Začínáme brzdit. Česká ekonomika přesto slušně roste

| rubrika: Aktuality | 14. 11. 2019 09:45

Výkon české ekonomiky zpomaluje. Vzhledem k nejisté situaci, která panuje ve světě, ale stále solidně roste.

Hrubý domácí produkt v letošním třetím čtvrtletí stoupl o 0,3 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem, což je nejpomalejší tempo růstu za posledních 14 čtvrtletí. Meziroční růst HDP zpomalil z 2,8 na 2,5 procenta. Předběžná data zveřejnil Český statistický úřad.

„Hlavní oporou růstu ekonomiky zůstává domácí poptávka. Spotřebu domácností podporují rychle rostoucí mzdy a minimální nezaměstnanost. Firemní investice by mohly těžit z nízkých úrokových sazeb, brzdou je ovšem strach z dalšího vývoje v globální ekonomice. Investice veřejného sektoru žádnou logiku nemají. Zahraniční poptávka také kladně přispívá k růstu HDP, její síla však v posledních měsících citelně slábne,“ shrnuje vývoj David Marek, ekonom společnosti Deloitte.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Zásadním způsobem nyní ovlivňuje vývoj globální ekonomiky tenze v mezinárodním obchodě, v Evropě se přidává specifický faktor v podobě Brexitu. Překvapivě výrazně zpomalilo německé hospodářství. Německo těsně uniklo technické recesi v předchozím čtvrtletí, s vyhlídkami našeho největšího obchodního partnera to ovšem není růžové,“ dodává Marek.

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, když se HDP ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Meziročně pak německé HDP rostlo ve třetím čtvrtletí o 0,5 procenta.

V letošním roce Marek počítá se zpomalením růstu českého HDP na 2,5 procenta. Aktuální prognóza na příští rok nyní ukazuje růst o 1,8 procenta. Loni ekonomika rostla o 2,9 procenta a v roce 2017 o 4,6 procenta.

„V souhrnu za celý letošní rok domácí ekonomika pravděpodobně vzroste o 2,5 procenta, což je s ohledem na rizika ve vnějším prostředí a prudkém zpomalení německé ekonomiky výsledek více než slušný,“ dodává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.


Čtěte více:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

ekonomika, hdp

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.