Americké hospodářství se zastavilo, hrozí Greenspan

| rubrika: Co se děje | 26. 2. 2008 | 2 komentáře
Hospodářský růst USA je na nule. Tvrdí to bývalý předseda americké centrální banky Fed a stále velmi respektovaný ekonom Alan Greenspan. Česká ekonomika tím ale neutrpí, říkají tuzemští ekonomové.

Bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan už delší dobu říká, že pravděpodobnost pádu americké ekonomiky do recese je jedna ku jedné. V pondělí prohlásil na investiční konferenci v saúdskoarabském městě Džidda: „V této chvíli je růst americké ekonomiky roven nule.“

Saúdská Arábie není od americké recese tak vzdálená, jak by se na první pohled mohlo zdát. Arabské investiční fondy, soukromé i státní, investují do mimořádně levných amerických aktiv. Pár miliard petrodolarů koncem minulého roku například vyspravilo kapitálové základy druhé největší banky na světě Citigroup a nedlouho po ní také banky Merill Lynch. Do evropských peněžních domů, mj. do britské Royal Bank of Scotland, zase míří peníze z Kuvajtu. Arabové přitom nevylučují, že mají zálusk na získání kontrolních balíků v některých evropských bankách, jejichž jména ale zatím nezveřejnili.

Teze Greenspana se zakládají na depresivních makroekonomických údajích. Minulý týden obavy z recese potvrdily předstihové ukazatele. Index ekonomické aktivity, který sestavuje Fed, nepotvrdil očekávání mírného růstu. „Zatímco v lednu převládalo očekávání obnovy byť mírného růstu ekonomické aktivity, tak únorové údaje již signalizují pouze zmírnění recese ekonomické aktivity, ta by ale měla být stále citelná,“ charakterizoval údaje Josef Kvarda, analytik investiční společnosti Atlantik Finanční trhy.

Zklamáním byly také zprávy o stavu pracovního trhu, na kterém počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti setrvale zůstává na rekordních úrovních. „Celkově zprávy trhu práce ukazují dlouhodobý vzestup nezaměstnanosti, což je signál, že firmy najímají pracovní sílu méně, než v minulosti. Konečně slabost trhu práce potvrdila i hlavní zpráva zaměstnanosti za leden, která ukázala pokles počtu zaměstnaných Američanů,“ říká J. Kvarda.

Nejnovější údaje vypovídají o poklesu obchodů s nemovitostmi, cen bytů a domů a o růstu počtu bytů na prodej. To znamená, že trvají důsledky hypoteční krize a s ní spojené klesající soukromé spotřeby.

Centrální banka USA koncem minulého týdne snížila předpověď letošního hospodářského růstu na 1,3 až 2 procenta, když předtím se prognózy pohybovaly mezi 1,8 až 2,5 procenta. Fed rovněž předpokládá, že nezaměstnanost letos vzroste na 5,2 až 5,3 procenta ve srovnání s loňským průměrem 4,6 procenta. Také inflace podle Fedu bude vyšší, až 2,4 procenta, když dříve banka předpovídala maximálně 2,1 procenta.

Podle amerických analytiků nastane hospodářské oživení až ve druhé polovině roku. Podle Alana Greenspana se ekonomika znovu rozjede později a pomaleji, než tomu bývalo dříve.

Jakkoliv tyto zprávy nejsou povzbudivé, pro české hospodářství nepředstavují bezprostřední nebezpečí. Ještě v polovině ledna se sice ekonomové obávali, že americká recese zpomalí tempo růstu českého hrubého domácího produktu více, než se předpokládalo (až ke 4 procentům namísto předpovídaných 5,1 procenta). Předběžná čísla Českého statistického úřadu z minulého týdne ovšem tyto obavy rozptýlila. V posledním loňském čtvrtletí česká ekonomika vzrostla o překvapivých 6,9 procenta. Potvrdila tak nezávislost na vývoji v USA, stejně jako ekonomika Evropské unie, která meziročně v posledním loňském kvartálu posílila o 2,6 procenta.

„Náš odhad růstu české ekonomiky pro letošek je 5,1 procenta,“ říká Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. „Zpomalení proti loňsku bude způsobeno typickými konjunkturálními vlivy, jako například vyčerpáním zdrojů růstu, ale ne recesí v USA. Některé varovné články v západoevropském tisku, které byly v tomto smyslu nedávno publikovány, byly přehnané, někdy až hysterické,“ doplňuje Šichtařová.

Měl by bývalý šéf Fed Alan Greenspan varovat před recesí? Nemohou jeho slova americkou, a tedy i světovou ekonomiku poškodit? Podělte se o názor.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.