Úroky u hypoték můžou klesnout, bankám zlevnily zdroje

jih | rubrika: Aktuality | 4. 3. 2020 15:22 aktualizováno 5. 3. 2020 15:00 | 1 komentář

Hypotéky by v březnu neměly zdražovat. Možná by mohly i zlevnit. Mezibankovní úrokové sazby, od kterých banky odvíjí ceny úvěrů ale třeba i sazby na spoření, totiž v posledních dnech klesly.

Trh reaguje na dopady šíření koronaviru na globální ekonomiku. Na její podporu například včera americký FED oznámil snížení úroků o půl procentního bodu.

„S ohledem na prudký pokles mezibankovních sazeb neočekáváme v březnu další nárůst hypotečních sazeb. Spíše naopak. Hypotéky by nyní měly spíše zlevňovat,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Bankám v posledních dnech zlevnily zdroje, z nichž hypotéky financují, u pětiletých a delších obchodů až o 0,4 procentního bodu.

„Příčinu poklesu ceny zdrojů spatřujeme v obavách z dopadu šíření nového kmene koronaviru, či spíše očekávání, že centrální banky rozjedou nové kolo uvolňování likvidity s cílem povzbudit výkon jednotlivých ekonomik,“ říká Ostatek.

Vývoj úrokových sazeb na mezibankovním trhu (5Y SWAP). Zdroj: Golem Finance

Banky jsou zatím v předpovědích dalšího vývoje opatrné.

„Vývoj tržních úrokových sazeb na mezibankovním trhu je v posledních dnech velmi překotný, protože panuje velká nejistota ohledně možných vlivů aktuální kauzy koronavirus. Situaci proto monitorujeme a průběžně vyhodnocujeme. Až dojde ke zklidnění aktuálního extrémního vývoje a bude jasnější nějaký budoucí trend, přizpůsobíme tomu naši reakci,“ říká například Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„V tuto chvíli změnu úročení našich úvěrů neplánujeme, nicméně pozorně sledujeme situaci na trhu, jak na straně klientské poptávky, tak na straně konkurenčních nabídek. Jsme si vědomi i spekulací o změnách sazeb na straně centrální banky. Naše úroková politika se tak může změnit,“ odpovídá obecně Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Lucie Drásalová, analytička společnosti Partners, očekává stagnaci úroků, možná mírný pokles. „Dražší banky by mohly toto zlevnění zdrojů využít ke snížení sazeb, aby se srovnaly s konkurencí,“ říká.

V únoru došlo podle dat Golem Finance k meziměsíčnímu nárůstu sazeb v Equa bank, Monetě, Raiffeisenbank a ve Sberbank. Naopak UniCredit výrazně zlevnila desetileté fixace a v závěru měsíce v rámci akčních nabídek klesly i nabídkové sazby Hypoteční banky a Monety.

Důsledkem výše uvedených cenových změn byl mírný nárůst průměrných nabídkových sazeb. Například hypotéky pokrývající 70 procenta hodnoty nemovitosti (LTV) zdražily v únoru z lednových 2,54 na průměrných 2,57 procenta.


Čtěte také:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.