Inflace překvapivě vystřelila nad tři procenta

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 5. 2021 | 15 komentářů
Inflace překvapivě vystřelila nad tři procenta

Zdroj: Shutterstock

Dražší benzin, potraviny, alkohol a tabákové výrobky zvedly inflaci poprvé od loňského září nad hranici tří procent. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 3,1 %, naposledy v březnu meziroční inflace dělala 2,3 %. Nová data zveřejnil Český statistický úřad.

„Dubnová inflace zrychlila nad očekávání trhu i ČNB. Zrychlení cen bylo oproti březnu do velké míry taženo růstem cen pohonných hmot z titulu vyšších cen ropy a nižší srovnávací základny z minulého roku. Kromě toho však nad očekávání zrychlily také ceny potravin a alkoholických nápojů,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank. Trh se shodoval na dubnové meziroční inflaci ve výši 2,7 %, ČNB prognózovala 2,9 %.

Ceny pohonných hmot a olejů v dubnu meziročně vzrostly o 16,3 %, ještě v březnu to bylo jen o 1,1 %. Střetly se totiž dva faktory, loni v dubnu po vypuknutí pandemie výrazně zlevňovala ropa a s ní i pohonné hmoty, které se před rokem meziročně propadly o desetinu. Letos v dubnu naopak cena ropy výrazně (zhruba o 8 %) rostla.

Meziročně v dubnu výrazně zdražilo také třeba pivo (+8,5 %) a tabákové výrobky (+19,5 %). Vzrostly třeba i ceny automobilů (+8,4 %). V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 1,5 %, vodného o 1,9 %, stočného o 2,3 %. Ceny elektřiny naopak klesly o 3,4 % a zemního plynu o 4,7 %. Klesly například i ceny vepřového masa (-7,2 %) a zeleniny (-3,4 %), z čehož ceny brambor klesly o více jak čtvrtinu (-26,6 %).

„Inflace by měla zůstat zvýšená i v květnu, poté by měla začít opět zpomalovat. Za celý letošní rok se bude velmi pravděpodobně pohybovat nad 2,5 %, podstatný bude vývoj cen po otevření ekonomiky,“ říká Seidler.

Podle Petra Dufka, analytika ČSOB, se další vývoj těžko odhaduje „Inflace se vrátila nad horní hranici tolerančního pásma ČNB a je dokonce i nad prognózou centrální banky. Je přitom pravděpodobné, že se v blízkosti trojky bude držet i nadále. Velkou neznámou je další vývoj cen ve službách, které po měsících začínají opět postupně fungovat. Jak se projeví znovuotevření v cenách restaurací, hotelů a dalších služeb snad ani nemá smysl v tuto chvíli spekulovat,“ říká.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„V každém případě vyšší aktuální inflace spolu s oživením ekonomiky, ke kterému nyní dochází, uvolní centrální bance ruce a umožní ji začít zvyšovat úrokové sazby. Nejspíše ne tak rychle, jak naznačuje její prognóza, nicméně dvojí navýšení repo sazby ještě v letošním roce vypadá jako velmi pravděpodobné,“ dodává Dufek.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu proti březnu o 0,5 %. Tento vývoj byl podle statistiků ovlivněn zejména růstem cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.

Například zelenina zdražila v dubnu proti březnu o více jak desetinu (+10,9 %). „Přispět k tomu mohla skutečnost, že letošní duben byl znatelně chladnější než obvykle. Mělo by jít pouze o přechodnou záležitost a s vyššími teplotami v květnu, mohou ceny opět klesnout,“ říká David Marek, ekonom společnosti Deloitte. Cena vepřového masa meziměsíčně rostla o 4,4 %. Ceny ovoce naopak klesly o 4,9 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu 2,8 %.

V eurozóně meziroční inflace v dubnu rostla podle předběžných údajů o 1,6 %, v Německu o 2,1 % a na Slovensku o 1,7 %. S nějvyšší inflací se nyní v EU potýká sousední Polsko, kde poslední známá data za březen hlásila růst ceno o 4,4 %. Naopak Řecko jako jediné hlásilo v březnu pokles (-2 %).

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 5. 2021 22:57, Tomáš Marný

Překvapení to může být akorát tak pro mastnou Alenu a její ansámbl... A to se ještě nemluví o tom, že spotřební koš je naprosto idiotsky sestaven, kdyby tam bylo jen to, co potřebuje normální člověk, byla by inflace ve skutečnosti ještě nejméně 2x vyšší.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 5. 2021 12:29, deprese

Všechno pěkně padá, včetně akcií a kryptoměn. :D

Zobrazit celé vlákno

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

20. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 43 komentářů

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

Chodíte z práce na oběd do hospody? Míváte pracovní schůzky v restauracích? Rádi si zajdete na večeři? Museli jste si všimnout, že účty nejsou, co bývaly. Zdražuje se. Vzali jsme data... celý článek

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 24 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Je to rozbitý! Proč teď nefunguje řízení inflace

13. 6. 2022 | Jiří Hlavenka | 22 komentářů

Je to rozbitý! Proč teď nefunguje řízení inflace

„Tlustý zhubne, hubený zhebne,“ praví ošklivé přísloví pro případy velkých krizí. Nechte tlusté trochu zhubnout, ale zachraňte ty, které by to mohlo úplně položit, radí Jiří Hlavenka. celý článek

Inflace stoupla už na 16 %. Vrchol se blíží, věří ekonomové

10. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 30 komentářů

Inflace stoupla už na 16 %. Vrchol se blíží, věří ekonomové

Spotřebitelské ceny stouply v květnu o 16 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku, což je o 1,8 procentního bodu víc než v dubnu. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Nečekaná hrozba. Vaši půjčku může zdražit inflační doložka

10. 6. 2022 | Olga Skalková | 6 komentářů

Nečekaná hrozba. Vaši půjčku může zdražit inflační doložka

Zatímco u hypoték se úroková sazba mění vždycky na konci fixačního období, u spotřebitelských úvěrů bývá stejná po celou dobu splácení. Pokud jste ovšem nepodepsali smlouvu, která počítá... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.