Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna
19. 4. 2023 | Petr Kučera

Místo třinácti termínů v měsíci se mají důchody vyplácet jen ve čtyřech nebo pěti. A všem lidem na stejné období, schválila vláda.
Když vám dlouhodobě špatný zdravotní stav znemožňuje vykonávat původní profesi nebo dokonce pracovat úplně, pomůže invalidní důchod. Pro přiznání invalidního důchodu je nicméně potřeba splňovat několik podmínek – být uznaný invalidním, mít na kontě dostatek odpracovaných roků a být mladší pětašedesáti let (případně nedosahovat penzijního věku, je-li vyšší než 65 let).
Výjimka platí pro toho, kdo se stane invalidním následkem nemoci z povolání či pracovního úrazu. Nárok na invalidní důchod mu totiž vznikne i bez potřebných dob pojištění.
Zda a jaký stupeň invalidity vám sociálka, respektive posudkový lékař přizná, závisí na poklesu vaší pracovní schopnosti. Pokud vás mají uznat invalidním alespoň v prvním stupni, musí vaše schopnost pracovat klesnout nejméně o pětatřicet procent. Konkrétní hranice pak vypadají následovně:
Pokud vám nemoc nebo úraz vedle vykonávání původního zaměstnání brání i ve zvládání každodenních úkonů, můžete mít nárok na příspěvek na péči. Přečtěte si, co je potřeba splnit a kolik příspěvek dělá.
Další podmínkou pro přiznání invalidního důchodu je, podobně jako u ostatních penzí, získání potřebné doby účasti na důchodovém pojištění. Důchodové pojištění odvádí za zaměstnance v rámci sociálního pojištění zaměstnavatel, osoby samostatně výdělečně činné si ho platí sami. Přiznání invalidního důchodu, proto závisí na počtu let strávených v pracovním procesu. Započítat se ale můžou i takzvaní náhradní doby pojištění. Období, kdy jste sice neměli zaměstnání, a sociální pojištění tudíž neodváděli, přesto se na ně nahlíží jako na odpracované. Jde například o péči o dítě do čtyř let věku nebo evidenci na úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání po dobu, po kterou vám náležela podpora v nezaměstnanosti.
Potřebné doby pojištění se pak liší v závislosti na věku. Konkrétně:
Pokud spadáte do poslední skupiny – je vám víc než 28 let – bude sociálka posuzovat, zda jste potřebnou dobu pojištění získali během posledních deset let před vznikem invalidity. Komu je víc než 38 let, splní podmínku i v případě, že potřebnou dobu pojištění získal v období posledních dvaceti let před vznikem invalidity. Stačit už ale nebude pět let účasti na důchodovém pojištění, nýbrž deset.
Požadovanou dobu pojištění je možné splnit také v kterémkoliv období deseti roků dokončeném po vzniku invalidity. Člověk mladší čtyřiadvaceti let přitom musí být pojištěný aspoň dva roky.
Příjem nahrazený zaměstnavatelem – fajn, invalidní důchod – je hezké, že máme nějaké jistoty. Ale co si budeme povídat, člověk by měl hrát na jistotu, zvlášť pokud na něm závisí někdo další. Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.
Při výpočtu výše důchodu se vedle počtu odpracovaných let zohledňuje i takzvaná dopočtená doba – období od vzniku invalidity do doby dosažení důchodového věku. Při stanovení dopočtené doby se ovšem nevychází z vašeho důchodového věku – počítá se s penzijním věkem platným pro bezdětné ženy stejného data narození. Dopočtená doba má nicméně vliv pouze na výpočet důchodu, při posuzování získání potřebné doby pojištění se s ní nepočítá.
Invalidní důchod se, stejně jako starobní penze, skládá ze základní a procentní výměry. Zatímco základní výměra je pro všechny stejná – letos dosahuje částky 2550 korun měsíčně – procentní výměra závisí kromě počtu odpracovaných let a průměru hrubých výdělků za rozhodné období také na přiznaném stupni invalidity. Konkrétně:
Výpočet invalidního důchodu je poměrně složitý, proto ho radši nechte na naší kalkulačce. Stačí zadat současný hrubý příjem.
Další kalkulačky
K invalidnímu důchodu si můžete přilepšit bez ohledu na stupeň invalidity, nijak omezená není ani výše výdělku. Rozsah pracovní aktivity by měl ale odpovídat snížené pracovní schopnosti – v praxi byste tedy měli pracovat na zkrácené úvazky. Přivydělávat si k invalidnímu důchodu je navíc žádoucí především pro člověka invalidního v I. či II. stupni. Doba, po kterou invalidní důchod berete, se vám totiž nezapočítává do doby pojištění potřebné pro nárok na starobní důchod.
S hledáním zaměstnání může pomoct úřad práce. Zařazení v evidenci uchazečů o zaměstnání se navíc započítává (v zákonem omezeném rozsahu) jako náhradní doba pojištění. Pokud pracovat nechcete, raději si dobře spočítejte, jestli vám nebude potřebná doba pojištění chybět. Později byste totiž taky nemuseli mít nárok na starobní penzi. Důchodové pojištění si nicméně můžete platit sami.
Jakmile dosáhnete pětašedesáti let (nebo důchodového věku, je-li vyšší), nárok na invalidní důchod zanikne. Pokud ale splníte vše potřebné, můžete začít čerpat starobní důchod. Platí přitom, že pokud vám bude starobní penze vycházet nižší, navýší se na úroveň dosavadního invalidního důchodu.
Žádost o invalidní důchod s vámi sepíší na okresní správě sociálního zabezpečení. Nezapomeňte si s sebou přinést následující:
Zdroj: ČSSZ
Rychlé řešení škod na majetku
Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
26. 7. 2017 6:05, Trnečková
Mám invalidní důchod 1.stupně. Pracuji a sociální pojištění mi je tedy z platu strháváno. Je tato doba započítána do doby potřebné pro nárok na starobní důchod? A starobní důchod se bude vypočítávat z vyměřovacího základů podle výdělků nebo výdělků + důchodu? Děkuji za odpověď
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
3. 1. 2018 12:58, vera bradova
kolik jsi mohu privydelat k invalidnym duchodu mam praci na hlavni a druhou brigadu na dohodu o provedeni prace aby se me nekratil duchod
V diskuzi je celkem (30 komentářů) příspěvků.