Anekta o nejkrásnější české a československé bankovky přinesla zajímavý výsledek. V prvním kole hlasování, kdy jste vybíraly nejhezčí bankovku z jednotlivých nominálů, jste rozhodli, že do ideální české měny patří opravdové umělecké skvosty, pod kterými jsou podepsání umělci světových jmen, ale i bankovky odrážející složitost doby, jakou jsme žili.
Takto vypadají bankovky, které byste chtěli nosit v peněženkách
Jednokoruna rok 1954
40,69 %
Desetikoruna rok 1960
32,39 %
Stokoruna rok 1931
25,23 %
Tisícovka rok 1934
23,72 %
Tříkoruna rok 1953
72,71 %
Dvacetipětikoruna rok 1958
26,92 %
Dvousetkoruna rok 1998
Dvoutisícovka rok 1999
Pětikoruna rok 1921
22,34 %
Padesátikoruna rok 1945
22,49 %
Pětistovka rok 1997
29,17 %
Pětitisícovka rok 1920
48,07 %
U papírových peněz nižších hodnot, které již nenávratně zmizely z našich peněženek a nemají tak mezi současnými nominály konkurenci, zvítězila jednokorunováa tříkorunová státovkaz padesátých let. Mezi pětikorunami se nejvíce líbila modrooranžová státovka s tváří Jana Ámose Komenského, s níž se platilo v letech 1922 až 1926. V tehdejší době byla tato „pětikačka“ tištěná v arších po osmi kusech označených sériovým číslem 1 až 8 a podle těchto sériových čísel nyní tento nominál sběratelé vyhledávají a kompletují.
V desetikorunách to na plné čáře vyhrála tmavohnědá bankovka s ošátkovanými dívčinami. Nejspíš proto, že jsme ji v peněženkách nosili od roku 1961 až do roku 1988 a do našeho povědomí se zapisovala plných 27 let. U dvaceti a pětadvacetikorun jste označili za nejhezčí bankovku tu, která i ve své době patřila k mimořádně oblíbeným. Zvítězila pětadvacetikoruna výtvarníka Jan Svolinského s portrétem Jana Žižky z Trocnova, která byla vydaná do oběhu 1. prosince 1958. Žižka na ni má zaslepené zdravé oko a řada lidí si tento umělecký kousek nechávala po ukončení jeho platnosti na památku.
Mezi padesátikorunami si téměř čtvrtina hlasujících, vybrala poválečnou padesátikorunu s portrétem Milana Rastislava Štefánika. Tato bankovka se tiskla v roce 1945 v Londýně. Na její západní nádech museli lidé zapomenout s příchodem měnové reformy v květnu 1953, kdy byla stažená z oběhu. Teď se tato bankovka stává součástí ideální české měny složené z nejhezčích českých a československých bankovek.
I mezi stokorunami překvapivě zabodoval starší kousek. Nejvíc se vám zalíbila zelená stovka z roku 1931. Uměleckou hodnotu vdechnul tomuto nominálu Max Švabinský a o zařazení do ideální české měny rozhodla čtvrtina získaných hlasů. Známé „zelené Hradčany, s nimiž jsme platili od 60. až do 90. let, skončily hned v závěsu, dostaly přes pětinu hlasů. Propadla i nynější zelená stokoruna. Ta se v porovnání s ostatními stovkami v celé éře české a československé měny líbila překvapivě jen zhruba osmi procentům hlasujících.
I v konkurenci dalších vyšších nominálů zvítězily hlavně starší kousky. Z nynějších bankovek vyhrála pouze pětistovka s portrétem Boženy Němcové. Mezi tisícikorunami jste označili za nejhezčí tu z roku 1934 z autorské dílny Maxe Švabinského. U pětitisícovek bylo hlasování až do poslední chvíle velmi těsné. Rozhodovalo se mezi současným vzorem od českého výtvarníka Oldřicha Kulhánka a státovkou neznámého autora z 20. let, kterou vytiskla americká tiskárna ABNCo v New Yorku. Nakonec zvítězila bankovka z 20. let, který svým vzhledem připomíná americký dolar.
Současná dvousetkorunová bankovkas portrétem Jana Ámose Komenského i dvoutisícovka s tváří božské Emyse do ideální měny nejkrásnějších českých bankovek zařadily automaticky. S těmito nominály jsme totiž začali platit teprve nedávno a v celé historii českých a československých bankovek proto nemají konkurenty.
Teď máte ve druhé sérii hlasování možnost rozhodnout, která bankovka z ideální sady se stane absolutní vítězkou. Hlasovat můžete od úterý do pátku. Nejkrásnější bankovou z celé devadesátileté historie české a československé měny se stane ta, která dostane největší počet vašich hlasů. Toto konečné hlasování rovněž najdete na speciální stránce Nejkrásnější bankovky.
Anketu jsme připravili s pomocí České národní banky, která nám poskytla obrazový materiál. Zvláštní dík patří Vladimíru Kudlíkovi z ČNB, který obrázky všech bankovek připravil.
Sdílejte článek, než ho smažem