Biotechnologie prý změní svět

Biotechnologie prý změní svět
Biotechnologie se stanou nejdynamičtějším odvětvím, ovlivní řadu oborů od zemědělství a chemického průmyslu přes vývoj léků až po počítačovou nanotechnologii a vytvoří platformu pro nové výrobky a trhy, vyplývá z nedávno uveřejněné zprávy společnosti Ernst & Young "Konvergence: Zpráva o odvětví biotechnologie."
Podle studie vstoupilo během první poloviny roku 2000 na burzu devatenáct amerických firem z tohoto odvětví, které tak jejím prostřednictvím získaly 2,2 miliardy dolarů. V průměru na jednu IPO (initial public offering, t.j. veřejná nabídka akcií firmy, jejíž akcie dříve nebyly obchodovány na burze) připadalo 114 milionů dolarů. Kromě toho ve stejném období získalo 27 amerických firem na základě dalšího úpisu akcií sedm miliard dolarů. Analýza ukazuje, že pokrok v genomice je přímo spjat se vzestupem hodnoty akcií z odvětví biotechnologie, s čímž je spjata stimulace investic a vstupu na burzu.

V polovině minulého roku dosáhla kapitalizace amerického trhu v oblasti biotechnologie 353 miliard dolarů a zaznamenala tak za dvanáct měsíců růst ve výši 156 procent.V kalendářním roce 2000 činil akciový kapitál odvětví třicet miliard dolarů, což je více než trojnásobek historického rekordu ve výši devíti miliard dolarů. Tato náhlá a rozsáhlá expanze amerického odvětví biotechnologie má vliv i na Evropu. Akcie odvětví biotechnologie zaznamenaly za poslední rok například ve Velké Británii mnohem větší růst než jiná odvětví. Ve Spojených státech navíc roste zájem o evropské firmy vzhledem k možnosti fúzí a akvizic.

Konvergence, tj. rozšiřování technologií a tržních strategií napříč odvětvími, přispívá k růstu v oblasti biotechnologie a dalších odvětvích ve větší míře, než tomu bylo dosud. Zpráva uvádí, že konvergence vyspělých technologií a zdravotnictví s širšími sektory vedla k přílivu nových technologií, zakládání nových firem a nových obchodních modelů, které mohou naprosto změnit celý sektor.

Odvětví biotechnologie se významným způsobem mění v informační vědu. Projekt lidského genomu, genomický a proteomický výzkum na univerzitách a v biotechnologických firmách přinesl velké množství dat, jež umožní bezprecedentní objevy léků a dosud nevídaný vývoj. K tomuto pokroku do značné míry přispěl rychlý vývoj v oblasti počítačové technologie. Firmy působící v odvětvích vyspělých technologií se nyní podílí na převratném vývoji biotechnologie, a to jako dodavatelé i prostřednictvím přímého vstupu na určité trhy.

Americké firmy působící v oblasti biotechnologie zahrnuly do června 2000 téměř třista produktů do klíčových testů souvisejících především s rakovinou, infekčními a neurologickými chorobami. Pokrok v genomice, proteomice a procesu objevování léků by měl v následujících deseti letech vést podle zprávy k převratným změnám.

Co si myslíte o biotechnologických akciích? Máte již ve svém portfoliu specializovaný biotechnologický fond? Myslíte že by o něj byl v České republice zájem? Nesplaskne nadšení z biotechnologií podobně jako loni z technologií? Napište svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 1. 2001 17:11

Dělím technologickou část portfolia na 2 části: TMT (2/3) a biotechnologie (1/3). Doufám, že to vyjde. Fráze raději psát nebudu.

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 1. 2001 21:08

pro uplnost dodavam i CB Fund Biotechnology, ktery prodava Commerz Asset Management (www.cam.cz)

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.