Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vyhněte se budoucím problémům s důchodem. Požádejte o výpis.

| rubrika: Jak na to | 10. 6. 2009 | 21 komentářů
Vyhněte se budoucím problémům s důchodem. Požádejte o výpis.
I mladší ročníky, které mají do důchodu daleko, by měly mít důchodové pojištění pod kontrolou. Proto je dobré si čas od času požádat o výpis z evidence důchodového pojištění a zkontrolovat, zda všechny údaje o zaměstnání či příjmech souhlasí.

Od roku 2006 si musejí pojištěnci sami ohlídat, zda mají v pořádku všechny doklady a započtené všechny doby, po které platí důchodové pojištění. Pokud některý údaj o dobách zaměstnání a důchodovém pojištění jednotlivce v ústředí evidenci sociálního pojištění chybí, nastanou pojištěnému v budoucnu potíže. Žádost o důchod se zkomplikuje a jeho přiznání se protáhne o měsíce. „Může se stát, že údaje chybí proto, že někteří zaměstnavatelé nesplnili povinnost, neposlali správě sociálního zabezpečení potřebné dokumenty a evidence o pojištěnci tak není kompletní,“ upozorňuje Kamil Vařeka, mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Jak kontrolovat záznamy o důchodovém pojištění

  • Jednou do roka požádat ČSSZ o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP)
  • Písemnou žádost adresovat na ústředí: ČSSZ, Křížová 25, 225 08 Praha 5
  • V žádosti uvést rodné číslo, příjmení, jméno, rodné jméno a adresu, na kterou chcete osobní list zaslat

Zvlášť v době krize a krachů firem se proto vyplatí zvýšená opatrnost. „Všichni, kdo si platí na důchod, mají právo zdarma požádat ČSSZ jednou za rok o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP),“ upozorňuje Vařeka. Jde o doklad, ze kterého si každý pojištěný může ověřit, zda má na svém individuálním kontě zapsané všechny údaje. Například dobu studia, evidenci na úřadu práce, dobu vojenské služby, péči o dítě i údaje o výdělcích od všech zaměstnavatelů včetně toho, kolik si na důchod za svůj pracovní život zatím každý zaplatil. Průběžnou kontrolou se tak dá předejít zbytečným komplikacím a chybějící údaje doplnit snadněji než až po letech nebo těsně před důchodem.

Žádosti o zaslání osobního listu je potřeba adresovat přímo na ústředí ČSSZ (Křížová 25, 225 08 Praha 5), kde ji musí vyřídit nejpozději do 90 dnů. „Žadatel musí uvést rodné číslo, příjmení, jméno, rodné příjmení a adresu, na kterou chce osobní list zaslat. Kdo má elektronický podpis, může žádost poslat i elektronicky,“ říká mluvčí ČSSZ. Tuto možnost kontroly využívá podle Vařeky stále více lidí, vloni to bylo téměř 135 tisíc pojištěnců a zájem nadále stoupá. „Nejčastěji žadatelé zjišťují, že jim chybějí právě údaje od zaměstnavatelů,“ přibližuje Vařeka.

V případě nesrovnalostí může pojištěný podle Vařeky řešit problém sám. Například zapátrat ve vlastním archivu a předložit třeba pracovní smlouvy nebo evidenční listy od již neexistujících zaměstnavatelů, výplatní pásky nebo třeba i legitimaci ROH s vylepenými známkami o placení příspěvků za jednotlivé měsíce. Chybějící údaje o vojenské službě se dokládají buď vojenskou knížkou, nebo lze o potvrzení požádat Správní archiv Armády ČR v Olomouci. Studium na střední škole se dokládá vysvědčením a vysokoškolská studia diplomem, případně náhradním potvrzením, které na požádání vydají školy.

Zcela výjimečně mohou chybějící dobu pojištění potvrdit i nejméně dva svědci, ale jen tehdy, pokud se nepodaří doložit jinak. Musí přitom uvést, odkud mají informace potvrzující chybějící dobu pojištění a své prohlášení stvrdit podpisem, který ověří notář nebo pracovník sociální správy. O řešení nesrovnalostí má pojištěný právo požádat i přímo zaměstnavatele nebo okresní správu sociálního zabezpečení. Průběžnou kontrolou si tak může každý ohlídat, zda má všechno v pořádku a po dosažení důchodového věku mít jistotu, že žádost o důchod proběhne hladce.

Anketa

Máte důchodové pojištění pod kontrolou?

Žádost o starobní důchod si podává každý člověk osobně u své správy sociálního zabezpečení. Plnou mocí lze sepsáním pověřit i svého zástupce. „Žádost je ale možné sepsat nejdřív čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu,“ upozorňuje mluvčí ČSSZ. Všechny žádosti putují do ústředí, a to může o důchodu rozhodnout jedině v případě, že má žadatel kompletní evidenci. „Jinak se schválení může při došetřování chybějících dob pojištění prodloužit v průměru o tři měsíce,“ přibližuje Vařeka.

V letošním prvním čtvrtletí odešlo do důchodu 24 648 Čechů a k březnu tak pobíralo starobní důchod téměř 1,5 milionu lidí. Průměrná výše důchodu v Česku nyní dosahuje měsíčně 10,5 tisíce korun. Po dosažení důchodového věku ale lidé nemusejí odejít povinně do důchodu. „Penze není povinnost ale právo, člověk může pracovat déle,“ přibližuje Vařeka. Důchodový věk se v Česku postupně prodlužuje až na cílových 62 až 65 let. Od roku 2013 tak budou muži chodit do důchodu od 63 let a ženy podle počtu vychovaných dětí od 59 až 63 let. V roce 2030 budou muži odcházet do důchodu v 65 letech a stejně jako ženy bez dětí nebo s jedním dítětem. Ostatní budou podle počtu dětí odcházet do důchodu v 62 až 64 letech.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+115
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 11. 2009 0:51, lEXA

POŽÁDAL JSEM SI O VÝPIS Z EVIDENČNÍHO LISTU DŮCH.POJIŠTĚNÍ A PŘIŠEL MI BEZ VYMĚŘOVACÍCH ZÁKLADŮ A VYLOUČENÝCH DOB,TAKŽE TY PODSTATNÉ VĚCI MI V LISTĚ ZCELA CHYBĚLY,NECHÁPU PROČ MI VÝPIS VŮBEC POSÍLALI V TAKTO NEPOUŽITELNÉM STAVU!!! ROZUM NAD TÍM ZŮSTÁVÁ STÁT,ZA CO TAM TY LIDI VLASTNĚ BEROU VÝPLATY!

Reagovat

 

+54
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 6. 2009 8:02, Manolo

Nelíbí se mi zavádějící termín "odejít" do důchodu. Přesně jak se v článku píše - v určitém věku člověku vznikne nárok na peníze od státu, ale "odejít" do důchodu může kdykoliv. Daleko v ýstižnější je tedy termín "nechat si vyplácet důchodové dávky" než někam odcházet.

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

14. 1. 2018 | 4:54 | Dykastová lenka

dobrý den chtěla bych se zeptat proč mi bylo naviseni důchodu vypočteno z částečného důchodu když od října mám starobní děkuji za odpověď Lenka více

10. 7. 2017 | 13:12 | Hana

Požádala jsem si v lednu o výpis zápočtového listu a stále mi ještě nedorazil děkuji více

21. 6. 2017 | 10:03 | Zuzana Benakova

Vážená Důchodová Spravo:: ZADALA JSME O VYPIS ODPRACOVANE ZAMNESTNANI NA OSOBU EDITU VOUGELOVOU:: Nar: 6.6.1959.Rodne:: číslo : 595606/7535 Žádost jsme požadovala mnesyci: kvetnu:: PROSIM JESTLI MI MUZETE ODEPSAT MEILEM DO...více

10. 1. 2017 | 13:57 | Marie bartipanova

Moje matka ma problemen vyplaceni dochod z cech bydli v holansku vola pise ale dodnes zadna odpoved muzete mi prosim poradit co mam delat dekuji více

20. 10. 2016 | 21:58 | Alena

Dobry den ziji v Italii ale V Ceske republice mam odpracovanych 22 let a 344 dnu ale i v Italii mam odpracov více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK