Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zemřela teta Květa

Zemřela teta Květa
Úmrtí našich blízkých nám často kromě zármutku přináší ještě jeden problém – dědictví. Jak se v praxi dělí pozůstalost v případě neexistence závěti, vám přiblíží případ tety Květy.
Bohatá restituentka teta Květa minulý týden zemřela a vzhledem k velikosti jejího majetku si příbuzní až do pátého kolena brousí zuby na případné dědictví. Strýc (tetin manžel) je již několik let po smrti a o tetu se v době její dlouhé nemoci starala neteř. Tetina dcera žije již mnoho let ve Spojených státech a o svou matku neprojevovala žádný zájem. Ta se jí za to také patřičně odvděčila - vydědila ji. Kromě listiny o vydědění, kterým připravila svou dceru o nárok na dědictví však již nestihla napsat žádný jiný dokument určující co s majetkem v případě její smrti.

Bez ohledu na to, kolik dokumentů po sobě zanechala se proces dědického řízení se rozběhl sám prostřednictvím státních institucí. Matrika, která se dozvěděla o úmrtí naší tety oznámila tuto skutečnost soudu. Ten jmenoval notáře do funkce soudního komisaře. Notář začal pátrat po poslední vůli, sezval si všechny potenciální dědice a seznámil je s obsahem listin týkajích se tetina majetku. V našem případě byla nalezena pouze listina o vydědění dcery. Protože závěť neexistuje, nastalo dědění ze zákona, které probíhá v pěti stupních.

V prvním stupni dědí manžel zemřelé a její potomci. Protože strýc (manžel tety Květy) již nežije a dceru teta vydědila, přechází dědictví do druhé skupiny dědiců.

Na druhé úrovni se o pozůstalost dělí manžel (nežije), potomci (dcera je vyděděná) a rodiče zemřelé (jsou po smrti). Protože ani na tomto stupni nenašlo dědictví svého majitele pokračujeme dále.

Třetí skupinou dědiců jsou sourozenci zůstavitelky (také již nežijí) a jejich děti (synovec, neteř). Teta měla dvě neteře a jednoho synovce, kteří se v našem případě stanou novými majiteli dědictví.

Pokud by majetek nezískaly děti sourozenců tety Květy dědili by její prarodiče, případně děti prarodičů.

Jestliže by se ani tady nenašel nový majitel, získal by bohatství naší tety stát.

Kromě šťastných dědiců si ale na každé dědictví brousí zuby také stát. Protože synovec a neteře nepatří k přímým potomkům tety, budou v tzv. druhé skupině dědiců pro výpočet dědické daně a z tetina majetku v hodnotě 7,2 milionu korun (nemovitosti za šest milionů, 300 tisíc v hotovosti, nábytek, obrazy a další předměty osobní potřeby za 900 tisíc) musí zaplatit daň. Každý z dědiců dostane třetinu budov a pozemků (za dva miliony), 100 tisíc korun v hotovosti a předměty osobní potřeby za 300 tisíc. Od daně je v druhé skupině osvobozeno 60 tisíc korun finančních vkladů a cenných papírů a dalších 60 tisíc z předmětů osobní potřeby (nábytek, obrazy, elektronika apod.), všechno ostatní se zdaňuje.

Odkaz tety Květy Pro každého dědice Osvobozeno Podléhá zdanění
Nemovitosti 2 000 000 0 2 000 000
Věci osobní potřeby 300 000 60 000 240 000
Peníze 100 000 60 000 40 000
Základ dědické daně     2 280 000

Daň se vypočte jako procenta ze základu daně a procentí sazba se stanoví podle velikosti dědictví. V našem případě každý z dědiců zaplatí na dani 38 100 korun.

Chcete vědět, jak napsat závěť, jak vydědit své děti nebo jak velkou dědickou daň zaplatíte? Podívejte se na novou stránku v sekci Život – Daně.

Co si myslíte o tomto článku? Jaké jsou vaše zkušenosti s dědictvím? Připojte svůj názor!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-21
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 9. 2000 12:35, Tomas_Prouza

No a divíte se tomu? Dokud bude existovat jenom omezený počet notářů, kteří mají rozdělený trh a nikdo je nebude moci zastoupit, tak to zůstane beze změny. Proč by třeba i to hloupé ověřování nemohli dělat normální advokáti?

Reagovat

 

+29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 21. 09. 2000 09:12)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

8. 11. 2000 | 13:27

Malé doplnění. Je třeba zjistit, zda vyděděná dcera neměla děti, protože potom by dědily ony. Lubik více

25. 9. 2000 | 11:24

Nesmysl. Za 100 000,- po babičce je přece nulová daň. více

23. 9. 2000 | 10:14 | janahu

Velmi hezký způsob podání problematiky. Prosím pokračujte v tomto přístupu, je mnohem srozumitelnější než řada jiných článků v novinách. Držím palce! více

22. 9. 2000 | 22:20 | Tomas_Prouza

Ty daně jsou nesmyslně vysoké. Pokud má někdo větší majetek, tak to stejně udělá tak, aby daně neplatil, a doplatí na to jenom ti, kterým babička odkázala 100 000 ze slamníku. více

21. 9. 2000 | 12:35 | Tomas_Prouza

No a divíte se tomu? Dokud bude existovat jenom omezený počet notářů, kteří mají rozdělený trh a nikdo je nebude moci zastoupit, tak to zůstane beze změny. Proč by třeba i to hloupé ověřování nemohli dělat normální advokáti?...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK