Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Je lepší originál nebo kopie?

Je lepší originál nebo kopie?
Na špici mezi akciovými fondy se od svého založení před více než dvěma lety drží Akro Svět - malý fond malé investiční společnosti. Od léta 1998, kdy do něj vstoupili první investoři, zhodnotil majetek celkově o více než třicet pět procent.

Úspěch indexového fondu Akro Svět (profil, názory) láká k následování: "Díval jsem se na informaci o IKS Světových indexů (profil, názory) a nevím, zda je vhodné zařadit profil našeho fondu hned po něm. Fond IKS je oprásknutý Akro Svět, který v ČR dva roky funguje a má za sebou historii nejlepšího českého akciového fondu. Samozřejmě, že nemá prodejní sílu IKS a jeho růst majetku je velmi pomalý. Raději bych vám navrhl Akro Eurotech (profil, názory), fond zaměřený úzce na evropské technologie, jenž je fondem, který nikdo jiný v ČR nemá," reagoval šéf investiční společnosti Akro (profil, názory) Vít Vařeka na žádost o informace nezbytné k přípravě profilu. Nakonec s portrétem Světa souhlasil a smířlivější slova našel též pro novou konkurenci: "Myslím, že v IKS to vzali za dobrý konec a budou úspěšní. Naší výhodou je vysoce kvalifikovaný prodejní personál, takže klienti si mají s kým popovídat na patřičné úrovni."

Distribuce je zatím slabá

Malý počet prodejních míst je zatím největší slabinou Akra. Kromě sítě padesáti externích prodejců lze podílové listy nakoupit jen v pražském sídle společnosti nebo smlouvu uzavřít korespondenčně. To je také důvodem, proč Akro Svět získal za dvacet šest měsíců jen tři sta podílníků přesto, že prahem minimální investice je pouhá tisícikoruna. V nejbližších měsících by prodejní síť měla podstatně posílit. Od listopadu bude mít Svět v nabídce dva tisíce obchodních zástupců jedné ze stavebních spořitelen, prodej se rozeběhne též na Internetu. "Jakmile vznikne v souladu se zákonem o elektronickém podpisu certifikační autorita, budeme po síti prodávat," plánuje Vít Vařeka. Díky posílené distribuci chtějí v Akru do Světa, spravujícího nyní necelých 38 milionů korun, získat do konce příštího roku minimálně dalších šedesát milionů.

Deset indexových akcií

Od konkurence se Svět odlišuje absolutní transparentností. V jeho portfoliu je deset přibližně stejně zastoupených (desetina fondu) indexových akcií, všechny denominované v amerických dolarech. Čtyři investují v souladu se statutem do amerických indexů (Dow Jones, S&P 500, S&P MidCap a Nasdaq 100), tři do asijských (MSCI Japonsko, MSCI Singapur, MSCI Hong Kong), dvě do evropských (MSCI Německo a MSCI Velká Británie) a jedna v Mexiku (MSCI Mexiko). Ve všech národních indexech MSCI jsou zastoupeny největší firmy obchodované na lokálních burzách. Ve většině případů to jsou akcie ze sektorů telekomunikací, elektrotechniky a automobilového průmyslu. Změny v zaměření investiční výbor Akra nepřipravuje, jedinou změnou za poslední měsíce je nahrazení Austrálie Mexikem. "Základní rozložení měnit nebudeme, možná změníme nástroje," říká Vít Vařeka, který je šéfem investičního výboru a bývá proto označován za portfoliomanažera fondu. On sám se označení brání: "Fond je naplňován zcela mechanicky, pro žádného portfoliomanažera tu práce není, vždy když se na účtu shromáždí pár milionů, dokupujeme všech deset akcií," vysvětluje. Aktuálně je v akciích zainvestováno přes devadesát procent fondem spravovaného majetku. Mezi uvažované změny nástrojů patří nákup připravovaných evropských depozitních certifikátů a globální světové akcie MSCI World.

