Nejkrásnější českou a československou bankovkou všech dob se stala „americká“ pětitisícovka. Státovku z roku 1920, pro níž hlasovala čtvrtina účastníků ankety, vytvořila a vytiskla americká tiskárna American Bank Note Company v New Yorku. Platilo se s ní až do roku 1944. Dnes si ji sběratelé cení velmi vysoko, jsou za ni ochotní dát podle zachovalosti a sériového označení až 60 tisíc korun. Za protektorátu byla tato státovka stažená z oběhu a na její nástupkyni se objevila tvář Svatého Václava.
Vítěz ankety o nejhezší české a československé peníze
Z oběhu zmizely pětitisícovky s měnovou reformou v roce 1953. Návrat bankovky s hodnotou 5000 korun českých se konal až po rozdělení Československa v roce 1993. Jejím autorem je Oldřich Kulhánek.
Po bankovce s vyšší nominální hodnotou zjevně čtenáři Peníze.cz příliš netouží. V peněženkách by ji chtělo nosit jen šestnáct procent z těch, kteří na tuto anketní otázku odpověděli.
Druhé místo v žebříčku nejoblíbenějších bankovek patří stokoruně z roku 1931. Hlasovalo pro ni 16 procent účastníků ankety. Jejím autorem je Max Švabinský.
O třetí a čtvrté místo svedly urputný boj současná dvoutisícovka, kterou zdobí portrét operní divy Emy Destinové, a tisícovka z roku 1934. Na rubové straně této prvorepublikové tisícikoruny byl zpodobněn František Palacký, který se na tisícovce nachází i dnes. Tentokrát však v podání výtvarníka Oldřicha Kulhánka.
Na konec žebříčku jste poslali pětikorunu, korunu a dvousetkorunu s portrétem Jana Ámose Komenského.
Výsledky celého hlasování, stejně jako odkazy na profily jednotlivých nominálů a na galerie bankovek najdete na zvláštní stránce „Nejkrásnější bankovky“. Navíc si budete moci opět vyzkoušet své znalosti v kvízech, které jsme k jednotlivým nominálům připojili. Tentokrát už bez nároku na výhru.
Děkujeme všem, kteří se obou kol naší ankety zúčastnili. Ukázali jste, že vám není osud české měny lhostejný. Ještě jednou rovněž blahopřejeme dvaceti výhercům, kteří uspěli v soutěži, která anketu doprovázela.
Anketu jsme připravili s pomocí České národní banky , která nám poskytla obrazový materiál. Zvláštní dík patří Vladimíru Kudlíkovi z ČNB, který obrázky všech bankovek připravil.
Takto vypadají bankovky, které byste chtěli nosit v peněženkách
![Jednokorunová bankovka, rok 1954]()
Jednokoruna rok 1954
40,69 %
![Desetikorunová bankovka, rok 1960]()
Desetikoruna rok 1960
32,39 %
![Stokorunová bankovka, rok 1931]()
Stokoruna rok 1931
25,23 %
![Tisícikorunová bankovka, rok 1934]()
Tisícovka rok 1934
23,72 %
![Tříkorunová bankovka, rok 1953]()
Tříkoruna rok 1953
72,71 %
![Pětadvacetikorunová bankovka, rok 1958]()
Dvacetipětikoruna rok 1958
26,92 %
![Dvousetkorunová bankovka, rok 1998]()
Dvousetkoruna rok 1998
![Dvoutisícikorunová bankovka, rok 1999]()
Dvoutisícovka rok 1999
![Pětikorunová bankovka, rok 1921]()
Pětikoruna rok 1921
22,34 %
![Padesátikorunová bankovka, rok 1945]()
Padesátikoruna rok 1945
22,49 %
![Pětisetkorunová bankovka, rok 1997]()
Pětistovka rok 1997
29,17 %
![Pětitisícikorunová bankovka, rok 1920]()
Pětitisícovka rok 1920
48,07 %
Sdílejte článek, než ho smažem