Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Invalidní důchod 2017: Přehled pravidel a kalkulačka

Invalidní důchod slouží k zabezpečení příjmu, pokud člověk není kvůli nemoci či úrazu schopný pracovat jako dřív. S jak vysokým invalidním důchodem byste mohli v takovém případě počítat, propočte naše kalkulačka aktualizovaná pro rok 2017.

Když vám dlouhodobě špatný zdravotní stav znemožňuje vykonávat původní profesi nebo dokonce pracovat úplně, pomůže invalidní důchod. Pro přiznání invalidního důchodu je nicméně potřeba splňovat několik podmínek – být uznaný invalidním, mít na kontě dostatek odpracovaných roků a být mladší pětašedesáti let (případně nedosahovat penzijního věku, je-li vyšší než 65 let).

Výjimka platí pro toho, kdo se stane invalidním následkem nemoci z povolání či pracovního úrazu. Nárok na invalidní důchod mu totiž vznikne i bez potřebných dob pojištění.

Tři stupně invalidity

Zda a jaký stupeň invalidity vám sociálka, respektive posudkový lékař přizná, závisí na poklesu vaší pracovní schopnosti. Pokud vás mají uznat invalidním alespoň v prvním stupni, musí vaše schopnost pracovat klesnout nejméně o pětatřicet procent. Konkrétní hranice pak vypadají následovně:

 • při poklesu práceschopnosti o 35 až 49 % jde o invaliditu I. stupně
 • při poklesu práceschopnosti o 50 až 69 % jde o invaliditu I. stupně
 • při poklesu práceschopnosti o 70 % a víc jde o invaliditu III. stupně

Propojeno!

Pokud vám nemoc nebo úraz vedle vykonávání původního zaměstnání brání i ve zvládání každodenních úkonů, můžete mít nárok na příspěvek na péči. Přečtěte si, co je potřeba splnit a kolik příspěvek dělá.

Příspěvek na péči 2017: Jak podat žádost a na co se připravit

Potřebná doba pojištění

Další podmínkou pro přiznání invalidního důchodu je, podobně jako u ostatních penzí, získání potřebné doby účasti na důchodovém pojištění. Důchodové pojištění odvádí za zaměstnance v rámci sociálního pojištění zaměstnavatel, osoby samostatně výdělečně činné si ho platí sami. Přiznání invalidního důchodu, proto závisí na počtu let strávených v pracovním procesu. Započítat se ale můžou i takzvaní náhradní doby pojištění. Období, kdy jste sice neměli zaměstnání, a sociální pojištění tudíž neodváděli, přesto se na ně nahlíží jako na odpracované. Jde například o péči o dítě do čtyř let věku nebo evidenci na úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání po dobu, po kterou vám náležela podpora v nezaměstnanosti.

Potřebné doby pojištění se pak liší v závislosti na věku. Konkrétně:

 • člověku nad 20 let stačí méně než 1 rok
 • člověk nad 20 do 22 let potřebuje 1 rok
 • člověk nad 22 do 24 let potřebuje 2 roky
 • člověk nad 24 let do 26 let potřebuje 3 roky
 • člověk nad 26 let do 28 let potřebuje 4 roky
 • člověk nad 28 let potřebuje 5 let

Pokud spadáte do poslední skupiny – je vám víc než 28 let – bude sociálka posuzovat, zda jste potřebnou dobu pojištění získali během posledních deset let před vznikem invalidity. Komu je víc než 38 let, splní podmínku i v případě, že potřebnou dobu pojištění získal v období posledních dvaceti let před vznikem invalidity. Stačit už ale nebude pět let účasti na důchodovém pojištění, nýbrž deset.

Požadovanou dobu pojištění je možné splnit také v kterémkoliv období deseti roků dokončeném po vzniku invalidity. Člověk mladší čtyřiadvaceti let přitom musí být pojištěný aspoň dva roky.

Hrajte na jistotu

Příjem nahrazený zaměstnavatelem – fajn, invalidní důchod – je hezké, že máme nějaké jistoty. Ale co si budeme povídat, člověk by měl hrát na jistotu, zvlášť pokud na něm závisí někdo další. Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Invalidní důchod: Kolik bude dělat v roce 2017

Při výpočtu výše důchodu se vedle počtu odpracovaných let zohledňuje i takzvaná dopočtená doba – období od vzniku invalidity do doby dosažení důchodového věku. Při stanovení dopočtené doby se ovšem nevychází z vašeho důchodového věku – počítá se s penzijním věkem platným pro bezdětné ženy stejného data narození. Dopočtená doba má nicméně vliv pouze na výpočet důchodu, při posuzování získání potřebné doby pojištění se s ní nepočítá.

