Inflace je nejvyšší od roku 2012. Ceny porostou víc, než se čekalo

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 11. 2019 09:22 | 5 komentářů

Spotřebitelské ceny byly v říjnu o 2,7 procenta vyšší než ve stejném měsíci předchozího roku. Meziroční inflace tak zůstala na stejné úrovni jako v září. Ukazují to čerstvá čísla Českého statistického úřadu. Při porovnání letošního října a září stouply ceny o 0,5 %.

Největší vliv na meziroční růst cen měla opět oblast bydlení: Elektřina zdražila o 9,9 %, teplo a teplá voda o 5 %, nájemné z bytu o 3,8 %, zemní plyn o 3,6 %, vodné a stočné shodně o 2,6 %.

Druhý největší vliv mají potraviny a nealkoholické nápoje. Cena brambor je o 24,7 % vyšší než před rokem, uzenin o 8,4 %, jogurtů o 7,9 %, vepřové maso o 5,7 % a ovoce o 5,3 %. 

Stravovací služby meziročně zdražily o 4,9 %, ubytování o 3,2 %. Ceny lihovin stouply o 4,1 %, piva o 3 %, vína o 1,5 % a tabákových výrobků o 1,1 %.

Jak to funguje

Co vlastně ta čísla znamenají a jak k nim statistici došli? Přečtete si podrobné vysvětlení.

Jak se počítá inflace a co najdeme ve spotřebním koši


Podrobné cenové údaje přijdou statistikům automaticky přímo od obchodníků. Prudce rostoucí ceny nemovitostí se ale dál budou počítat jenom symbolicky.

Revoluce ve výpočtu inflace. Problém s byty ale zůstane

Naopak nižší než loni v říjnu jsou ceny oděvů – o dvě procenta. Díky novým tarifům operátorů pokračuje i zlevňování telefonních a faxových služeb – o 1,9 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 2,7 %.

„Za celý letošní rok inflace dosáhne 2,8 %, což představuje nejvyšší číslo od roku 2012, kdy činila 3,3 %,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro Česko.

„Na začátku příštího roku nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace nad 3 %,“ očekává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

S vyšší než původně očekávanou inflací počítají také Česká národní banka a ministerstvo financí. ČNB ji pro příští rok odhaduje na 2,7 % oproti 2,3 % z minulé předpovědi, pro rok 2021 pak na dvě procenta místo dříve odhadovaných 1,9 %. Ministerstvo financí pro příští rok odhaduje míru inflace na 2,6 % místo 2,2 %. Důvodem je mimo jiné zvýšení spotřebních daní.

„Cigarety mají váhu ve spotřebitelském koši 5 %, jejich 10% zdražení tak zvýší celkovou inflaci o půl procentního bodu. Na druhou stranu by se společně s rozšířením EET měla snížit daň z přidané hodnoty u některých položek, obecně se však předpokládá, že tento pokles daně se do konečných cen výrazněji nedostane. Inflace tak i v příštím roce setrvá nad dvěma procenty, bez daňových změn by však ve srovnání s letošním rokem zpomalila ke dvěma procentům,“ dodává Seidler.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

27. 9. 2021 | Tomáš Volf | 9 komentářů

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index... celý článek

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Elektřina na burze je nejdražší v historii

7. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Elektřina na burze je nejdražší v historii

Elektřina na Pražské energetické burze je nyní nejdražší v historii. Konkrétně elektřina s dodávkou na příští rok teď vychází na zhruba 95 eur (přes 2400 korun) za megawatthodinu.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.