Jak fungují hypotéční úvěry

Dlouhodobost a relativně nízké úročení jsou hlavní výhody hypoték. Získat ji lze při dostatečném příjmu během několika týdnů. Za vyřízení během kratší doby je třeba si připlatit a je třeba mít připraveny všechny bankou požadované dokumenty. Ocenění profesionálního odhadce spolupracujícího s bankou nemusí odpovídat ceně, za kterou nemovitost koupíte, nebo kolik zaplatíte stavební firmě. Většinou je odhad nižší než vaše náklady, a vyplatí se proto kombinovat hypotéku se stavebním spořením.

Podmínky úvěru

U jednotlivých bank se často liší podstatnými maličkostmi. Zásadní parametry jsou výše úročení, výše úvěru a doba splácení. Splátky úvěru lze rozložit až na 30 let. V rámci tohoto období se výše úrokové sazby fixuje na 1, 2, 3, 5, 10, 15, 20 i 25 let. To podle banky a typu hypotéky. Nízká úroková sazba u krátké fixační doby se může po svém uplynutí kvůli změně tržních úroků také velmi změnit, pozor na to. Úroková sazba se u všech klientů stanovuje individuálně na základě posouzení jejich bonity a ostatních individuálních charakteristik jako je rodinný stav, nebo počet dětí.
Pokud se jedná o nově vzniklou bytovou jednotku, má vlastník nemovitosti nárok na státní finanční příspěvek. Dotace se odvíjí od průměrné výše úrokové sazby za daný kalendářní rok. V součansoti je z důvodů nízkých sazeb nulová.

Výše úvěru

Hypoteční banky vyžadují, aby po odečtení pravidelné splátky úvěru, výdajů na jídlo (násobek životního minima domácnosti) a dalších plateb jako pravidelné pojistné, leasing apod.) zůstávala domácnosti finanční rezerva. Ta se odvíjí buď opět ze životního minima, nebo z částky splátky. Kupříkladu v Hypoteční bance je minimální výše rezervy alespoň čtvrtina splátky z úvěru. Komerční banka zase vyžaduje rezervu ve výši alespoň deseti procent disponibilního příjmu před odečtením splátky úvěru. Nejpřísnější hypoteční bankou zůstává ČSOB, která jako rezervu po odečtení všech plateb včetně splátky a výdajů na jídlo vyžaduje 1,5 až 1,8násobek výše měsíční splátky. Na živobytí čtyřčlenné domácnosti tak po odečtení všech pravidelných plateb musí zůstávat okolo deseti tisíc korun.

Vypočítejte si, kolik za hypoteční úvěr zaplatíte a jaký musíte mít příjem.

Překlenovací úvěr

Pokud je klient bonitní a jeho zástava je dostatečná, jsou banky schopny mu profinancovat pomocí nejrůznějších doplňkových úvěrů i hodnotu nad rámec stanovených sedmdesáti procent hodnoty nemovitosti. Jeho úročení je ale vždy vyšší a doba splatnosti kratší, než běžné hypotéky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.