Americký Fed prudce snižuje úroky, reaguje na koronavirus

| rubrika: Aktuality | 3. 3. 2020 17:15 | 2 komentáře

Americká centrální banka (Fed) překvapivě snížila základní úrokovou sazbu hned o půl procentního bodu – do pásma 1 až 1,25 procenta. Rozhodla se tak po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7, tedy nejvyspělejších ekonomik světa.

Fed na svém webu uvedl, že základy americké ekonomiky zůstávají silné. Šíření koronaviru však přináší zvýšené riziko pro ekonomiku, proto se Fed rozhodl snížit sazby s cílem podpory maximální zaměstnanosti a udržení cenové stability. Právě snížení sazeb je jedním z tradičních nástrojů měnové politiky, jak podpořit ekonomický růst.

„Fed dodal trhu to, co čekal až za dva týdny. V tomto smyslu může určitě panovat spokojenost, že není ze strany centrální banky vidět nějaké váhání. Zároveň mohou růst spekulace, že se před řádnými termíny jednání odhodlají k nějaké akci také Bank of Englad, Evropské centrální banka či další. Naproti tomu je možné, že okamžitá akce Fedu vyslala i signál o vážnosti situace,“ říká Tomáš Vlk, anatytik Patria Finance.

„Z našeho pohledu byl přísun nových peněz na trh, jak lze zjednodušeně efekt uvolnění měnové politiky označit, ve výsledku pro trhy skoro vždy pozitivní. Mělo by tak tomu být i nyní, pokud nepřijdou nové znepokojivé zprávy. Tím myslíme zejména větší rozšíření viru v Evropě či USA, spojené s preventivními opatřeními doléhajícími na ekonomiku. V takovém případě by znovu převzaly slovo obavy z recese, které nebude mít měnová politika jak zabránit,“ dodává Vlk.

„Jakkoli tento krok Fedu pomůže Donaldu Trumpovi ve volební kampani, přímo izolovat americké firmy od výpadku dodávky vstupů a poptávky po výstupech nedokáže. Tam by postiženým firmám mohlo pomoci spíše krátkodobá amnestie od daňových povinností nebo jejich odložení – jako vyhlásila pro své firmy například Itálie. Určitě to však stabilizuje situaci na akciových a komoditních trzích, které v posledních dnech zažívaly vyšší propady, než by dosavadní vývoj ekonomických následků viru předurčoval,“ říká Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland.


Psali jsme víc:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus, úrokové sazby

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.