Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Depozitní certifikáty, přežijete?

Depozitní certifikáty, přežijete?
Poté, co nabídku depozitních certifikátů Československá obchodní banka, včetně své divize IPB, zrušila a ostatní velké banky na ně také zanevřely, by se mohlo zdát, že plamínek tohoto zajímavého bankovního produktu vyhasl. Není tomu tak. Plzeňská banka a Raiffeisenbank stále plápolají, druhá jmenovaná banka navíc počátkem března přiložila do ohně novou emisí v objemu 250 milionů korun. Proč a k čemu vůbec depozitní certifikát?
Depozitní certifikát je zajímavou alternativou termínovaného vkladu. Vyšší výnosnost je pro řadu investorů důvodem, proč do tohoto bankovního cenného papíru vložit peníze. Který produkt je tedy lepší? Pojďme si zahrát malý turnaj.

Depozitní certifikát - nebo termínovaný vklad?
parametr produktu depozitní certifikát termínovaný vklad
výnosy a zdanění *
(vyšší úroková sazba, po půl roce nepodléhá dani z příjmů)
likvidita *
(je vyšší, vklad lze vypovědět)
administrace nákupu *
(bez prokazování totožnosti)
případná ztráta *
(bez problémů)
pojištění vkladů *
(dle zákona o bankách)

Výnosy a daně - 1:0 pro certifikáty

Pro klienta je nejpříjemnější rozdíl ve výnosnosti - depozitní certifikáty jsou úročeny vyšší úrokovou sazbou. A to není vše. Pokud je doba držení certifikátu - jakožto cenného papíru -, delší než půl roku, neplatí se z jeho výnosu daň z příjmu. Řečí čísel: úroková sazba u termínovaného vkladu deseti tisíc korun na šest měsíců se v současné době pohybuje okolo 3,3 procent ročně (například v Union bance), po srážce daně z příjmu se dostáváme na 2,8 procenta. Naproti tomu čistý výnos z depozitního certifikátu u Raiffeisenbank je 4,2 procenta, u Plzeňské banky potom 4,4 procenta. Silný argument a první bod pro certifikáty.

Likvidita vyrovnává skóre

Další rozdíl je v určitosti doby uložení peněžních prostředků. Zatímco termínovaný vklad můžete vypovědět, depozitní certifikát vám banka před dnem splatnosti neproplatí. To může vypadat jako nepřekonatelná nevýhoda, ale je tu jedna možnost, jak se ke svým penězům dostat - prodej jiné osobě. Jedná se totiž o listinný cenný papír na doručitele, který má neomezenou převoditelnost. To znamená, že jej můžete někomu darovat nebo prodat bez vědomí banky - ta jej totiž proplatí tomu, kdo jej v den splatnosti (nebo po něm) předloží.

I přes možnost využití jako dárku nebo prodeje je tak často skloňovaná likvidita investice u certifikátu výrazně nižší - dávám bod "termíňákům".

Výhodou certifikátu je anonymita

Abych trochu pomohl certifikátům, přihazuji další jejich výhodu. K jejich nákupu nepotřebujete nic jiného, než přijít do pobočky banky, složit hotovost nebo zaplatit prostřednictvím bezhotovostního příkazu a odnést si svoji listinu. Banky dokonce nepožadují ani průkaz totožnosti. Navíc žádné poplatky za prodej nebo odkup. I když pro založení některých termínovaných vkladů také nepotřebujete mít běžný účet u banky a poplatky jsou nulové, je nákup certifikátu jednodušší - bod pro něj.

Při nákupu certifikátu zjistíte, že jeho nominální hodnoty jsou předem pevně stanovené - jeden, pět, deset a padesát tisíc u Plzeňské banky a deset nebo padesát tisíc u Raiffeisenbank. To může být pro investora jisté omezení, ale u termínovaných vkladů je často požadován podstatně vyšší minimální vklad. Tento set bych tedy nechal nerozhodně.

Ztráty a pojištění: vítězí termíňáky

Co když certifikát ztratíte a nebudete jej moci předložit? U Raiffeisenbank máte smůlu - není certifikát, nebudou peníze. Plzeňská banka je ke klientům mírnější a za poplatek dvě stě korun nabízí blokaci, za tři sta korun i umoření ztraceného certifikátu. Podmínkou je, že znáte jeho sériové číslo. U termínovaného vkladu takové problémy nehrozí - mají další bod.

Posledním bodem srovnání je pojištění. Zatímco termínovaný vklad je zahrnut do zákonného pojištění vkladů a v případě problémů banky existuje záruka vyplacení alespoň devadesáti procent prostředků, certifikáty takovou možností neoplývají. A tak jim poslední bod také utekl.

Poslední příležitost koupit certifikáty?

Z našeho investičního turnaje tedy vyšel lépe termínovaný vklad, ale depozitní certifikát kvůli tomu zatracovat nebudeme. Přináší vyšší zhodnocení a to může být pro některé investory dostatečně lákavé. O tom svědčí i zájem v Raiffeisenbank - pracovníci na pobočce radí nečekat, březnová emise se brzy vyprodá a další je připravena "až" na konec dubna. U Plzeňské banky spěchat nemusíte - prodej certifikátů není časově omezen.

Trend u ostatních bank je od vkladů s neznámým majitelem utíkat. Není se čemu divit, protože zákonná úprava tohoto produktu je značně rozporuplná. Střetává se totiž výklad zákona o dluhopisech (podle kterého vydává certifikáty například Raiffeisenbank) a zákona o bankách, který produkty na doručitele odmítá. Uvidíme, jak dlouho Raiffeisenka a Plzeňačka vydrží. Ostatní banky tuto loď už dříve opustily a vracet se v dohledné době nehodlají.

Souhlasíte s našim hodnocením? Je lepší investovat do depozitních certifikátů nebo termínovaných vkladů? Napište nám svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 3. 2001 15:35, SkrivanekT

Vážený pane Coufale, máte pravdu, že zákon o dani z příjmu k patnácti procentní dani zavdává důvod. Plzeňská banka výnos skutečně zdaňuje srážkovou daní. Na infolince Raiffeisenbank však stále opakují, že po půl roce se certifikáty nedaní, proč, nejsou schopni odpovědět. Jejich specialista na danou oblast prý bude v bance až zítra po desáté. Určitě se k problematice vrátíme. Stav, kdy dva poskytovatelé stejného produktu tvrdí úplně rozdílné věci, je minimálně zajímavý:-)

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 13. 03. 2001 13:12)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 3. 2001 12:03

A pridavam omluvu panu Hradilovi.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 14. 03. 2001 11:59)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

16. 3. 2001 | 12:34

Podle mých informací zjišťují banky totožnost klienta při operacích s částkami nad sto tisíc korun. více

15. 3. 2001 | 9:09

Daňová výhoda je určitě fajn, ale stejná se nabízí třeba u směnky, i když ta je vzhledem k objemu vhodná spíš pro instituce. Opravdovou výhodu listinných cenných papírů na majitele bych viděl spíš v anonymitě: Nechce se Vám...více

14. 3. 2001 | 12:03

A pridavam omluvu panu Hradilovi. více

14. 3. 2001 | 11:59

Tak to je ta finta, diky za informaci. Otazkou ted je jak se RCI dostane k penezum bez daneni ale to neni nase starost. více

14. 3. 2001 | 11:09 | SkrivanekT

Raiffeisenbank prodává certifikáty za nižší než nominální hodnotu. Zpětný odkup za nominál neprovádí banka, ale její dceřinná společnost RCI. Nejedná se tedy o realizaci výnosu z depozitního certifikátu, ale o prodej cenného...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK