Za zkušenostmi a výdělkem do zahraničí

Za zkušenostmi a výdělkem do zahraničí
Zařídit si letní brigádu v zahraničí lze i na poslední chvíli. Nejlepší práce jsou sice většinou rozebrány už dva až tři měsíce před prázdninami, ale v nabídce jsou stále dobře placená místa jako třeba asistent u starších lidí v Nizozemsku.

Letní brigáda v zahraničí není jen možností, jak si vydělat nějaké peníze, ale zároveň může pomoci zlepšit jazykové znalosti a poznat danou zemi. Krátkodobou práci v cizině zpravidla zprostředkovávají specializované agentury. Ty musí mít podle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, povolení ke zprostředkovávání práce vydávané Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky (MPSV). Jejich seznam najde zájemce na webových stránkách MPSV . Na zprostředkování studentských brigád se specializuje například agentura Student Agency .

Zprostředkování zaměstnání je podle výše uvedeného zákona pro uchazeče bezplatné. Úhradu platí zahraniční zaměstnavatel, který požádal agenturu o dotyčného pracovníka. Na brigádu vyrážejí mladí Češi nejčastěji do Rakouska, Španělska, Nizozemska, Itálie, Dánska, Irska a Velké Británie. Bez komunikativní znalosti angličtiny či němčiny (v Rakousku) se neobejdete. Všude platí pravidlo, že čím lépe potřebný jazyk ovládáte, tím lepší, a tudíž lépe placenou práci dostanete. Některé méně kvalifikované profese nejsou na jazykové znalosti náročné, ale schopnost domluvit se se zaměstnavatelem a na úřadech je vždy výhodou. Zejména dívky by se však měly v každém případě vyhýbat inzerátům, které nabízejí tzv. lukrativní brigádu s poznámkou, že znalost cizího jazyka není nutná.

Při sjednávání brigády v Evropě je nutný platný cestovní doklad a mezinárodní zdravotní pojištění, které je platné v zemích EU. V agentuře vám řeknou, kolik bude stát doprava a ubytování. Pokud si vyberete práci au pair, budete bydlet a stravovat se v hostitelské rodině. Při brigádě v zemědělství máte možnost spát na farmě, ale s žádným luxusem nepočítejte. Při odjezdu byste měli mít s sebou finanční zálohu (doporučuje se cca 100 eur) na počáteční výdaje, než dostanete první výplatu.

Nejméně administrativně náročné je získat práci v Nizozemsku, kde pro pracovní pobyt stačí vyřídit si na příslušném finančním úřadě BSN číslo – Burger Service Numer. Pokud zde chcete pracovat déle než tři měsíce, budete potřebovat registraci na obecním úřadě a na imigračním úřadě. Podobně to funguje v Irsku, Španělsku, Itálii a Velké Británii.

Kolik si lze v které zemi vydělat
Dánsko
Páce na zemědělských farmách, hodinová mzda od 6 do 15 eur

Irsko
Kdekoli podle nabídky zaměstnavatele za minimální mzdu. Ta je od 1. 1. 2007 stanovena na 8,30 eur a týká se pouze osob starších 18 let

Itálie
Práce v pohostinství, ve službách a v zemědělství, mzda se obvykle pohybuje okolo 70 procent průměrné mzdy (v roce 2006 to bylo 1896 eur měsíčně)

Rakousko
Práce v zemědělství, plat na úrovni minimální mzdy, která byla pro letošní rok v tomto sektoru zakotvena v Kolektivní smlouvě a činí 1260 eur měsíčně

Španělsko
Práce v pohostinství, (číšník, servírka – 800 až 1100 eur měsíčně), pokojská 900 – 1100 eur.

Velká Británie
Sezónní práce v zemědělství, výdělek se pohybuje kolem zákonem stanoveného minima a liší se podle věku zaměstnance (pro mladistvé ve věku 16 až 17 let - 3,30 GBP/hod), od 18 do 21 let je to 4,45 GBP/hod. a pro dospělé starší 21 let 5,35 GBP/hod.

Všechna zde uváděná čísla jsou hrubé mzdy.
Složitější situace je v Rakousku. Tam musí první krok udělat potencionální zaměstnavatel. Vyřízení pracovního povolení na rakouském úřadu práce AMS trvá zhruba šest týdnů a závisí na výši stanovených kvót, to znamená na procentuálním podílu cizinců na trhu práce v daném regionu. Speciální sezónní pracovní povolení se většinou uděluje na půl roku a může být prodlouženo až na 9 měsíců, vztahuje se i na brigádníky.
Nejpřísněji si pracovní trh hlídají v Německu, které po rozšíření Evropské unie v roce 2004 zavedlo přechodné období pro volný pohyb pracovních sil. Česká republika má sice s Německem podepsány dohody o vzájemném zaměstnávání a postupech při zprostředkování práce, ale brigádničit tam můžete maximálně čtyři měsíce. Pracovat můžete většinou v gastronomii nebo vykonávat pomocné práce v zemědělství a lesnictví.
Největší zájem je v současné době o Irsko, Nizozemsko a Velkou Británii. V posledně jmenované zemi mají největší šanci dívky, které chtějí pečovat o děti (au pair).
Většina lépe placených míst je zpravidla obsazena uchazeči, kteří se zaregistrovali u agentury dva až tři měsíce před prázdninami a prokázali velmi dobrou znalost angličtiny. I tak ale máte pořád šanci na slušný výdělek například v Nizozemsku, jako asistent či asistentka u starších nebo tělesně postižených lidí. Náplní práce jsou domácí nákupy, žehlení a praní, doprovod k lékaři, procházky a výlety. Výhodou je ubytování a strava zdarma, kapesné a třicetihodinový pracovní týden. V tomto případě budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz skupiny B.

Chystáte se vy nebo vaše děti na letní brigádu do zahraničí?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 10. 2007 12:04, Gaskonec

Jako země jsou to pěkné, ale víš něco o tom, jaké práva mají v těchto zemích ženy? Myslím, že by jsi o tom měla něco vědět předtím, než odjedeš. Měla by jsi být připravená na to, že tě tam budou obletovat a nemusí to být vždy příjemné.

Zobrazit celé vlákno

+66
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.