Jeden účet pro několik osob šetří peníze

Jeden účet pro několik osob šetří peníze
Všechny banky dnes svým klientům běžně nabízejí možnost, aby s jedním účtem disponovalo více osob. Jediné, co je pro to potřeba udělat, je zajít s vybranou osobou (osobami), kterým jste se rozhodli umožnit přístup ke kontu, na pobočku banky spravující peníze.

Pustit jiného člověka ke svým penězům je nepoměrně snažší, než životního nebo obchodního partnera najít. Psali jsme o tom ostatně již v minulém roce. Nyní přinášíme bližší informace o nabídkách jednotlivých bank.

Většinou stačí navštívit banku a sepsat dodatek ke smlouvě o vedení účtu, doplňující podpisový vzor o podpis spoludisponenta. S sebou si musíte vzít pouze občanský průkaz (u eBanky a GE Capital Bank budete potřebovat ještě jeden další doklad).

Některé banky dokonce ani osobní návštěvu spoludisponenta nevyžadují. V ČSOB vyřídíte celou záležitost jen s notářsky ověřeným podpisem. Do Union banky můžete přijít se spoludisponentem buď přímo na pobočku nebo stačí připsat k jeho podpisu ještě jeho rodné číslo a číslo občanky. Majitel účtu pak celou věc vyřídí i sám - stačí, když podpisem potvrdí, že ručí za osoby uvedené na podpisovém vzoru. Cestu na pobočku ušetříte také v eBance - té stačí zaslat poštou nebo faxem formulář s notářsky ověrenými podpisy osob, které budou disponovat s účtem. Potřebné formuláře jsou pro klienty k dipozici na internetové stránce banky.

Vybírat, převádět a platit ano, rušit účet ne

Provádění samotných operací spoludisponentem se nijak neliší od těch, které může zadávat majitel účtu. Nicméně zablokovat účet, zrušit termínovaný vklad nebo dokonce účet úplně může pouze majitel a nikoliv osoba s dispozičním právem. Snad nejkomplikovanější situaci mají spoludisponenti v Komerční bance. Na každý úkon, který provádí na přepážce, musí totiž mít plnou moc od majitele účtu. Rozhodnutí zpřístupnit někomu svoje konto může být doprovázeno také řadou pochybností o to, aby spoludisponent náhodou konto příliš nezruinoval.

Nekontrolovaným výběrům či převodům lze předejít nastavením dispozičních limitů (zřizují se současně se změnou podpisového vzoru). Tím vymezíte operace nebo pouze maximální výše transakcí, které může spoludisponent provádět. Uvedená omezení nelze bohužel zřídit u všech bank. Většinou lze určit pouze limit na platební kartě (ke každému účtu je možné si pořídit hned několik karet). Na každé kartě, která bude vydána k jednomu účtu, tak může být jiný limit, což je výhodné například v případě, že se rozhodnete "svěřit" jednu z karet svému dospívajícímu dítěti.

Jeden účet šetří peníze za poplatky

Tak jako každý finanční produkt, mají i společné účty svoje výhody i nevýhody. Podstatnou výhodou je například to, že při společném běžném účtu lze ušetřit na poplatcích za vedení účtu a transakce. Rovněž společně nastřádáné úspory mohou být díky své výši úročeny výhodněji, než by tomu bylo na dvou samostatných účtech. Nevýhoda společných účtů je v tom, že z výpisu je jasně vidět, kdo, kolik a za co utratil nebo vybral, což nemusí být vždycky úplně příjemné.

V praxi se můžeme nejčastěji setkat s variantou, kdy má každý z rodiny účet svůj a z něj hradí dohodnuté částky. Častá je také varianta založení třetího, společného účtu, který slouží pouze na financování chodu domácnosti. Vzhledem k tomu, za co všechno a kolik si banky při vedení účtu nechají zaplatit, je pak třetí účet poměrně drahý kompromis.

Jak se liší podmínky bank
Název banky Co je třeba udělat Potřebné doklady Zřízení dispozičního limitu Poplatky za roční vedení druhé a další karty
Bank Austria Creditanstalt (BABACA) dostavit se spoludisponentem na pobočku, změnit podpisový vzor občanský průkaz lze 600 (EC/MC, VISA Classic), 250 (Maestro)
Česká spořitelna (BACS) dostavit se spoludisponentem na pobočku, změnit podpisový vzor občanský průkaz nelze (pouze limit na kartě) 200 (VISA elektron), 300 (Maestro)
ČSOB (BACSOB) dostavit se se spoludisponentem na pobočku, změnit podpisový vzor občanský průkaz nebo notářsky ověřený podpis lze 2 roky zdarma (Maestro, VISA Elektron), 175 (EC/MC Standard, VISA Classic)
eBanka (BAEB) dostavit se se spoludisponentem na pobočku nebo vyplnit formulář banky a s ověřeným podpisem ho poštou nebo faxem zaslat do banky 2 doklady totožnosti lze 200 (Maestro), 900 (EC/MC)
GE Capital Bank (BAGECB) dostavit se se spoludisponentem na pobočku, změnit podpisový vzor 2 doklady totožnosti lze 240 (Maestro), 348 (EC/MC)
IPB (BAIPB) předložit formuláře podepsané spoludisponentem na pobočce,kde je majitel před pracovníkem banky podepíše občanský průkaz nelze 350 (Maestro), 600 (EC/MC), 640 (VISA Classic)
Komerční banka(BAKB) dostavit se se spoludisponentem na pobočku, změnit podpisový vzor občanský průkaz lze 200 (VISA), 300 (EC/MC)
Union banka (BAUB) dostavit se se spoludisponentem na pobočku, změnit podpisový vzor nebo majitel předloží formuláře podepsané spoludisponentem, které majitel před pracovníkem banky podepíše občanský průkaz lze 180 (Maestro), 612 (EC/MC)
Živnostenská banka (BAZB) dostavit se se spoludisponentem na pobočku, změnit podpisový vzor občanský průkaz nelze 150
Pramen: banky

autorka je redaktorkou týdeníku Profit

Myslíte, že je nabídka účtů pro partnery dostatečná? Uvítali byste její rozšíření? Co se vám na tuzemských běžných účtech nelíbí? Napište nám svůj názor.

Líbil se vám článek?

-35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 3. 2001 11:41, veverkam

Chybí mně možnost používat jednu platební kartu více osobami. S bankomaty problém není a stačilo by málo, aby nebyl problém ani u obchodníků. Na kartě by byly jméno obou manželů a karta by byla podepsána oběma. Při použití karty by stačil jeden z podpisů. Považuji za naprosto zbytečný luxux platit poplatek za dvě karty, pamatovat si dva PINy, karty ochraňovat, vyměňovat a podobně.

+46
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

25. 1. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

Průměrný český investor dosáhl loni ročního zhodnocení 5,86 %. Ukazuje to Index českého investora CII750, sestavovaný analytiky společností Fincentrum & Swiss Life Select a... celý článek

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

22. 1. 2021 | Ondřej Tůma | 1 komentář

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

Budou to za pár dní tři roky, co Elon Musk poslal do vesmíru červenou Teslu Roadster. Cena akcií jeho firmy míří za ní. Ke hvězdám. Může to vydržet, nebo přijde vyrovnání k nějaké rozumnější... celý článek

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu. 

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

S akciemi společnosti SAB Finance Radomíra Lapčíka se na pražské burze začne obchodovat 28. ledna. Obchodování bude zahájeno na ceně 10 560 Kč. Za tuto cenu jsou akcie nabízeny v rámci... celý článek

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

21. 1. 2021 | Dominik Stroukal | 87 komentářů

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.