Zájem o stavební spoření je nejvyšší od roku 2010

| rubrika: Aktuality | 2. 3. 2020 10:50 | 4 komentáře

Poprvé od roku 2004 loni přestal klesat počet smluv o stavebním spoření. Ke konci loňského roku bylo ve fázi spoření skoro 3,227 milionu smluv, což je o 60 tisíc víc než před rokem. Ukazují to čísla, která ministerstvu financí posílají jednotlivé stavební spořitelny.

Počet smluv ve fázi spoření klesal nepřetržitě už od roku 2004, tedy po prvním výraznějším snížení státní podpory za vlády ČSSD. Omezení podpory se tehdy nedotklo dříve uzavřených smluv, takže se lidé „předzásobili“ a rok 2003 tak byl rekordním v historii: smluv ve fázi spoření bylo tehdy 6,3 milionu, z toho jen v roce 2003 sjednali lidé přes dva miliony nových smluv.

Úbytek starších smluv částečně kompenzuje oživení zájmu o nové smlouvy. Ten byl loni nejvyšší od roku 2010. Lidé si sjednali téměř 485,2 tisíce nových smluv, což je o 63 tisíc víc než v roce 2018.

Srovnání stavebka

Když potřebujete někam uložit peníze, nechcete je riskovat a chcete aby aspoň trošku vydělaly. Když potřebujete zašít peníze sami před sebou. Když tušíte, že si časem budete chtít vzít na úpravy bytu úvěr ze stavebního spoření. Zkrátka když z jakéhokoli důvodu chcete stavební spoření, nechejte si napřed srovnat nabídky:

Stoupl také celkový objem naspořených peněz. Ke konci loňského roku dosáhl 359,7 miliardy, skončil tak pokles trvající od roku 2013.

Po škrtech prosazeným exministrem Miroslavem Kalouskem se státu podařilo výrazně ušetřit na státní podpoře. Zatímco v roce 2011 vyplatil podporu ve výši 10,73 miliardy korun, v dalším roce klesla tato částka o více než polovinu. V roce 2017 se státní podpora poprvé vešla pod čtyři miliardy (vztahuje se vždycky k předchozímu roku), těsně pod touto hranicí se udržela i předloni a loni. Celková výše příspěvku postupně klesala už od rekordního roku 2005, kdy přesáhla 16 miliard korun.

Dál ubývá celkový počet úvěrů ze stavebního spoření (včetně překlenovacích). Ke konci loňského roku klesl na 555,4 tisíce – meziročně o 5,6 procenta. Objem úvěrů naopak stoupl o skoro šest procent na 278 miliard korun.

Poměr objemu úvěrů k naspořené částce dosahuje 77,3 procenta a v posledních letech roste.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.