první bod pro certifikáty.

Likvidita vyrovnává skóre

Další rozdíl je v určitosti doby uložení peněžních prostředků. Zatímco termínovaný vklad můžete vypovědět, depozitní certifikát vám banka před dnem splatnosti neproplatí. To může vypadat jako nepřekonatelná nevýhoda, ale je tu jedna možnost, jak se ke svým penězům dostat - prodej jiné osobě. Jedná se totiž o listinný cenný papír na doručitele, který má neomezenou převoditelnost. To znamená, že jej můžete někomu darovat nebo prodat bez vědomí banky - ta jej totiž proplatí tomu, kdo jej v den splatnosti (nebo po něm) předloží.

I přes možnost využití jako dárku nebo prodeje je tak často skloňovaná likvidita investice u certifikátu výrazně nižší - dávám bod "termíňákům".

Výhodou certifikátu je anonymita

Abych trochu pomohl certifikátům, přihazuji další jejich výhodu. K jejich nákupu nepotřebujete nic jiného, než přijít do pobočky banky, složit hotovost nebo zaplatit prostřednictvím bezhotovostního příkazu a odnést si svoji listinu. Banky dokonce nepožadují ani průkaz totožnosti. Navíc žádné poplatky za prodej nebo odkup. I když pro založení některých termínovaných vkladů také nepotřebujete mít běžný účet u banky a poplatky jsou nulové, je nákup certifikátu jednodušší - bod pro něj.

Při nákupu certifikátu zjistíte, že jeho nominální hodnoty jsou předem pevně stanovené - jeden, pět, deset a padesát tisíc u Plzeňské banky a deset nebo padesát tisíc u Raiffeisenbank. To může být pro investora jisté omezení, ale u termínovaných vkladů je často požadován podstatně vyšší minimální vklad. Tento set bych tedy nechal nerozhodně.

Ztráty a pojištění: vítězí termíňáky

Co když certifikát ztratíte a nebudete jej moci předložit? U Raiffeisenbank máte smůlu - není certifikát, nebudou peníze. Plzeňská banka je ke klientům mírnější a za poplatek dvě stě korun nabízí blokaci, za tři sta korun i umoření ztraceného certifikátu. Podmínkou je, že znáte jeho sériové číslo. U termínovaného vkladu takové problémy nehrozí - mají další bod.

Posledním bodem srovnání je pojištění. Zatímco termínovaný vklad je zahrnut do zákonného pojištění vkladů a v případě problémů banky existuje záruka vyplacení alespoň devadesáti procent prostředků, certifikáty takovou možností neoplývají. A tak jim poslední bod také utekl.

Poslední příležitost koupit certifikáty?

Z našeho investičního turnaje tedy vyšel lépe termínovaný vklad, ale depozitní certifikát kvůli tomu zatracovat nebudeme. Přináší vyšší zhodnocení a to může být pro některé investory dostatečně lákavé. O tom svědčí i zájem v Raiffeisenbank - pracovníci na pobočce radí nečekat, březnová emise se brzy vyprodá a další je připravena "až" na konec dubna. U Plzeňské banky spěchat nemusíte - prodej certifikátů není časově omezen.

Trend u ostatních bank je od vkladů s neznámým majitelem utíkat. Není se čemu divit, protože zákonná úprava tohoto produktu je značně rozporuplná. Střetává se totiž výklad zákona o dluhopisech (podle kterého vydává certifikáty například Raiffeisenbank) a zákona o bankách, který produkty na doručitele odmítá. Uvidíme, jak dlouho Raiffeisenka a Plzeňačka vydrží. Ostatní banky tuto loď už dříve opustily a vracet se v dohledné době nehodlají.

Souhlasíte s našim hodnocením? Je lepší investovat do depozitních certifikátů nebo termínovaných vkladů? Napište nám svůj názor.

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 3. 2001 15:35, SkrivanekT

Vážený pane Coufale, máte pravdu, že zákon o dani z příjmu k patnácti procentní dani zavdává důvod. Plzeňská banka výnos skutečně zdaňuje srážkovou daní. Na infolince Raiffeisenbank však stále opakují, že po půl roce se certifikáty nedaní, proč, nejsou schopni odpovědět. Jejich specialista na danou oblast prý bude v bance až zítra po desáté. Určitě se k problematice vrátíme. Stav, kdy dva poskytovatelé stejného produktu tvrdí úplně rozdílné věci, je minimálně zajímavý:-)

Zobrazit celé vlákno

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 3. 2001 12:03

A pridavam omluvu panu Hradilovi.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.