Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tisíce nabídek práce zůstávají bez odpovědi

| rubrika: Kariéra | 12. 9. 2007 | 68 komentářů
Tisíce nabídek práce zůstávají bez odpovědi
Nabídek práce je měsíc od měsíce více. V srpnu firmy vytvořily dalších deset tisíc pracovních příležitostí. Jenže nehledají nekvalifikované pracovníky, kteří tvoří velkou většinu armády nezaměstnaných.

Kdo hledá práci, má k tomu nejlepší podmínky za posledních deset let. Firmy vytvářejí nová pracovní místa, za která nabízejí vyšší mzdy. Všichni se ovšem radovat nemohou. Podniky sice chtějí zaměstnávat více lidí, ale v seznamech úřadů práce nemohou často najít vhodné kandidáty. Skoro tři čtvrtiny nezaměstnaných tvoří lidé se základním vzděláním nebo osoby se středoškolským vzděláním bez maturity. A o ně má zájem jen málo firem.

Celková míra nezaměstnanosti se v srpnu udržela druhý měsíc v řadě na úrovni 6,4 procenta. V tomto měsíci přitom obvykle počet nezaměstnaných stoupá, protože na trh práce vstupují čerství absolventi škol. Do práce, pokud ji seženou, ovšem nastoupí zpravidla až v září. "Stagnace nezaměstnanosti není v rozporu s jejím klesajícím trendem," zhodnotil údaje, zveřejněné ministerstvem práce a sociálních věcí, Tomáš Vlk, analytik investičního portálu Patria Online.

Zaměstnavatelé nabízeli 133 tisíc pracovních příležitostí, o 10 tisíc více než v červenci. Počet volných míst byl nejvyšší od roku 1991, kdy se tento ukazatel začal sledovat. Na jedno volné místo tak připadali méně než tři uchazeči. Loni ve stejném měsíci to bylo 4,9 uchazeče, při míře nezaměstnanosti 7,9 procenta.

Jenže zájem firem se nesetkává s dostatečnou nabídkou. Svědčí o tom třeba dlouhodobě neměnné čelo tabulky okresů s nejvyšší nezaměstnaností: Most (17 %), Karviná (14,7 %), Teplice (12,2 %), Ústí nad Labem (12,1 %) a Děčín (11,3 %). Nejnižší míru nezaměstnanosti hlásí úřady práce Praha-západ (1,8 %), Praha-východ (2,0 %), Praha (2,5 %) a Mladá Boleslav (2,6 %).

Podniky jsou nuceny nabízet vyšší platy pracovníkům, kteří mají požadovanou kvalifikaci a jsou k dispozici. Nedostatek pracovních sil a růst nákladů tak může zbrzdit rychlý hospodářský růst, který je základním důvodem poklesu nezaměstnanosti. Rostoucí nároky zaměstnanců mohou také roztočit spirálu inflace.

Zatím jde spíše o varování. V srpnu spotřebitelské ceny stouply ve srovnání s červencem o 0,3 procenta. Oproti loňskému srpnu se spotřebitelské ceny v průměru zvýšily o 2,4 procenta.

Nejvíce podražil tabák (o 6,2 %). "To je pro srpen nezvyklé a ukazuje to, jak výrazně a s jakým zpožděním se v tržních cenách projevuje letošní zvýšení spotřební daně na cigarety," říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom poradenské firmy Next Finance. Citelně zdražily rovněž alkoholické nápoje, z potravin byly vyšší než v červenci zejména ceny masa o 1,4 %, mléka o 1,8 %, sýrů o 4 % a másla o 2,8 procenta.

Špatnou zprávu přinesla srpnová statistika těm, kdo si koupili na hypotéku byt s tím, že ho budou pronajímat, z nájmu zaplatí úvěr a ještě na tom něco vydělají. Tržní nájemné se ve srovnání s loňským srpnem zvýšilo jen o 0,1 procenta "Zatímco úroky u hypoték rostou, nájemné stagnuje. To byl již v mnoha zemích důvod ke vzniku velkých problémů, které někde vyústily v úvěrovou krizi spojenou s poklesem cen nemovitostí," varuje Pikora. "Zatím se ale nedomníváme, že by u nás hrozila podobná krize, je však třeba tyto statistiky bedlivě sledovat."

