Praha je třetím nejbohatším regionem EU. Nové porovnání

Jana Králová | rubrika: Aktuality | 12. 3. 2021 06:00 | 9 komentářů
Praha je třetím nejbohatším regionem EU. Nové porovnání

Zdroj: Shutterstock

České hlavní město bylo v roce 2019 třetím nejbohatším regionem v Evropské unii. Ukazují to čerstvá data Eurostatu, která vycházejí čistě z výkonu ekonomiky, tedy hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele a snaží se zohlednit i takzvaný standard kupní síly (PPS).

Statistici porovnali víc než 250 územních jednotek nazvaných NUTS2. Často jde o uměle vytvořené útvary, podle nichž se řídí čerpání dotací z Evropské unie. Cílem je, aby měly zhruba srovnatelný počet obyvatel – například tuzemské rozdělení na kraje je pro tyto účely nedostačující.

První místo obsadilo Lucembursko s HDP na osobu ve výši 260 procent celounijního průměru. Následují jižní Irsko (240 %) a Praha (205 %). České hlavní město tak překonalo třeba i Hamburk, Brusel, Paříž nebo Bavorsko.

K lepšímu umístění Prahy pomohl i brexit – tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Eurostat teď nově porovnává regiony už bez těch britských. Právě Londýn přitom žebříček v předchozích letech vedl s obrovským náskokem před Lucemburskem. V roce 2017 dosahoval HDP centrální části Londýna 626 procent celounijního průměru.

Zdroj: Eurostat

Výsledky Londýna, Lucemburska či Prahy zvyšuje fakt, že v nich sídlí centrály mnoha firem a pracuje pro ně mnoho lidí, kteří v daném místě nebydlí. Přispívají tak k tvorbě tamního HDP, který se však při statistickém rozpočítání na osobu dělí jenom mezi obyvatele – tedy menší počet osob, než jej vytváří. Irským regionům pomáhá i to, že si je jako svou evropskou centrálu vybraly americké technologické firmy – typicky Apple.

To je také důvod, proč údaj o „bohatství“ musíme brát s rezervou. „Podstatná část hrubého domácího produktu vytvořeného v Praze, respektive firmami sídlícími v Praze, které představují dcery zahraničních mateřských společností, totiž odplyne ve formě dividend do zahraničí,“ upozorňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank.

Nejbohatší regiony EU podle HDP na obyvatele

Pořadí, region a státHDP ve vztahu k průměru EU
1. Luxembourg (Lucembursko)260
2. Southern (Irsko)240
3. Praha (Česko)205
4. Rég. de Bruxelles-Capitale/Brussels Hoofdst. Gewest (Belgie)202
5. Eastern and Midland (Irsko)202
6. Hamburg (Německo)195
7. Île de France (Francie)177
8. Oberbayern (Německo)173
9. Noord-Holland (Nizozemsko)170
10. Hovedstaden (Dánsko)167
11. Stockholm (Švédsko)166
12. Bratislavský kraj (Slovensko)162
13. Warszawski stoleczny (Polsko)160
14. Bucuresti - Ilfov (Rumunsko)160
Zdroj: Eurostat, data za rok 2019

Ve světě proto vznikají i alternativní žebříčky, kteří se úroveň jednotlivých států či regionů snaží hodnotit podle jiných kritérií než jenom výkonu ekonomiky. Sledují například kvalitu života (pracovní příležitosti, zdravotnictví, bezpečnost, životní prostředí a podobně), kupní sílu a další ukazatele.

Když zůstaneme u HDP na osobu a podíváme se na opačný konec tabulky, najdeme dole dva regiony s pouhými 32 % celounijního průměru. Nejchudšími oblastmi EU jsou severozápadní Bulharsko a ostrov Mayotte v Indickém oceánu (spadající pod Francii).