Přestupy jsou za stokorunu

Na své si ve fondu Svět přijdou nejen pasivní investoři, ale též vizionáři toužící časovat trh. Akro umožňuje přestup mezi fondy Svět, Obligace (profil, názory) a Eurotech za pouhou stokorunu. Poklesy světový trhů lze teoreticky přečkat v obligačním fondu (který se složením portfolia i přes své jméno postupně přesouvá až do kategorie fondů peněžního trhu) a do akcií se vrátit až s jejich nastupujícím růstem. Prakticky této možnosti využívá jen pár klientů Akra, dle statistik totiž dosahují "časující" investoři v dlouhém horizontu horších výsledků, než jejich pasivně zaměření kolegové.

Trhy odpočívají, dolar posiluje

V letošním roce akciové trhy na celém světě klesají, v lepším případě stagnují, jakoby si vybíraly oddechový čas za prudké růsty v minulých dvou letech. Akro Svět přesto zřejmě vykáže za rok 2000 zhruba pětiprocentní růst majetku na podílový list. Proti kurzu akcií jde posilující dolar, mající na výkonnostech ve tří a šestiměsíčním horizontu rozhodující podíl. Tím, že jsou veškerá aktiva fondu denominována právě v dolarech, mají pohyby kurzu dolaru vůči koruně na hodnotu majetku velký vliv.

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
pět a více let vysoké vysoká

Fond Akro Svět je zajímavým tipem pro agresivní investory, důvěřující více americkému než evropskému hospodářskému růstu s alespoň pětiletým investičním horizontem. Mezi výhody patří tisícikorunový investiční práh, nízké vstupní, správcovské a přestupní poplatky a transparentnost portfolia. Nevýhodou je malý počet distribučních míst.

Co si o fondu Akro Svět myslíte vy? Je podle vás lepší aktivní nebo pasivní forma správy portfolia? Hlasujte a přidejte i svůj názor či zkušenost. Hlasovací formulář najdete na pravé straně profilu fondu po kliknutí na (profil, názory).

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 9. 2000 17:01

Investicni spolecnost s objemem majetku pod 4 - 6 miliard Kc ve sprave nemuze kvuli nakladum dlouhodobe prezit. Za par let zde zbude cca 6 investicnich spolecnosti podlehajicich ceske regulaci (sis, iks, pioneer, zb-ttrust, pias s obinvestem, citicorp), ostatni postupne odumrou nebo nucene zfuzuji.

Jejich pripadna atraktivita pro kupce nebude vubec spocivat v kvalite spravy, ale v distribucni sile.

Vedle toho se zde budou prodavat zahranicni fondy nebo jejich klony prostrednictvim prodejnich, jejichz atraktivita a tim i trzni podil postupne poroste.

Reagovat

 

+21
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 9. 2000 18:11, SkrivanekT

Třeba proto že nemáš více než pár tisíc korun. Za to cizí fond nepořídíš.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 21. 09. 2000 17:34)

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

3. 10. 2000 | 21:35

1 mld. majetku ve správě stačí pro pohodové žití investiční společnosti. Za 2 % ze spravovaného majetku ročně, tj. 20 mil., v pohodě žije 10 lidí. více

27. 9. 2000 | 18:07

Taktéž souhlasím a přidávám 3 základní body, které hovoří ve prospěch zahraničních fondů před tuzemskými: 1.Daňe - zahraniční investiční společnost registrovaná např. v Lucembursku je na tom několikanásobně lépe při dělení...více

26. 9. 2000 | 23:34 | Tomas_Prouza

To samozřejmě ano, ale problém obvykle není v rychlosti, nýbrž v jazyce informace. Pokud bude většina informací pouze v angličtině nebo němčině a čeští investoři dostanou pouze jednostránkový výcuc, bude to pro řadu z nich...více

26. 9. 2000 | 18:57

Není problém poslat mail a oni mi zpět pošlou požadované informace o vybraném fondu. Někdy to trvá jen několik hodin, někdy dva až tři dny, ale vždy jsem zatím požadované informace dostal Honza více

25. 9. 2000 | 12:04 | Tomas_Prouza

I když je to fond zajímavý, investička, která nespravuje ani jedno procento majetku na trhu rozhodně nemůže dlouho přežít. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK