Úroky u hypoték můžou klesnout, bankám zlevnily zdroje

jih | rubrika: Aktuality | 4. 3. 2020 15:22 aktualizováno 5. 3. 2020 15:00 | 1 komentář

Hypotéky by v březnu neměly zdražovat. Možná by mohly i zlevnit. Mezibankovní úrokové sazby, od kterých banky odvíjí ceny úvěrů ale třeba i sazby na spoření, totiž v posledních dnech klesly.

Trh reaguje na dopady šíření koronaviru na globální ekonomiku. Na její podporu například včera americký FED oznámil snížení úroků o půl procentního bodu.

„S ohledem na prudký pokles mezibankovních sazeb neočekáváme v březnu další nárůst hypotečních sazeb. Spíše naopak. Hypotéky by nyní měly spíše zlevňovat,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Bankám v posledních dnech zlevnily zdroje, z nichž hypotéky financují, u pětiletých a delších obchodů až o 0,4 procentního bodu.

„Příčinu poklesu ceny zdrojů spatřujeme v obavách z dopadu šíření nového kmene koronaviru, či spíše očekávání, že centrální banky rozjedou nové kolo uvolňování likvidity s cílem povzbudit výkon jednotlivých ekonomik,“ říká Ostatek.

Vývoj úrokových sazeb na mezibankovním trhu (5Y SWAP). Zdroj: Golem Finance

Banky jsou zatím v předpovědích dalšího vývoje opatrné.

„Vývoj tržních úrokových sazeb na mezibankovním trhu je v posledních dnech velmi překotný, protože panuje velká nejistota ohledně možných vlivů aktuální kauzy koronavirus. Situaci proto monitorujeme a průběžně vyhodnocujeme. Až dojde ke zklidnění aktuálního extrémního vývoje a bude jasnější nějaký budoucí trend, přizpůsobíme tomu naši reakci,“ říká například Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„V tuto chvíli změnu úročení našich úvěrů neplánujeme, nicméně pozorně sledujeme situaci na trhu, jak na straně klientské poptávky, tak na straně konkurenčních nabídek. Jsme si vědomi i spekulací o změnách sazeb na straně centrální banky. Naše úroková politika se tak může změnit,“ odpovídá obecně Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Lucie Drásalová, analytička společnosti Partners, očekává stagnaci úroků, možná mírný pokles. „Dražší banky by mohly toto zlevnění zdrojů využít ke snížení sazeb, aby se srovnaly s konkurencí,“ říká.

V únoru došlo podle dat Golem Finance k meziměsíčnímu nárůstu sazeb v Equa bank, Monetě, Raiffeisenbank a ve Sberbank. Naopak UniCredit výrazně zlevnila desetileté fixace a v závěru měsíce v rámci akčních nabídek klesly i nabídkové sazby Hypoteční banky a Monety.

Důsledkem výše uvedených cenových změn byl mírný nárůst průměrných nabídkových sazeb. Například hypotéky pokrývající 70 procenta hodnoty nemovitosti (LTV) zdražily v únoru z lednových 2,54 na průměrných 2,57 procenta.


Čtěte také:

Chcete banku, která poradí?

Chcete banku, která poradí?

Váš osobní poradce vám poradí se vším, od pojistek po investice. Stáhni apku, ať máš o všem přehled.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

7. 6. 2024 | Olga Skalková

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

Dostupnost hypotečních úvěrů v Česku se moc nelepší. Průměrná nabídková sazba v bankách od února stagnuje.

Zájem o hypotéky pro mladé roste. Zrušení limitu pomohlo, hlásí banky

28. 5. 2024 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky pro mladé roste. Zrušení limitu pomohlo, hlásí banky

Bankám letos rostou podíly hypoték na 90 procent hodnoty nemovitosti. Zrušení příjmové regulace jim přivádí víc mladých klientů.

Ceny bytů opět rostou. Zlevnění už nečekejte, radí bankéři

21. 5. 2024 | Olga Skalková

Ceny bytů opět rostou. Zlevnění už nečekejte, radí bankéři

Situace na trhu bydlení v Česku se obrací. Ceny bytů i rodinných domů se opět začínají zvyšovat a následují stejný trend u stavebních pozemků. Ukazuje to ČSOB Index bydlení, který vychází... celý článek

Se zlevněním hypoték banky nespěchají, potvrzují nová čísla

8. 5. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Se zlevněním hypoték banky nespěchají, potvrzují nová čísla

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů v květnu klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Podmínky hypoték v bankách tak zůstávají prakticky beze změny.

Partners Financial Services