Jak fungují hypotéční úvěry

Dlouhodobost a relativně nízké úročení jsou hlavní výhody hypoték. Získat ji lze při dostatečném příjmu během několika týdnů. Za vyřízení během kratší doby je třeba si připlatit a je třeba mít připraveny všechny bankou požadované dokumenty. Ocenění profesionálního odhadce spolupracujícího s bankou nemusí odpovídat ceně, za kterou nemovitost koupíte, nebo kolik zaplatíte stavební firmě. Většinou je odhad nižší než vaše náklady, a vyplatí se proto kombinovat hypotéku se stavebním spořením.

Podmínky úvěru

U jednotlivých bank se často liší podstatnými maličkostmi. Zásadní parametry jsou výše úročení, výše úvěru a doba splácení. Splátky úvěru lze rozložit až na 30 let. V rámci tohoto období se výše úrokové sazby fixuje na 1, 2, 3, 5, 10, 15, 20 i 25 let. To podle banky a typu hypotéky. Nízká úroková sazba u krátké fixační doby se může po svém uplynutí kvůli změně tržních úroků také velmi změnit, pozor na to. Úroková sazba se u všech klientů stanovuje individuálně na základě posouzení jejich bonity a ostatních individuálních charakteristik jako je rodinný stav, nebo počet dětí.
Pokud se jedná o nově vzniklou bytovou jednotku, má vlastník nemovitosti nárok na státní finanční příspěvek. Dotace se odvíjí od průměrné výše úrokové sazby za daný kalendářní rok. V součansoti je z důvodů nízkých sazeb nulová.

Výše úvěru

Hypoteční banky vyžadují, aby po odečtení pravidelné splátky úvěru, výdajů na jídlo (násobek životního minima domácnosti) a dalších plateb jako pravidelné pojistné, leasing apod.) zůstávala domácnosti finanční rezerva. Ta se odvíjí buď opět ze životního minima, nebo z částky splátky. Kupříkladu v Hypoteční bance je minimální výše rezervy alespoň čtvrtina splátky z úvěru. Komerční banka zase vyžaduje rezervu ve výši alespoň deseti procent disponibilního příjmu před odečtením splátky úvěru. Nejpřísnější hypoteční bankou zůstává ČSOB, která jako rezervu po odečtení všech plateb včetně splátky a výdajů na jídlo vyžaduje 1,5 až 1,8násobek výše měsíční splátky. Na živobytí čtyřčlenné domácnosti tak po odečtení všech pravidelných plateb musí zůstávat okolo deseti tisíc korun.

Vypočítejte si, kolik za hypoteční úvěr zaplatíte a jaký musíte mít příjem.

Překlenovací úvěr

Pokud je klient bonitní a jeho zástava je dostatečná, jsou banky schopny mu profinancovat pomocí nejrůznějších doplňkových úvěrů i hodnotu nad rámec stanovených sedmdesáti procent hodnoty nemovitosti. Jeho úročení je ale vždy vyšší a doba splatnosti kratší, než běžné hypotéky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-66
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 35 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

Může být férová, nebo se taky pořádně prodražit. Nový žebříček ukazuje, u koho se nespálíte a komu se radši vyhnout.

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

Moneta přichází s novým Rodinným účtem. Vedle moderní aplikace chce zaujmout hlavně nadprůměrným úrokem na spořicím účtu: 5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Klienty ČSOB, kteří ještě nepoužívají ověřovací aplikaci Smart klíč, čeká od 20. června při práci s internetovým bankovnictvím častější zadávání přihlašovacího hesla.

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.