Nejchudší regiony EU podle HDP na obyvatele

Pořadí, region a státHDP ve vztahu k průměru EU
1. Severozapaden (Bulharsko)32
2. Mayotte (Francie)32
3. Severen tsentralen (Bulharsko)35
4. Yuzhen tsentralen (Bulharsko)37
5. Severna i yugoiztochna Bulgaria (Bulharsko)38
6. Yugoiztochen (Bulharsko)40
7. Severoiztochen (Bulharsko)41
8. Voreio Aigaio (Řecko)44
9. Nord-Est (Rumunsko)44
10. Anatoliki Makedonia, Thraki (Řecko)45
Zdroj: Eurostat, data za rok 2019

Všechny zbývající regiony v Česku – tedy kromě Prahy – nedosahují ani unijního průměru ani jedna oblast. Nejlíp na tom jsou shodně s 83 procenty regiony Střední Čechy (Středočeský kraj) a Jihovýchod (Jihomoravský kraj a Vysočina). Nejhůř skončil region Severozápad (Karlovarský a Ústecký kraj) s 64 procenty. Z bývalé federace je nejchudší Východní Slovensko s 50 %.

Zmínili jsme kupní sílu. Podle zatím posledního porovnání společnosti GfK, která se zaměřila na evropské státy bez ohledu na členství v EU, ji mají nejvyšší obyvatelé Lichtenštejnska, Švýcarska a Lucemburska. Naopak nejnižší kupní sílu mají Ukrajinci, jen o trochu lépe na tom jsou obyvatelé Moldavska a Kosova. Lichtenštejnci mají více než 37násobek průměrné kupní síly Ukrajinců. 

Kupní síla v EvropěZdroj: GfK

Porovnání kupní síly podle společnosti GfK.

Jana Králová

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 3. 2021 4:13, Jaroslav

I zde platí "obecná definice statistiky". Statistika je přesná manipulace s nepřesnými čísly.

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 3. 2021 20:22, Petr Doktor

Ano, však si tam normální pracující čecháček už ani to kafe nedá za 500kč, natož aby tam bydlel za 20 mega v garsonce, bral bych zpět komunisty a pořádné hranice, mám toho kapitalismu zlodějskýho už plný zuby....

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

hdp, Praha, životní úroveň

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Žebříček nejbohatších lidí světa má novou jedničku

7. 1. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Žebříček nejbohatších lidí světa má novou jedničku

Devětačtyřicetiletý Elon Musk, rodák z Jihoafrické republiky spojovaný se společnostmi Tesla, SpaceX a dříve PayPal, se stal novým nejbohatším člověkem planety.

Kde se v Česku nejlíp žije? Nový žebříček

28. 10. 2020 | Petr Kučera | 29 komentářů

Kde se v Česku nejlíp žije? Nový žebříček

Nejkvalitnější život v České republice mají lidé v Říčanech u Prahy. Ukazují to výsledky třetího ročníku Indexu kvality života. Ten sestavuje společnost Obce v datech, jejímž hlavním... celý článek

Všude doma, dobře nejlíp. Kašpárkův průvodce českými městy

22. 7. 2020 | Michal Kašpárek

Všude doma, dobře nejlíp. Kašpárkův průvodce českými městy

Loni v létě jsme v papírovém Finmagu doporučovali strávit dovolenou v Česku. Pámbů to obratem zařídil, že nemáte moc na vybranou. Vezměte na pomoc aktualizovaný průvodce zákoutími nejzajímavějších... celý článek

30 let svobody: Kupní síla Čechů stoupla o dvě třetiny

12. 11. 2019 | David Navrátil, Michal Skořepa | 27 komentářů

30 let svobody: Kupní síla Čechů stoupla o dvě třetiny

I po započtení růstu cen si Češi můžou dovolit o dvě třetiny víc zboží a služeb než v roce 1989. Pořád rádi spoří, naučili se ale výrazněji využívat půjčené peníze, hlavně kvůli pořízení... celý článek

Kde se nejlíp žije? Česko předběhlo USA, ukazuje žebříček

19. 9. 2019 | Jana Králová | 10 komentářů

Kde se nejlíp žije? Česko předběhlo USA, ukazuje žebříček

Index společenského rozvoje patří k nejznámějším alternativám HDP. Nechce hodnotit čistě ekonomické ukazatele, ale zaměřuje se na skutečnou kvalitu života.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.