Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 20. 11. 2020 15:35 aktualizováno 3. 12. 2020 12:00 | 7 komentářů
Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

Zdroj: Shutterstock

Tisíce pojišťovacích zprostředkovatelů dostali delší čas na vykonání potřebných zkoušek. Návrh zákona, kterým se odkládá povinnost doplnit odbornou zkoušku z pojištění o šest měsíců, schválili po poslancích i senátoři. Zbývají už jenom formality: podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Povinnost zkoušek stanovil zákon o distribuci pojištění, který vyšel ve Sbírce v červenci 2018 a účinný je od 1. prosince 2018. Stanovil dvouleté přechodné období – zprostředkovatelé tak podle něj mohou působit bez zkoušky do konce listopadu 2020. Právě tento termín se má o půl roku prodloužit.

Kdo si zkoušky neudělal před nástupem koronavirové epidemie, mohl mít letos problém. Kvůli ochranným opatřením totiž byla spousta termínů zkoušek zrušena. Proto oborové asociace volaly po prodloužení lhůty a poslanci jim 20. listopadu vyšli vstříc.

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Podle údajů České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování zbývalo na začátku listopadu přezkoušet přibližně 15 až 20 tisíc vázaných zástupců. Dalších řádově 10 tisíc osob mohou tvořit zaměstnanci pojišťoven. Týká se to třeba i zaměstnanců bank, kteří prodávají i pojištění.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Česká národní banka v minulém týdnu vydala stanovisko avizující shovívavost ve vztahu k povinnosti mít odbornou zkoušku, a to do konce legislativního procesu výše uvedené novely,“ říká Helena Brychová, vedoucí vzdělávacího programu České bankovní asociace Educa zaměřeného na provádění zkoušek odborné způsobilosti na finančním trhu.

„Za ještě podstatnější považujeme podporu ministerstva financí při hledání řešení pro všechny sektory. Tím je distanční provádění zkoušek, které je v tuto chvíli i díky vstřícnosti obou institucí, již opravdu nablízku. Věříme, že první termíny bychom mohli oznámit již příští týden,“ dodává Brychová.

Upozornila také na to, že původní dvouletý termín nezkrátila jen letošní epidemie. Prodejci přišli i o prvních devět měsíců, kdy ještě nebyly vydány zkouškové otázky a potřebné metodické pokyny.

Psali jsme podrobněji: Tisíce pojišťováků nestíhají zkoušky kvůli viru. Pomůže jim odklad?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+52
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 11. 2020 10:21, Jakub

Jenomže tady nejde jen o nějaké poradce. Tady jde o všechny lidi co prodávají pojištění. Tzn. i ti co vám na pobočce prodávají pojistku na auto, na domácnost, atd.. Prostě kdyby se tohle neprodloužilo, tak budou lidi v čudu a nic si nebudou moct pojistit.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 12. 2020 13:40

nechal sem sebe a rodinu pojistit, cca 2tis mesicne, vse sjednano, podepsano, po par mesicich z niceho nic prisla nova smlouva s platbou o 4 stovky vyssi, tu sem hodil do kose, protoze sem nic menit nechtel, a dal platil podle ty stary. po dvou letech volala nejaka baba, ze mam cca 10tis nedoplatek a kdyz nezaplatim, tak smlouvu rusi smlouvu. tak sem prestal platit a po mesici vyhrozovani exekutorem. uplne nechapu proc, drzel jsem se platny a podepsany smlouvy, kterou mi nevypovedeli, jen poslali novou s vyssi platbou. tak uvidime, co se bude dit dal ...

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

21. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí. Zbývají už jenom tři měsíce.

Povodeň, nebo záplava? Pochlubte se, co víte o pojištění

8. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Povodeň, nebo záplava? Pochlubte se, co víte o pojištění

My triky pojišťoven, záludnosti smluv a zákeřná slovíčka známe. A vy? Jste obmyšlení? Do zábavného kvízu jsme připravili i pár chytáků z historie.

Nová banka má zelenou. Partners dostali licenci od ČNB

25. 8. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nová banka má zelenou. Partners dostali licenci od ČNB

Partners Banka sází na moderní mobilní aplikaci a propojení s dalšími finančními produkty. Počtem poboček bude čtvrtá největší na trhu.

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

George porovná ceny energií. Spořitelna investovala do startupu

21. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

George porovná ceny energií. Spořitelna investovala do startupu

Fond Seed Starter České spořitelny získal desetiprocentní podíl ve startupu encall. Klienti banky díky tomu dostávají jednoduchý srovnávací nástroj, který tento startup vyvinul a přispívá... celý článek

Partners Financial Services