Růst spotřebitelských cen se nejspíš bude zrychlovat. Na inflaci bude tlačit napjatá situace na pracovním trhu a případně i světové ceny ropy. Ve zbývajících měsících letošního roku tento ukazatel podle řady odhadů poroste až ke čtyřem procentům. Průměrná inflace za celý rok dosáhne přibližně 2,6 procenta.

Nezaměstnaných bude podle předpovědí ekonomů letos v průměru 6,7 procenta z práceschopných obyvatel, kteří si hledají práci. Příští rok by se mohla nezaměstnanost snížit na 6,3 procenta.

Ohrožuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků českou ekonomiku?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 9. 2007 11:51, Martin

Za pár mi bude 50. Snažím se učit jazyk, ale co platné, hlava to prostě nebere. Nezlobte se, ale ten čas by se dal využít účelněji, takhle vidím, že ve vyšším věku je to prostě ztráta času. Ano, psanému textu rozumím, ale kloudnou větu nevyplodím, protože si prostě na ta slova ne a ne vzpomenout (ale když je vidím napsaná, znám je a rozumím)! To už je lepší podpořit děti. Oni mají šanci, my to tak leda ve zdraví doklepat do důchodu.

Reagovat

 

+35
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PatrikChrz 17. 09. 2007 07:36)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 9. 2007 7:58, Milan

No jo, když zaměstnavatel chce mladé, flexibilní (rozuměj: bez rodiny), výkonné, se znalostí 2 jazyků a s maturitou na práci, na kterou stačí 4 třídy obecné, za což hodlá dát ani ne minimální mzdu, tak to je pak fakt těžký...
Můj případ: před nástupem na místo prodavače v nově otevíraném supermarketu jsem skoro dva měsíce denně jezdil 50 km na zaučení do jiného supermarketu. Zaučovali mne na vedoucícho. Pak se u nás supermarket otevřel, vedoucím se stala kolegyně. Pak jsem se dozvěděl, že na vedoucího nebo jeho zástupce se zaučovali všichni zaměstnanci. Při podpisu jsme dostali pracovní smlouvu na minimální mzdu, ale na 6 hodin denně, čímž jsme se dostali pod úroveň minimání mzdy. Do pracovní doby se ale nepočítala příprava prodejny před otevřením a úklid po jejím uzavření, takže z denních zaplacených 6 hodin jsme byli v práci 10 hodin. No, a po 3 měsících jsme všichni dostali výpověď, aby mohla nastoupit parta nových blbců, co budou za korálky makat od nevidím do nevidím.

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (68 komentářů)

12. 10. 2007 | 20:52

Mám podobnou zkušenost. Zavolal jsem do personální agentury, která sháněla pro klienta IT pracovníka s němčinou, slečinka hýkala nadšením (jé, to jsem ráda, my na to místo hledáme člověka už několik měsíců, to víte, anglicky...více

8. 10. 2007 | 11:08 | jiris15centrum.cz

Ale normální cestou (bez známých apod.) v tomto věku sehnat flek určitě možné není. Zažil jsem to už ne jednou a nyní jsem rád, že jako VŠ mám SŠ místo pomocného účetního za 17tis.hrubého. A kam se hrabu na "průměrný" plat?...více

17. 9. 2007 | 13:38 | kolemjdoucí

To právě neplatí, že jak se starší hůře učí jazyk, učí se hůře šmahem i všechno ostatní. Mozek se totiž časem specializuje. Kdo v nějakém oboru se průběžně učil, sledoval novinky a byl aktivní, má specializované myšlení...více

17. 9. 2007 | 12:46 | PatrikChrz

Já vím, není to fér, ale je to tak. Starší člověk se může i moc snažit a prostě mu to nepůjde. A stejně tak, jako mu půjde hůře se učit jazyk, tak mu půjde hůře se naučit i nové postupy, programy na počítači i vše ostatní....více

17. 9. 2007 | 12:41 | kolemjdoucí

velké callcentrum jedné velké banky vzniká tady v Ostravě. Už trvá nějak rok a má se dále rozšiřovat nějak na údajně několik stovek lidí. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK