Inflace překvapivě vystřelila nad tři procenta

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 5. 2021 10:39 | 12 komentářů
Inflace překvapivě vystřelila nad tři procenta

Zdroj: Shutterstock

Dražší benzin, potraviny, alkohol a tabákové výrobky zvedly inflaci poprvé od loňského září nad hranici tří procent. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 3,1 %, naposledy v březnu meziroční inflace dělala 2,3 %. Nová data zveřejnil Český statistický úřad.

„Dubnová inflace zrychlila nad očekávání trhu i ČNB. Zrychlení cen bylo oproti březnu do velké míry taženo růstem cen pohonných hmot z titulu vyšších cen ropy a nižší srovnávací základny z minulého roku. Kromě toho však nad očekávání zrychlily také ceny potravin a alkoholických nápojů,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank. Trh se shodoval na dubnové meziroční inflaci ve výši 2,7 %, ČNB prognózovala 2,9 %.

Ceny pohonných hmot a olejů v dubnu meziročně vzrostly o 16,3 %, ještě v březnu to bylo jen o 1,1 %. Střetly se totiž dva faktory, loni v dubnu po vypuknutí pandemie výrazně zlevňovala ropa a s ní i pohonné hmoty, které se před rokem meziročně propadly o desetinu. Letos v dubnu naopak cena ropy výrazně (zhruba o 8 %) rostla.

Meziročně v dubnu výrazně zdražilo také třeba pivo (+8,5 %) a tabákové výrobky (+19,5 %). Vzrostly třeba i ceny automobilů (+8,4 %). V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 1,5 %, vodného o 1,9 %, stočného o 2,3 %. Ceny elektřiny naopak klesly o 3,4 % a zemního plynu o 4,7 %. Klesly například i ceny vepřového masa (-7,2 %) a zeleniny (-3,4 %), z čehož ceny brambor klesly o více jak čtvrtinu (-26,6 %).

„Inflace by měla zůstat zvýšená i v květnu, poté by měla začít opět zpomalovat. Za celý letošní rok se bude velmi pravděpodobně pohybovat nad 2,5 %, podstatný bude vývoj cen po otevření ekonomiky,“ říká Seidler.

Podle Petra Dufka, analytika ČSOB, se další vývoj těžko odhaduje „Inflace se vrátila nad horní hranici tolerančního pásma ČNB a je dokonce i nad prognózou centrální banky. Je přitom pravděpodobné, že se v blízkosti trojky bude držet i nadále. Velkou neznámou je další vývoj cen ve službách, které po měsících začínají opět postupně fungovat. Jak se projeví znovuotevření v cenách restaurací, hotelů a dalších služeb snad ani nemá smysl v tuto chvíli spekulovat,“ říká.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„V každém případě vyšší aktuální inflace spolu s oživením ekonomiky, ke kterému nyní dochází, uvolní centrální bance ruce a umožní ji začít zvyšovat úrokové sazby. Nejspíše ne tak rychle, jak naznačuje její prognóza, nicméně dvojí navýšení repo sazby ještě v letošním roce vypadá jako velmi pravděpodobné,“ dodává Dufek.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu proti březnu o 0,5 %. Tento vývoj byl podle statistiků ovlivněn zejména růstem cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.

Například zelenina zdražila v dubnu proti březnu o více jak desetinu (+10,9 %). „Přispět k tomu mohla skutečnost, že letošní duben byl znatelně chladnější než obvykle. Mělo by jít pouze o přechodnou záležitost a s vyššími teplotami v květnu, mohou ceny opět klesnout,“ říká David Marek, ekonom společnosti Deloitte. Cena vepřového masa meziměsíčně rostla o 4,4 %. Ceny ovoce naopak klesly o 4,9 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu 2,8 %.

V eurozóně meziroční inflace v dubnu rostla podle předběžných údajů o 1,6 %, v Německu o 2,1 % a na Slovensku o 1,7 %. S nějvyšší inflací se nyní v EU potýká sousední Polsko, kde poslední známá data za březen hlásila růst ceno o 4,4 %. Naopak Řecko jako jediné hlásilo v březnu pokles (-2 %).

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 5. 2021 22:57, Tomáš Marný

Překvapení to může být akorát tak pro mastnou Alenu a její ansámbl... A to se ještě nemluví o tom, že spotřební koš je naprosto idiotsky sestaven, kdyby tam bylo jen to, co potřebuje normální člověk, byla by inflace ve skutečnosti ještě nejméně 2x vyšší.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 5. 2021 12:29, deprese

Všechno pěkně padá, včetně akcií a kryptoměn. :D

Zobrazit celé vlákno

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Inflace je těsně pod 3 %. Benzin stojí o čtvrtinu víc

10. 6. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Inflace je těsně pod 3 %. Benzin stojí o čtvrtinu víc

Spotřebitelské ceny v květnu stouply o 2,9 % oproti stejnému měsíci předchozího roku. V porovnání s letošním dubnem jsou vyšší o 0,2 %. Čerstvá čísla o inflaci zveřejnil Český statistický... celý článek

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

26. 5. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

Alespoň částečnou možnost online objednávky spouští ministerstvo financí po dvou a letech od úvodní emise Dluhopisů Republiky – a víc než rok od začátku koronavirových omezení.

Peníze ztrácejí hodnotu. Nenažraná inflace očima expertů

14. 5. 2021 | Ondřej Tůma

Peníze ztrácejí hodnotu. Nenažraná inflace očima expertů

Jsou na místě obavy z rostoucí inflace? Bude pokračovat meziroční nárůst spotřebitelských cen? Co dělat, aby se inflace časem neutrhla ze řetězu?

Bydlení zdražuje nejvíc za posledních deset let

6. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Bydlení zdražuje nejvíc za posledních deset let

Ceny nemovitostí na začátku letošního roku rostly nejrychleji za posledních přinejmenším deset let. Průměrná tržní cena bytů v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o víc jak 13 procent.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.