Tisíce pojišťováků nestíhají zkoušky kvůli viru. Pomůže jim odklad?

Renata Lichtenegerová | rubrika: Aktuality | 2. 11. 2020 00:00
Tisíce pojišťováků nestíhají zkoušky kvůli viru. Pomůže jim odklad?

Zdroj: Shutterstock

Až třicet tisíc zprostředkovatelů pojištění v Česku nemůže včas dokončit takzvanou odbornou certifikaci. Kvůli koronavirovým omezením se totiž musely pozastavit zkoušky pro prodej pojistných produktů.

Podle údajů České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) zbývá přezkoušet přibližně 15 až 20 tisíc vázaných zástupců. Dalších řádově 10 tisíc osob mohou tvořit zaměstnanci pojišťoven. Přísnější podmínky podle nového zákona o distribuci pojištění mají splnit do konce letošního listopadu.

„Termín zkoušky jsem měl letos v září, ale k jejímu úspěšnému složení mi bohužel chyběly tři procentní body. Od té doby jsem se přihlásil už na tři náhradní termíny, ale všechny byly z důvodu vládních opatřením kvůli covidu zrušeny,“ popisuje jeden z dotčených pojišťovacích poradců.

Ani ne rok místo dvou

Zákon o distribuci pojištění vyšel ve Sbírce v červenci 2018, účinný je od 1. prosince 2018. Stanovil dvouleté přechodné období – zprostředkovatelé tak mohli působit bez zkoušky až do konce listopadu 2020.

Zkoušky mohou probíhat jenom u takzvaných akreditovaných osob, což je v současnosti 23 soukromých společností, profesních asociací nebo vzdělávacích organizací. Jenže proces jejich akreditace u České národní banky nebyl dostatečně rychlý. Zkouškové otázky pak zveřejnila v srpnu 2019, takže začít mohly teprve od loňského září.

„Komplikace nastaly už při jarní vlně epidemie, kdy podle vládních nařízení musely být zkoušky zcela pozastaveny. Jednalo se přibližně o dva měsíce. Za tuto dobu mohly být akreditovanými osobami prozkoušeny tisíce uchazečů. Pro ty, kteří už byli na zkoušku naučeni a termín jim byl zrušen, to jistě představovalo další stresující faktor,“ připomíná Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Teď se situace opakuje. „Během posledních měsíců komplikovalo zkoušení omezení shromažďování osob. V současné době jsou zkoušky zakázány vládním nařízením úplně a není reálné, že by se situace zlepšila,“ říká Marek Černoch, výkonný ředitel České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování.

Přechodné období přitom končí už za pár týdnů. „Vyvolává to velkou nervozitu jak u uchazečů, kteří odbornou zkoušku zatím nesložili, tak u pojišťoven a zprostředkovatelských sítí,“ zdůrazňuje Matoušek.

„Zákon sice nevylučuje distanční přezkoušení, ovšem akreditace certifikačních společností u České národní banky ji aktuálně neumožňuje,“ dodává Černoch.

Už od 1. prosince tak hrozí, že výrazně klesne počet osob, které mohou sjednávat nové pojistné smlouvy a také se starat o ty dosavadní, například o jejich změny.

„Zprostředkovatelé, jejichž dominantním segmentem je pojištění, by nemohli pokračovat ve své současné výdělečné činnosti. Za distributory, kteří musí mít tuto zkoušku, jsou považovány i interní sítě pojišťoven, případně jejich zaměstnanci na přepážkách. Mohlo by tedy dojít i ke zhoršení obslužnosti klientů,“ upozorňuje Simona Machulová, ředitelka právního úseku finančně poradenské společnosti Partners.

Řešení čeká ve sněmovně

Poslanci napříč stranami – Jan Řehounek (ANO), Zbyněk Stanjura (ODS), Jiří Dolejš (KSČM), Věra Kovářová (STAN) a Jan Hrnčíř (SPD) – už navrhli novelu, která prodlouží přechodné období o šest měsíců. Zkoušku by tak stačilo složit do 1. června 2021. Na včasné přijetí novely však zbývá necelý měsíc.

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

„Podle našich informací existuje silná a široká politická vůle, aby novela prošla legislativním procesem včas, tedy aby byla projednána v navrhovaném zkráceném režimu. Nezaznamenali jsme ani žádné věcné výhrady, které by myšlenku prodloužení lhůty ke složení zkoušky problematizovaly,“ říká Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva financí, které v říjnu k návrhu vydalo souhlasné stanovisko.

Kdyby poslanci nestihli lhůtu včas prodloužit, skončí podle odhadů ČASF až dvě třetiny dotčených osob na úřadech práce. „Věříme, že poslanci chápou urgentnost tohoto návrhu a stihnou schválit změnu v termínu. Pokud ne, je důležité, aby tak jako tak byl legislativní proces dokončen co nejrychleji a zmírnily se dopady na sociální situaci především externích zprostředkovatelů,“ zdůrazňuje Matoušek.

Za stěžejní považuje zavedení zkoušky odborné způsobilosti v online podobě. Česká národní banka, která na obor dohlíží, distanční formu obecně nevylučuje. Podle její mluvčí Petry Vodstrčilové ale v praxi zatím není systém nastaven tak, aby zkoušky na dálku splnily všechny požadované věcné a organizační podmínky.

„Jednání s Českou národní bankou o podmínkách pro takovou zkoušku, kterou by každý mohl dělat pod vzdálenou kontrolou komisaře ze svého domova a nemusel by se tak bát nákazy, jsou ale na dobré cestě. Věříme, že se systém podaří spustit v řádu několika týdnů,“ dodává Matoušek.

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Renata Lichtenegerová

Autor článku Renata Lichtenegerová

Studovala VOŠP v Praze. Sedm let byla redaktorkou podnikatelského týdeníku Profit. Poté se její hlavní pracovní náplň přesunula k přebalovacímu pultu, odkud ale příležitostně psala například pro měsíčník Obchod a finance... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

20. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

Tisíce pojišťovacích zprostředkovatelů dostali delší čas na vykonání potřebných zkoušek. Poslanci dnes schválili návrh zákona, kterým se odkládá povinnost doplnit odbornou zkoušku z... celý článek

Nová penzijní společnost od Partners získala licenci

9. 11. 2020 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nová penzijní společnost od Partners získala licenci

Finanční skupina Partners získala od České národní banky licenci na provozování penzijní společnosti. Ideálně ji chce začít provozovat od ledna 2021. 

Na roky bez státní penze buď připraven!

20. 10. 2020 | Josef Uchytil | 26 komentářů

Na roky bez státní penze buď připraven!

V čem tkví neudržitelnost našeho důchodového systému a jak se na jeho kolaps připravit?

S krizí přichází čas investovat ve velkém

17. 10. 2020 | Ondřej Tůma, Renata Lichtenegerová | 22 komentářů

S krizí přichází čas investovat ve velkém

„Investor musí umět využít hospodářského růstu i krizových období. Krátkodobý propad na trzích je jedinečnou příležitostí ke kumulaci kapitálu,“ říká Radovan Blažek, ředitel služby... celý článek

Nekopu do hráče, jdu po míči. Jak se staví tým pro finanční poradenství

19. 9. 2020 | Martin Vlnas | 7 komentářů

Nekopu do hráče, jdu po míči. Jak se staví tým pro finanční poradenství

Kariéra finančního poradce se vám slibně rozjíždí, klientů přibývá a vy najednou zjistíte, že by bylo fajn nebýt na všechno sám. Jenže kde sehnat ty správné lidi, jak je namotivovat... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.