Invalidní důchod se, stejně jako starobní penze, skládá ze základní a procentní výměry. Zatímco základní výměra je pro všechny stejná – letos dosahuje částky 2550 korun měsíčně – procentní výměra závisí kromě počtu odpracovaných let a průměru hrubých výdělků za rozhodné období také na přiznaném stupni invalidity. Konkrétně:

 • 0,5 % výpočtového základu pro invaliditu I. stupně
 • 0,75 % výpočtového základu pro invaliditu II. stupně
 • 1,5 % výpočtového základu pro invaliditu III. stupně

Výpočet invalidního důchodu je poměrně složitý, proto ho radši nechte na naší kalkulačce. Stačí zadat současný hrubý příjem.

Spočítejte si výši invalidního důchodu 2017

let

Další kalkulačky

Přivýdělek k invalidnímu důchodu

K invalidnímu důchodu si můžete přilepšit bez ohledu na stupeň invalidity, nijak omezená není ani výše výdělku. Rozsah pracovní aktivity by měl ale odpovídat snížené pracovní schopnosti – v praxi byste tedy měli pracovat na zkrácené úvazky. Přivydělávat si k invalidnímu důchodu je navíc žádoucí především pro člověka invalidního v I. či II. stupni. Doba, po kterou invalidní důchod berete, se vám totiž nezapočítává do doby pojištění potřebné pro nárok na starobní důchod.

S hledáním zaměstnání může pomoct úřad práce. Zařazení v evidenci uchazečů o zaměstnání se navíc započítává (v zákonem omezeném rozsahu) jako náhradní doba pojištění. Pokud pracovat nechcete, raději si dobře spočítejte, jestli vám nebude potřebná doba pojištění chybět. Později byste totiž taky nemuseli mít nárok na starobní penzi. Důchodové pojištění si nicméně můžete platit sami.

Jakmile dosáhnete pětašedesáti let (nebo důchodového věku, je-li vyšší), nárok na invalidní důchod zanikne. Pokud ale splníte vše potřebné, můžete začít čerpat starobní důchod. Platí přitom, že pokud vám bude starobní penze vycházet nižší, navýší se na úroveň dosavadního invalidního důchodu.

Kde žádat

Žádost o invalidní důchod s vámi sepíší na okresní správě sociálního zabezpečení. Nezapomeňte si s sebou přinést následující:

 • občanský průkaz,
 • doklady o studiu,
 • doklady prokazující doby zaměstnání, popřípadě doby vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání; nejsou-li k dispozici žádné doklady, uvedou se údaje o dobách zaměstnání,
 • doklady o výkonu vojenské služby (civilní služby),
 • rodné listy dětí (pokud požadujete zápočet péče o děti).

Zdroj: ČSSZ

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+52
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 7. 2017 6:05, Trnečková

Mám invalidní důchod 1.stupně. Pracuji a sociální pojištění mi je tedy z platu strháváno. Je tato doba započítána do doby potřebné pro nárok na starobní důchod? A starobní důchod se bude vypočítávat z vyměřovacího základů podle výdělků nebo výdělků + důchodu? Děkuji za odpověď

Reagovat

 

+33
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 1. 2018 12:58, vera bradova

kolik jsi mohu privydelat k invalidnym duchodu mam praci na hlavni a druhou brigadu na dohodu o provedeni prace aby se me nekratil duchod

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (26 komentářů)

21. 9. 2018 | 23:08 | Kateřina

Když chci přejít z invalidity 1.stupně na vyšší invaliditu 2.stupně. Hodnotí se finanční výše neboli přepočet na vyšší stupeň podle výše odpracovaného výdělku od doby přiznání 1.stupně? Má na to vliv výše výdělku v tomto...více

14. 7. 2018 | 15:49 | Maria fentvesiova

Mam strasnej tres v rukou problemy s krcni chrbtici.nekdy je to az tak zly ze se nedokazu sama napit kvuli tresu muze to byt duvod na invaliditu?? více

25. 5. 2018 | 1:11 | ruzitec@seznam.cz

Jsem rocnik1963.pracuji od 19 let.od roku. 2000 mám ID2 stupeň.pracuji na zkrácený úvazek.plat mám vyšší než ID.Zapocitava se ID do výpočtu starobního důchodu?Mzdu mám 10 000.z této částky budu mít malý star.duchod.dekuji...více

13. 4. 2018 | 22:33 | Zdeněk Poláček

Mám invalidní důchod 1.stupně.Můžu si přivydělat neomezeně nebo je nějaká hranice?Dělám ve firmě,kde mě počítají výplatu do 10 000 kč hrubého.Slyšel jsem,že důchodci v druhé firmě si můžou vydělat i víc.Je to pravda?Potřebují...více

1. 2. 2018 | 12:30 | H.m

Moje kolegyně pobírá invalidní důchod, je po operaci páteře, ale vykonává stejnou práci jako před operací, tak proč se ji invalidní důchod vyplácí. ????? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK