Úroky u hypoték můžou klesnout, bankám zlevnily zdroje

jih | rubrika: Aktuality | 4. 3. 2020 15:22 aktualizováno 5. 3. 2020 15:00 | 1 komentář

Hypotéky by v březnu neměly zdražovat. Možná by mohly i zlevnit. Mezibankovní úrokové sazby, od kterých banky odvíjí ceny úvěrů ale třeba i sazby na spoření, totiž v posledních dnech klesly.

Trh reaguje na dopady šíření koronaviru na globální ekonomiku. Na její podporu například včera americký FED oznámil snížení úroků o půl procentního bodu.

„S ohledem na prudký pokles mezibankovních sazeb neočekáváme v březnu další nárůst hypotečních sazeb. Spíše naopak. Hypotéky by nyní měly spíše zlevňovat,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Bankám v posledních dnech zlevnily zdroje, z nichž hypotéky financují, u pětiletých a delších obchodů až o 0,4 procentního bodu.

„Příčinu poklesu ceny zdrojů spatřujeme v obavách z dopadu šíření nového kmene koronaviru, či spíše očekávání, že centrální banky rozjedou nové kolo uvolňování likvidity s cílem povzbudit výkon jednotlivých ekonomik,“ říká Ostatek.

Vývoj úrokových sazeb na mezibankovním trhu (5Y SWAP). Zdroj: Golem Finance

Banky jsou zatím v předpovědích dalšího vývoje opatrné.

„Vývoj tržních úrokových sazeb na mezibankovním trhu je v posledních dnech velmi překotný, protože panuje velká nejistota ohledně možných vlivů aktuální kauzy koronavirus. Situaci proto monitorujeme a průběžně vyhodnocujeme. Až dojde ke zklidnění aktuálního extrémního vývoje a bude jasnější nějaký budoucí trend, přizpůsobíme tomu naši reakci,“ říká například Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„V tuto chvíli změnu úročení našich úvěrů neplánujeme, nicméně pozorně sledujeme situaci na trhu, jak na straně klientské poptávky, tak na straně konkurenčních nabídek. Jsme si vědomi i spekulací o změnách sazeb na straně centrální banky. Naše úroková politika se tak může změnit,“ odpovídá obecně Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Lucie Drásalová, analytička společnosti Partners, očekává stagnaci úroků, možná mírný pokles. „Dražší banky by mohly toto zlevnění zdrojů využít ke snížení sazeb, aby se srovnaly s konkurencí,“ říká.

V únoru došlo podle dat Golem Finance k meziměsíčnímu nárůstu sazeb v Equa bank, Monetě, Raiffeisenbank a ve Sberbank. Naopak UniCredit výrazně zlevnila desetileté fixace a v závěru měsíce v rámci akčních nabídek klesly i nabídkové sazby Hypoteční banky a Monety.

Důsledkem výše uvedených cenových změn byl mírný nárůst průměrných nabídkových sazeb. Například hypotéky pokrývající 70 procenta hodnoty nemovitosti (LTV) zdražily v únoru z lednových 2,54 na průměrných 2,57 procenta.


Čtěte také:

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 7 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 18 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.