Novou tisícikorunovou bankovku začne česká centrální banka vydávat od 1. dubna 2008. Nejprve ji dostanou banky, postupně se dostane i do peněženek. Bankovka má nové ochranné prvky, které se prakticky nedají napodobit. Je tak podstatně lépe chráněna než její starý vzor.
„Nová tisicokorunová bankovka má řadu inovovaných a nových ochranných prvků, a to jak viditelných pouhým okem pro laickou veřejnost, tak prvků zjistitelných pomocí přístrojů a pomůcek, které používají pro ověření pravosti profesionálové, “ říká Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady České národní banky (ČNB). Jak dodává, nové ochranné prvky jsou na špičkové světové úrovni, byly částečně převzaty ze zahraničí a dopracovány a vyvinuty odborníky ČNB.
Na první pohled upoutá na nové tisícovce pozornost především nový ochranný proužek, který je širší než proužek na starším vzoru. „Je vlisován do bankovního papíru již při jeho výrobě. Proto se prakticky nedá napodobit. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu bankovky je nově doplněn o zkratku ČNB a je větší a lépe čitelný. Charakteristickým znakem nového ochranného proužku je jeho kovově lesklá barva. Ta se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění z hnědofialové na zelenou barvu,“ upozorňuje Řežábek.
Další ochranný prvek je umístěn vedle dosavadního stínovaného vodoznaku s portrétem Františka Palackého. Nově je zde viditelné světlé označení nominální hodnoty 1 000 Kč, které je doplněno lipovým listem.
Změnil se rovněž lesklý pruh měnící barevnost při dopadu světla z různých úhlů u portrétu Františka Palackého. „Na bankovkách staršího vzoru z roku 1996 je jednobarevný a má podobu pásu s rovnoměrnými okraji. U bankovek vzoru 2008 je tento pruh dvoubarevný a jeho pravá strana má vlnkový okraj,“ přibližuje Řežábek třetí nejpodstatnější nový znak viditelný okem.
Řadu nových ochranných prvků je možné vidět pod ultrafialovými lampami. „K tisku nové bankovky se nyní používají švýcarské barvy, jejichž reakce je pod UV zářením mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Na rubu bankovky se nově pod lampou rozzáří zelenou barvou například vodorovné označení série a čísla bankovky. Na lícní straně září v ultrafialovém světle oproti starému vzoru rovněž více prvků, například část oblečení na portrétu Palackého nebo hodnotové číslo 1000 v levém horním rohu bankovky. Horní polovina čísla 1000 září zelenou barvou a dolní polovina září modrou barvou,“ upozorňuje Řežábek.
Bankovní odborníci mohou na nové tisícikoruně ověřit strojově i další prvky. Ty ale Česká národní banka nezveřejňuje, aby penězokazci neměli šanci je napodobit.
Podobnou inovací prošla vloni dvoutisícikoruna, na které si již padělatelé vylámali zuby. „Podařilo se zachytit již čtyři padělky nové dvoutisícikorunové bankovky. Nové prvky se ale penězokazcům nepodařilo napodobit. Falešné bankovky jsme označili číslicí čtyři jako méně zdařilé. Padělky se daly rozpoznat na první pohled,“ poznamenává Řežábek.
Padělatelé často falšují bankovky na barevných kopírkách. Žlutá barva se kopíruje jen těžko, proto má nová tisícikoruna v některých částech žlutá kolečka. Na nových bankovkách je samozřejmě vyznačen letopočet jejich emise, tedy rok 2008 a podpis „Tůma“, který je nynějším guvernérem ČNB.
V letošním roce bude podle odhadů ČNB vydáno asi 30 milionů kusů nových tisícikorun. Staré vzory budou platit ještě mnoho let. „Průměrná životnost papírové bakovky je 3,5 roku. Staré bankovky budeme postupně nahrazovat novými. I starý vzor bude ale pravděpodobně platit až do doby rozhodnutí o přijetí eura, které korunu nahradí,“ říká Řežábek.
Centrální banka se chystá do přijetí eura inovovat ještě další českou papírovou bankovu. Nové ochranné prvky získá pravděpodobně pětisetkoruna, která je spolu s tisícikorunou nejčastěji falšovanou českou bankovkou.
Setkali jste se někdy s padělanou bankovkou? Od koho jste ji dostali? Podělte se o zkušenost.
Sdílejte článek, než ho smažem