Inflace je nejvyšší od roku 2012. Ceny porostou víc, než se čekalo

| rubrika: Aktuality | 11. 11. 2019 09:22 | 4 komentáře

Spotřebitelské ceny byly v říjnu o 2,7 procenta vyšší než ve stejném měsíci předchozího roku. Meziroční inflace tak zůstala na stejné úrovni jako v září. Ukazují to čerstvá čísla Českého statistického úřadu. Při porovnání letošního října a září stouply ceny o 0,5 %.

Největší vliv na meziroční růst cen měla opět oblast bydlení: Elektřina zdražila o 9,9 %, teplo a teplá voda o 5 %, nájemné z bytu o 3,8 %, zemní plyn o 3,6 %, vodné a stočné shodně o 2,6 %.

Druhý největší vliv mají potraviny a nealkoholické nápoje. Cena brambor je o 24,7 % vyšší než před rokem, uzenin o 8,4 %, jogurtů o 7,9 %, vepřové maso o 5,7 % a ovoce o 5,3 %. 

Stravovací služby meziročně zdražily o 4,9 %, ubytování o 3,2 %. Ceny lihovin stouply o 4,1 %, piva o 3 %, vína o 1,5 % a tabákových výrobků o 1,1 %.

Jak to funguje

Co vlastně ta čísla znamenají a jak k nim statistici došli? Přečtete si podrobné vysvětlení.

Jak se počítá inflace a co najdeme ve spotřebním koši


Podrobné cenové údaje přijdou statistikům automaticky přímo od obchodníků. Prudce rostoucí ceny nemovitostí se ale dál budou počítat jenom symbolicky.

Revoluce ve výpočtu inflace. Problém s byty ale zůstane

Naopak nižší než loni v říjnu jsou ceny oděvů – o dvě procenta. Díky novým tarifům operátorů pokračuje i zlevňování telefonních a faxových služeb – o 1,9 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 2,7 %.

„Za celý letošní rok inflace dosáhne 2,8 %, což představuje nejvyšší číslo od roku 2012, kdy činila 3,3 %,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro Česko.

„Na začátku příštího roku nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace nad 3 %,“ očekává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

S vyšší než původně očekávanou inflací počítají také Česká národní banka a ministerstvo financí. ČNB ji pro příští rok odhaduje na 2,7 % oproti 2,3 % z minulé předpovědi, pro rok 2021 pak na dvě procenta místo dříve odhadovaných 1,9 %. Ministerstvo financí pro příští rok odhaduje míru inflace na 2,6 % místo 2,2 %. Důvodem je mimo jiné zvýšení spotřebních daní.

„Cigarety mají váhu ve spotřebitelském koši 5 %, jejich 10% zdražení tak zvýší celkovou inflaci o půl procentního bodu. Na druhou stranu by se společně s rozšířením EET měla snížit daň z přidané hodnoty u některých položek, obecně se však předpokládá, že tento pokles daně se do konečných cen výrazněji nedostane. Inflace tak i v příštím roce setrvá nad dvěma procenty, bez daňových změn by však ve srovnání s letošním rokem zpomalila ke dvěma procentům,“ dodává Seidler.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.