Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Na přehled příjmů a výdajů pro sociálku zbývají jen tři dny

| rubrika: Co se děje | 28. 4. 2010
Na přehled příjmů a výdajů pro sociálku zbývají jen tři dny
Pátek 30. dubna je nejzazší termín, do kdy mají podnikatelé, kteří nevyužijí daňového poradce, podat správě sociálního zabezpečení přehled o příjmech a výdajích za rok 2009. Když se opozdí, hrozí jim až dvacetitisícová pokuta.

Poslední dubnový den, tedy v pátek 30. dubna, končí termín, do kdy musí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které alespoň část roku podnikalya nevyužívají přitom služeb daňového poradce, podat správě sociálního zabezpečenípřehled o příjmech a výdajích za rok 2009. Týká se to všech, kdo podali daňové přiznání koncem března. Přehled je třeba podat nejdéle o měsíc později. Do osmi dnů pak musí správě sociálního zabezpečení, pod kterou OSVČ spadají, uhradit případný nedoplatek na sociálním pojištění za rok 2009.

Důležité je, aby měla sociálka tyto peníze osmý pracovní den již na svém účtu. Proto je třeba počítat s tím, že přes bankumohou peníze jít nejméně dva dny.

Teoreticky je možné podat koncem dubna také přehled příjmů a výdajů za zdravotní pojištění. Vzhledem ke změně zákona bylo ale letos třeba uhradit případné nedoplatky za toto pojištění osm dnů od podání daňového přiznání, tedy nejpozději do osmého dubna. Každá OSVČ, který nepoužívá služeb daňového poradce, již tedy nejspíš pro jistotu „zdravotní přehled“ dávno vyplnil a uhradil případný nedoplatek za zdravotní pojištění.

Pro OSVČ, které využívají služeb daňového poradce, se termín, do kdy musí odevzdat správě sociálního zabezpečení přehled za loňský rok, posouvá na 30. červenec. Musí to ovšem sociálce včas oznámit. Následující pondělí, tedy 2. srpna, končí termín, do kdy mají tento přehled podat podnikatelé, kteří nemusejí podávat daňové přiznání.

Sociální pojištění platí podnikatelé, jejichž roční příjem po odečtení výdajů dosáhl nejméně 56 532 korun. Může to být i méně, pokud se sami rozhodli, že budou uvedené pojištění platit dobrovolně. Nově je platí rovněž lidé, kteří vykonávají uměleckou nebo jinou tvůrčí činnostna základě autorskoprávních vztahů. Ještě loni se tato platba vztahovala pouze na ty, kteří prohlásili, že uměleckou či jinou tvůrčí činnost vykonávají soustavně.

Formuláře přehledu o příjmech a výdajích OSVČ, který je třeba podat správě sociálního zabezpečení, najdete v sekci Vše o daních za rok 2009.

Za pozdní podání přehledu může správa sociálního zabezpečení udělit podnikateli dvacetitisícovou pokutu, při dalším porušení povinností může jít o sto tisíc korun. Pokud nebyly pojistné, nebo záloha na pojistné zaplaceny včas, nebo podnikatel zaplatil méně, než skutečně měl, musí počítat s penále, které činí 0,05 procenta z dlužné částky za každý kalendářní den, v němž nesplnil svou povinnost.

Příjmy ze samostatné výdělečné činnosti se dělí na hlavní a vedlejší. Některé OSVČ pracují a kromě toho si přivydělávají. Každou vedlejší výdělečnou činnost je ale třeba sociálce oznámit, a to nejpozději při podání přehledu o příjmech a výdajích za daný rok.

V případě hlavní výdělečné činnosti činí pro rok 2010 minimální platba důchodového pojištění 1731 korun. Maximální výše zálohy na sociální pojištěnípro letošní rok dosahuje 27 693 korun za měsíc. Kromě toho je možné každý měsíc dobrovolně platit i nemocenské pojištění, a to alespoň 56 korun.

Řada OSVČ se snaží platit co nejnižší zdravotní a sociální pojištění, což má vliv na výši jejich starobního důchodu. Při podání přehledu, kdy se porovnávají skutečné výdaje na tato pojištění s dosud zaplacenými zálohami, jednou za rok mohou podnikatelé uhradit na důchodové pojištění víc než jim vyšlo v přehledu, čímž si zvýší základ pro výpočet důchodu.

Vzhledem ke způsobu, jak se v Česku počítají důchody (viz nález Ústavního soudu a článek Lidé s vyšším příjmem dostali šanci na vyšší důchod), je ale otázka, zda má smysl tuto možnost využít, nebo ušetřené peníze raději využít efektivněji prostřednictvím vlastních investic. Pokud se někomu zvolna blíží důchodový věk a nemá příliš zkušeností s investováním, bude ale asi zvažovat i možnost zaplacení vyššího důchodového pojištění.

Kdyby si chtěl zvýšit základ pro výpočet důchodutím, že bude platit vyšší zálohy na sociální zabezpečení, než vyplývá z přehledu odevzdaného sociálce, má smůlu. Sociálka mu tento přeplatek vrátí. Je tedy na místě zvážit, zda jednou za rok nezaplatit na důchod víc.

Po odevzdání přehledu se obvykle mění výše záloh. Tato změna platí až další měsíc poté, kdy podnikatel podal přehled příjmů a výdajů správě sociálního zabezpečení. Od tohoto měsíce by si měl tedy změnit trvalý platební příkaz v bance, jejímž prostřednictvím obvykle tuto zálohu platí.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK