Oddluž bábu

Oslabit populisty nápravou exekučních nespravedlností bude těžší, než to vypadá.
Oddluž bábu

Na Hradě se Miloš Zeman připravuje na další funkční období, v podhradí je ve hře koalice ANO, SPD a KSČM. V těch médiích, kterým ještě zůstává ambice analyzovat společenské dění, krystalizuje následující příběh: centrum zapomíná na chudé periferie a přehlíží problémy lidí v exekucích, kteří se ocitli mimo systém – a tak se ho rozhodli vyfakovat zvolením populistů. Kdo chce populismus zatlačit nazpátek, musí začít řešit jejich situaci. V podobném duchu se nesou úvahy Patricka Zandla, Tomáše Koloce, Standy Bilera, Fatimy Rahimi a dokonce Dominika Feriho.

Pomoct chudým lidem k důstojnému a trochu jistějšímu životu a srazit exekuční poplatky na úroveň obvyklou jinde v Evropě jsou výborné nápady už z principu. Civilizovaná společnost nevymáhá po mladých lidech dluh za odvoz popelnic z jejich dětství, natož jeho mnohonásobek. Nesliboval bych si ale od takových reforem odzbrojení populistů – a navíc poslední roky ukázaly, že jsou podobné kroky mimo představivost právě těch politiků, kteří teď teatrálně brání liberální demokracii.

Rakouský venkov zbídačený není, stejně volil Hofera

„Chováme se k nim jak postiženým“ napsal o Zemanových voličích básník Karel Škrabal. Vyhmátl tak dobře maskovanou blahovolnost úvahy, podle které si lidé vybírají špatné kandidáty především proto, že mají špatný život. Mizerný život má i pražská studentka na neplacené stáži, která na sedmitisícový nájem v bytu obývaném třemi dalšími lidmi vydělává v noci za barem. Od takového člověka ale přece jen nečekáte, že kvůli svým problémům bude volit Zemana, Okamuru nebo Semelovou – protože přece není oligofrenička a ví, že tím situaci nezlepší, spíš zhorší. Zeman je svatý patron exekučního byznysu a ideologie SPD a KSČM ještě nikdy nikde nepomohly vybudovat bohatou společnost. Kdo umí číst, chápe. Jenže: vážně je jádrem problému existenční nouze?

Poradna při finanční tísni

Nemůžete utáhnout dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky z poradny při finanční tísni.

Bezplatná poradna při finanční tísni

Nabízí se srovnání se sousedy. V Rakousku nebo Polsku fungují exekuce oproti Česku vyloženě fairtradově. Bohaté a upravené rakouské vesnice slouží českým „regionům“ už od revoluce jako nedostižný vzor – a přesto v nich předloni vyhrál prezidentský kandidát Svobodných. V ekonomicky relativně úspěšném Polsku vládnou nacionálně-konzervativní fundamentalisté a podobná hnutí jsou na vzestupu i jinde, kde se lidé mimo systém neocitají tak snadno a z tak absurdních důvodů jako v Česku.

Možná by proto bylo dobré hned nenabízet zemanovsko-okamurovským periferiím kšeft „my vám trochu ulehčíme a vy se za to uklidníte“. Ten připomíná kampaň Přemluv bábu jak svou sebejistotou, tak neskrývanou představou, že „ti druzí“ nejsou komplexní bytosti s vlastním rozumem a spoustou různých zájmů, ale jakýmsi vypínačem, který se dá jednoduše přecvaknout do správné polohy. Možná je teď, dlouho před příštími důležitými volbami, správná chvíle řešit, jestli neexistují k volbě (často jen naoko) protisystémových kandidátů a hnutí vedle negativních důvodů – přišel jsem o barák kvůli pár tisícům, tak ať to všechno shoří! – i ty pozitivní. Důvody, na které slyší nejenom zoufalci lační po pomstě, ale taky voliči, kteří v nouzi nejsou a donedávna podporovali systémové strany. Některé možné důvody jsem se pokoušel pojmenovat po vítězství Donalda Trumpa. Řetězovou reakci to zrovna nevyvolalo.

Nejchudším nakládá pravice i levice

Ale budiž, prezidentské volby skončily těsně a včasné ulehčení lidem v dluhové pasti by v nich asi mohlo zafungovat jako paralen, který sice nevyléčí nemoc, ale teplotu na chvíli srazí pod kritických padesát procent.

Ke kafi Kašpárkův výběr

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

Doktoři liberální demokracie by si ovšem při nasazování léčby měli uvědomit, že teď tolik propírané exekuce jsou jenom důsledek skutečného problému. Tím je chudoba, přesněji nedostatek disponibilní hotovosti. Že si lidi musejí půjčovat na novou pračku. Že se jim vyplácí jezdit načerno, než je revizor vyhmátne třikrát v jednom týdnu. Že se děcko oprávněně obává výprasku za pokutu v knihovně, tak si ji nechá pro sebe.

