Inflace je nejvyšší od roku 2012. Ceny porostou víc, než se čekalo

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 11. 2019 | 5 komentářů

Spotřebitelské ceny byly v říjnu o 2,7 procenta vyšší než ve stejném měsíci předchozího roku. Meziroční inflace tak zůstala na stejné úrovni jako v září. Ukazují to čerstvá čísla Českého statistického úřadu. Při porovnání letošního října a září stouply ceny o 0,5 %.

Největší vliv na meziroční růst cen měla opět oblast bydlení: Elektřina zdražila o 9,9 %, teplo a teplá voda o 5 %, nájemné z bytu o 3,8 %, zemní plyn o 3,6 %, vodné a stočné shodně o 2,6 %.

Druhý největší vliv mají potraviny a nealkoholické nápoje. Cena brambor je o 24,7 % vyšší než před rokem, uzenin o 8,4 %, jogurtů o 7,9 %, vepřové maso o 5,7 % a ovoce o 5,3 %. 

Stravovací služby meziročně zdražily o 4,9 %, ubytování o 3,2 %. Ceny lihovin stouply o 4,1 %, piva o 3 %, vína o 1,5 % a tabákových výrobků o 1,1 %.

Jak to funguje

Co vlastně ta čísla znamenají a jak k nim statistici došli? Přečtete si podrobné vysvětlení.

Jak se počítá inflace a co najdeme ve spotřebním koši


Podrobné cenové údaje přijdou statistikům automaticky přímo od obchodníků. Prudce rostoucí ceny nemovitostí se ale dál budou počítat jenom symbolicky.

Revoluce ve výpočtu inflace. Problém s byty ale zůstane

Naopak nižší než loni v říjnu jsou ceny oděvů – o dvě procenta. Díky novým tarifům operátorů pokračuje i zlevňování telefonních a faxových služeb – o 1,9 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 2,7 %.

„Za celý letošní rok inflace dosáhne 2,8 %, což představuje nejvyšší číslo od roku 2012, kdy činila 3,3 %,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro Česko.

„Na začátku příštího roku nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace nad 3 %,“ očekává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

S vyšší než původně očekávanou inflací počítají také Česká národní banka a ministerstvo financí. ČNB ji pro příští rok odhaduje na 2,7 % oproti 2,3 % z minulé předpovědi, pro rok 2021 pak na dvě procenta místo dříve odhadovaných 1,9 %. Ministerstvo financí pro příští rok odhaduje míru inflace na 2,6 % místo 2,2 %. Důvodem je mimo jiné zvýšení spotřebních daní.

„Cigarety mají váhu ve spotřebitelském koši 5 %, jejich 10% zdražení tak zvýší celkovou inflaci o půl procentního bodu. Na druhou stranu by se společně s rozšířením EET měla snížit daň z přidané hodnoty u některých položek, obecně se však předpokládá, že tento pokles daně se do konečných cen výrazněji nedostane. Inflace tak i v příštím roce setrvá nad dvěma procenty, bez daňových změn by však ve srovnání s letošním rokem zpomalila ke dvěma procentům,“ dodává Seidler.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

12. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

Inflace v Česku opět rostla. V listopadu byly spotřebitelské ceny v porovnání se stejným měsícem loňského roku meziročně vyšší o 16,2 %, zatímco v říjnu to bylo meziročně o 15,1 %.... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Inflace v Česku v říjnu klesla. V porovnání se stejným měsícem loňského roku jsou spotřebitelské ceny meziročně vyšší o 15,1 %, zatímco v září to bylo meziročně o 18 %. Když porovnáme... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.