Situaci lidí, kteří si půjčujou a pak nedokážou splácet, mohl částečně pomoct zákon o sociálním bydlení, zavedení zálohovaného výživného, obědů a jízdného pro školáky z chudých rodin na účet státu. Nebo snížení daní z příjmu velké většině zaměstnanců na úkor nejlépe placené desetiny, které navrhoval Bohuslav Sobotka. „Demokratický blok“ ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN o téhle medicíně nechtěl a nechce slyšet. Klíčová slova: trestání úspěšných, odměňování nepřizpůsobivých.

Ale abychom to nedávali jenom pravici: sociální demokracie za čtyři roky ve vládě pomohla zavést brutální pokuty za bagatelní administrativní prohřešky živnostníků a obnovila mizerně placenou veřejnou službu. Kdybych byl Tomio Okamura, v Lidovém domě by ode mě měli flašku taky.

Ano, znovuzvolení Miloše Zemana a neúspěch „tradičních stran“ ve volbách do Sněmovny je určitě budíček. Zvoní ale hlavně lidem, kteří jsou po večírku pořád ještě nepoužitelní.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 2. 2018 6:53, Kája

V povídání o finanční negramotnosti a nezodpovědnosti se nějak vytrácí zodpovědnost věřitele. Přece nevložím peníze do ztrátového podniku. A pokud ano, je to moje chyba. Takže: Dluhy se mají vracet. Úroky jsou podnikatelské riziko, nesmí být předmětem exekuce. A když si nevěřím schopnost dlužníka splácet, musím počítat s tím že o peníze přijdu. Půjčování peněz je podnikání jako každé jiné. Když dám peníze do špatných akcií, přijdu o ně taky.

+50
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 2. 2018 5:12, Alena

A kdy už se pan Pelikán,parlament a celá vláda konečně rozhodně pro definitivní řešení a začne platit zákon o ODDLUZENi a zrušení všech dluhu u lidí,kteří se dostali do dluhové pasti z neznalosti a hlavně zaviněné nemravným povolováním ,nebankovními smejdumm,všem zlodějům,kteří nejprve nakradli a rozkradli stát a pak ještě tyto peníze půjčili všem,kteří i z důvodu zdravotních a z neznalosti si u těchto nebankovních,ale zákonem schválených organizací,si museli finance půjčit a NIKDY je nejsou schopni splatit....e těch případů asi 850000 tisíc na hranici absolutní nouze! Tak co s tím naše Vlado a p.Pelikane hodláte udělat si co kdyby ten,co zdárně nakradl /nakradli/ miliony a mají majetek za miliardy se postarali a všechny dluhy jednoduše zaplatili a tím zrušili veškeré exekuce "obyčejných" lidiček a jednou provždy se zrušili všechny nebankovní půjčování peněz a tím by pak mohli zrušit i polovinu exekutoru a také by se značně uvolnily věznice,protože vězně platíme my,z našich daní!

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Rychlejší oddlužení má zpoždění. Kdo si polepší a kdo pohorší?

6. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Rychlejší oddlužení má zpoždění. Kdo si polepší a kdo pohorší?

Novela insolvenčního zákona má snadněji oddlužit lidi v exekuci. Česko ji mělo schválit už v létě 2021, jenže stále není jasná její konečná podoba. Napovědět může únorové jednání sněmovny.... celý článek

Lidem v exekuci zůstane méně. Expert vysvětluje, co se mění

26. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Lidem v exekuci zůstane méně. Expert vysvětluje, co se mění

Nižší nezabavitelné minimum, hrozba fixní srážky i možný konec započítání peněz na manžela či manželku. Lidem v exekucích zbyde letos z příjmu méně peněz. Změny popisuje Radek Hábl z... celý článek

Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

18. 1. 2024 | Petr Kučera

Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

Vláda podpořila plán na další oddlužovací akci zvanou Milostivé léto. Ta odpustí penále a exekuční náklady lidem, kteří si měli platit veřejné zdravotní pojištění – tedy například podnikatelům... celý článek

Stačí vám 111 Kč na den? Banka si vyzkoušela, jak žijí chudí Češi

10. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 20 komentářů

Stačí vám 111 Kč na den? Banka si vyzkoušela, jak žijí chudí Češi

Vyjít každý den přesně se 111 korunami na osobu – tak znělo zadání pokusu, do něhož se zapojilo třicet zaměstnanců České spořitelny. Cílem bylo vžít se na pár dní do situace klientů... celý článek

Půjčil si 50 tisíc, vracet měl milion. Soud dává naději i dalším dlužníkům

15. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Půjčil si 50 tisíc, vracet měl milion. Soud dává naději i dalším dlužníkům

Neziskovka Člověk v tísni apeluje na lidi, aby se přihlásili se staršími smlouvami od nebankovních společností, podle kterých museli splácet „nemravné” sumy. Možná dostanou zaplacené... celý článek

Partners Financial Services